Fujifilm X-T2 - Porównanie z...

Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm ma być propozycją, która sprosta oczekiwaniom zawodowych fotografów. Sprawdzamy ile prawdy jest w obietnicach producenta.

Autor: Maciej Luśtyk

13 Październik 2016
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Nowy bezlusterkowiec Fujifilm bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Już model X-T1 reklamowany był jako bezlusterkowiec dla zawodowców, jednak dopiero X-T2 w pełni zasługuje na to miano. Aparat oferuje usprawnienia na wielu polach, a doskonała ergonomia i jakość obrazu, a także bardzo skuteczny autofokus sprawiają, że jest on obecnie jednym z najciekawszych bezlusterkowców na rynku, a na pewno najbardziej uniwersalnym.

Matryca APS-C jest znaczną przewagą nad sensorami systemu Mikro Cztery Trzecie, a jednocześnie oferowaną plastyką niedaleko jej do matryc pełnoklatkowych. Z kolei pod względem szybkości działania Fujifilm dogania najlepsze lustrzanki, a ergonomią o lata świetlne przebija to, co do zaoferowania mają aparaty Sony. Plusem jest tutaj także rozbudowana rodzina obiektywów. Producentowi należy się też pochwała za pierwszą poważną implementację trybu filmowego.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)


Pewne problemy sprawia jedynie nie do końca doskonały pomiar światła, a w porównaniu z zaawansowanymi lustrzankami, które najchętniej wybierane są do profesjonalnej pracy, aparat odstaje jednak wydajnością. Aby móc pracować, koniecznym będzie wyposażenie się w dodatkowe baterie, ale nawet z dedykowanym, poprawiającym osiągi aparatu battery gripem otrzymamy wyniki, które w przypadku lustrzanek osiągniemy z jednym akumulatorem. To ciągle za mało, by przekonać do siebie wielu zawodowców.

Fujifilm X-T2 to aparat dla świadomych fotografów, którzy wiedzą na co się decydują. I ci będą nim zachwyceni. Mało który aparat bowiem tak doskonale łączy wygodę obsługi, przyjemność z fotografowania i ponadprzeciętną jakość zdjęć. Przeszkodą w zdobyciu popularności może być jedynie kwota. 7400 zł za samo body jest dość wygórowaną ceną za aparat z matrycą APS-C. Zwłaszcza, że wszystkie konkurencyjne aparaty, oprócz Nikona D500, kupimy dużo taniej. Na pewno jednak nie będą to stracone pieniądze.

Plusy i minusy:

+ doskonała ergonomia

+ wygodny interfejs

+ szybkość działania

+ wysoka jakość obrazu

+ odwzorowanie kolorów

+ wyjątkowo przyjemne dla oka szumy

+ świetny system AF

+ usprawniony wizjer

+ szybki tryb seryjny i pojemny bufor

+ odchylany ekran

+ rozbudowany tryb filmowy

+ filmy 4K

 

- nie zawsze precyzyjny pomiar światła

- tendencja do niedoświetlania zdjęć i wpadania w zimne tonacje

- rolling shutter w rozdzielczości 4K

- żywotność baterii

- brak dotykowego ekranu

- długi czas wybudzania

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)