Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jednym z najgłośniejszych wydarzeń fotograficznych tej jesieni była premiera aparatu Canon EOS 7D Mark II. Na następcę lubianego i dobrze ocenianego Canona 7D musieliśmy czekać aż 6 lat. Sprawdziliśmy czy było warto.
Do naszej redakcji trafił niedawno Canon EOS 7D Mark II, zaprezentowany po raz pierwszy podczas targów Photokina 2014. Aparat ten jest następcą modelu 7D, który swoją premierę miał w roku 2009. W przypadku aparatów cyfrowych 6 lat stanowi całą epokę, nie dziwne więc, że wszyscy spodziewali, że wraz z premierą nowego aparatu Canon zaprezentuje szereg przełomowych zmian. Mimo to, na pierwszy rzut oka 7D mark II nie różni się znacznie od poprzednika. Obudowa do złudzenia przypomina tę, którą znamy z wcześniejszego modelu. Również w kwestii matrycy następca siódemki zdaje się nie zaskakiwać. Nowa lustrzanka Canona została wyposażona w matrycę APS-C o rozdzielczości 20,2 Mp, co wydaję się niewiele lepszym wynikiem od 18-megapikselowej matrycy poprzednika. Prawdziwa siła nowego aparatu kryje się jednak w szybkości i funkcjach, które oferuje. Podwójny procesor Digic 6 odpowiedzialny za obsługę i przetwarzanie obrazu umożliwia robienie zdjęć seryjnych z prędkością 10kl/s, a system autofokusa wyposażony w 64 punkty krzyżowe i 1 podwójnie krzyżowy, wprowadza nową jakość w segmencie półprofesjonalnych lustrzanek.
7D Mark II współpracuje ze wszystkimi obiektywami Canona z bagnetami EF i EF-S. Aparat, mimo niewielkiej matrycy, ze względu na swoją szybkość i profesjonalne zastosowanie będzie konkurował z takimi aparatami jak Nikon D750, i PanasonicLumix DMC GH4. Nowe dziecko Canona będzie też konkurencją dla aparatów z katalogu... Canona. Swoją szybkością dorównuje modelowi Canon 1D X, zaś bogate możliwości ustawień aparatu przywodzą na myśl wydany 2 lata temu model Canon 5D Mark III, choć oczywiście oba to modele pełnoklatkowe. Warto też wspomnieć, że od momentu premiery, Canon dość mocno podkreśla docelowe obszary zastosowań nowego aparatu. Zaprojektowany z myślą o fotografii sportowej, reporterskiej i przyrodniczej, Canon EOS 7D Mark II zdaje się być bardzo mocną pozycją w kategorii półprofesjonalnych lustrzanek.
Za body aparatu na polskim rynku zapłacimy około 6500 zł.
W zestawie handlowym oprócz aparatu znajduje się:
Premiera aparatu odbiła się szerokim echem w środowisku fotograficznym. 2 miesiące po oficjalnej prezentacji, grono zwolenników nowej konstrukcji zdaje się systematycznie powiększać, ale pojawiają się też głosy krytyki. Czy mimo wszystko jest to godny następca świetnie przyjętego w swoim czasie Canona 7D? Sprawdźcie jak aparat poradził sobie w naszym teście.
Oficjalny news o aparacie: https://www.fotopolis.pl/newsy/aparaty/17044-canon-eos-7d-mark-ii-dlugowyczekiwany-nastepca
Pierwsze wrażenia: https://www.fotopolis.pl/testy/aparaty/17098-canon-eos-7d-mark-ii-pierwsze-wrazenia
Pierwsze zdjęcia przykładowe: https://www.fotopolis.pl/testy/aparaty/17281-canon-7d-mark-ii-zdjecia-przykladowe
Inne teksty o tym modelu można znaleźć pod tagiem 7D Mark II
Linki do tekstów o systemie Canona możemy znaleźć pod tagiem CEF i CEFS