Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Najnowsze dziecko Sony ma być postrachem lustrzanek i bezlusterkowców z matrycą APS-C. Jego główne zalety to nowy, superszybki autofokus i zaawansowane funkcje filmowe, w tym możliwość rejestracji w jakości 4K. Czy warto przesiąść się dla niego z innego systemu?
Na przestrzeni ostatnich miesięcy o następcy zaprezentowanego nieco ponad 2 lata temu modelu A6000 słyszeliśmy wiele plotek. Mimo to niedawna premiera i tak wywołała w środowisku fotograficznym niemały szum. Oto otrzymujemy bowiem aparat, który - przynajmniej na papierze - dorównywać ma nawet zaawansowanym lustrzankom z matrycą APS-C i być wyznacznikiem dla bezlusterkowców konkurencji. Zarówno pod względem szybkości, możliwości, jak i jakości obrazu.
Otrzymujemy między innymi usprawnioną względem poprzednika, 24,2-milionową matrycę w technologii Exmor CMOS, która pozwoli nam na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100-51200, z maksymalną prędkością 11 kl./s. Otrzymamy też możliwość skorzystania z migawki elektronicznej oraz nowy, oparty o 425 punktów detekcji fazy system AF, który według zapewnień producenta ma być najszybszym układem na rynku, ustawiając ostrość w czasie 0,05 sekundy.
Aparat oferuje pełnoklatkowy zapis materiału wideo w jakości 4K, z prędkością 30 kl./s i przepływnością 100 MB/s, a także możliwość rejestrowania filmów w zwolnionym tempie, z prędkością 120 kl./s, w jakości Full HD. Funkcjonalność trybu filmowego zaspokajać ma potrzeby nawet doświadczonych twórców, oferując wiele możliwości znanych z dużo bardziej zaawansowanych urządzeń. Między innymi profil obrazu S-Log3.
Sony A6300 pojawia się na rynku w ciekawym momencie. Ciężko bowiem znaleźć dla niego bezpośredni odpowiednik wśród aparatów konkurencji. Z racji niedawnej premiery i podobnej matrycy bezlusterkowiec Sony będzie często porównywany z modelem Fujifilm X-Pro2, choć pod względem funkcjonalności i rozmiarów bliżej mu do modelu X-T10. Aparat ma szansę także zwrócić uwagę fotografów, których nieco rozczarowała niedawna premiera Canona 80D.
Będzie również ciekawą, kompaktową alternatywą dla modelu Nikon D7200. Z racji zaawansowanych funkcji filmowych, fotografowie upatrują w nim konkurencji także dla prawie 2 razy droższego Nikona D500, choć bliższymi rywalami będą tu zapewne bezlusterkowce Panasonica, w szczególności model Lumix GX8 i ewentualnie Lumix GH4.
Aparat Sony A6300 dostępny jest w sprzedaży w cenie 5 200 zł za samo body, lub za 5 800 zł w zestawie z obiektywem 16-50 mm f/3.5-5.6.
Oprócz aparatu, zestaw handlowy zawiera:
Oficjalny news o aparacie: Sony A6300 - ultraszybki autofokus i filmy 4K
Pierwsze wrażenia: Sony A6300 - pierwsze wrażenia
Zdjęcia przykładowe: Sony A6300 - zdjęcia przykładowe