Fujifilm X-T2 - test aparatu

Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm ma być propozycją, która sprosta oczekiwaniom zawodowych fotografów. Sprawdzamy ile prawdy jest w obietnicach producenta.

Autor: Maciej Luśtyk

13 Październik 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Gdy 2,5 roku temu na rynku pojawił się model X-T1, ochrzciliśmy go mianem bezlusterkowca dla profesjonalistów. Po raz pierwszy w systemie producenta pojawiła się bowiem pozycja, która miała sprostać oczekiwaniom fotografów stawiającym na wydajność, szybkość i wytrzymałość. I choć aparat zdobył rzeszę wyznawców, a kolejne aktualizacje oprogramowania czyniły go jeszcze lepszym, pod wieloma względami odstawał od tego, co oferuje lustrzankowa konkurencja segmentu APS-C.

Różnicę tę zacierać ma zaprezentowany w lipcu kontynuator serii, Fujifilm X-T2. Usprawnień dokonano na niemal wszystkich płaszczyznach, szczególnie pieczołowicie podchodząc do kwestii wydajności aparatu, ale nie zapominając także o jego ergonomii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Sercem aparatu jest 24,3-milionowa matryca APS-C X-Trans CMOS III, bez filtra dolnoprzepustowego, wspomagana procesorem obrazu X-Processor Pro. Zestaw ten pozwoli nam na fotografowanie w zakresie czułości ISO 200-12800 (rozszerzane do ISO 100 - 51200), z maksymalną prędkością 11 kl./s (w trybie Boost, po połączeniu z dodatkowym gripem) lub 8 kl./s w trybie normalnym i 14 kl./s w trybie migawki elektronicznej. Wśród największych usprawnień należy wymienić także nowy, oparty o 325 punktów hybrydowy system autofokusa, który umożliwić ma ostrzenie w czasie 0,06 sekundy, a tym samym pozwolić aparatowi na konkurowanie z profesjonalnymi lustrzankami.

Do tego otrzymujemy funkcje filmowe 4K, oryginalny, odchylany do boku ekran LCD, lepszy wizjer, funkcje bezprzewodowe i 2 sloty na karty SD. Słowem wszystko, czego potrzebować może w pracy zawodowiec. Czy jednak aparat poradzi sobie z profesjonalną konkurencją?

Głównymi rywalami modelu X-T2 będą wyposażone w matrycę APS-C aparaty Canon 7D Mark II, Canon EOS 80DNikon D500 i Sony A6300 i A6500, a także modele Olympus OM-D E-M1 Mark II oraz Panasonic GX8 z sensorami Mikro Cztery Trzecue. Większość z nich możemy kupić za sporo niższą kwotę niż ta w jakiej debiutuje nowy korpus Fujifilm. Rywalizacja nie będzie więc łatwa.

W zestawie handlowym znajdziemy:

  • pokrowiec
  • kabel zasilający
  • ładowarkę
  • instrukcję
  • pasek na ramię
  • akumulator
  • kabel HDMI
  • pokrywę bagnetu

LINKI:

Oficjalny news o aparacie: Fujifilm X-T2 - narzędzie pracy

Pierwsze wrażenie i zdjęcie przykładowe: Fujifilm X-T2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Porównanie z modelem X-T1: Fujifilm X-T2 - jak wypada na tle poprzednika? [TESTY STUDYJNE]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)