Obiektywy
TTArtisan 35 mm T2.1 Cine - pierwszy obiektyw kinowy w ofercie. I od razu z unikalną funkcją
Po ogłoszeniu pod koniec marca finałowych zdjęć pojedynczych i reportaży, jury konkursu World Press Photo 2025 ogłosiło dziś Zdjęcie Roku oraz wyłoniło dwóch finalistów. Zwycięzcy tegorocznej edycji zostali wybrani spośród 59 320 zdjęć nadesłanych przez 3 778 fotografów ze 141 krajów.
Zwycięzca w kategorii Zdjęcie Roku otrzyma 10 000 euro. On oraz dwójka finalistów dostaną również aparat Fujifilm GFX100 II oraz – do wyboru – dwa obiektywy Fujinon GF lub aparat kompaktowy Fujifilm GFX100RF.
Zdjęcie Roku wykonała Samar Abu Eloufa z Doha dla The New York Times. Przedstawia ono młodego chłopca - Mahmuda Ajjoura - ciężko rannego podczas ucieczki przed izraelskim atakiem w Strefie Gazy.
Samar Abu Elouf została ewakuowana ze Strefy Gazy w grudniu 2023 roku. Obecnie mieszka w tym samym kompleksie apartamentowców co Mahmoud, w Dosze, gdzie dokumentuje losy nielicznych ciężko rannych Palestyńczyków, którym – jak Mahmoudowi – udało się wydostać na leczenie.
Mahmoud Ajjour został poważnie ranny w marcu 2024 roku, gdy uciekał przed izraelskim atakiem w Gazie. Kiedy zawrócił, by ponaglić rodzinę, doszło do eksplozji, która oderwała mu jedno ramię, a drugie poważnie uszkodziła. Rodzina została ewakuowana do Kataru, gdzie po leczeniu Mahmoud uczy się grać na telefonie, pisać i otwierać drzwi stopami.
Marzenie Mahmouda jest proste: chce otrzymać protezy i żyć jak każde inne dziecko. Wojna w Strefie Gazy szczególnie dotknęła dzieci — według szacunków ONZ, do grudnia 2024 roku Gaza miała najwyższy na świecie odsetek dzieci po amputacjach w przeliczeniu na mieszkańców.
Przewodnicząca globalnego jury, Lucy Conticello, dyrektor ds. fotografii w M, weekendowym magazynie Le Monde, tak komentuje zwycięskie zdjęcie:
Zdjęcie Roku przedstawia portret chłopca w podkoszulku, stojącego twarzą do okna. Ciepłe światło pada na niego, rzucając miękki cień na jedną stronę twarzy. Jego młody wiek i delikatna uroda silnie kontrastują ze smutnym wyrazem twarzy. Dopiero po chwili, z zaskoczeniem, dostrzegamy, że chłopiec nie ma rąk.
Życie tego dziecka zasługuje na zrozumienie, a to zdjęcie ukazuje to, co najlepsze w fotografii reportażowej — staje się wielowarstwowym punktem wejścia do złożonej historii i zachętą, by pozostać przy niej na dłużej. Moim zdaniem to zdjęcie autorstwa Samar Abu Elouf było oczywistym zwycięzcą od samego początku.
Trafnie wypowiada się też Dyrektorka wykonawcza World Press Photo, Joumana El Zein Khoury:
To ciche zdjęcie, które krzyczy. Opowiada historię jednego chłopca, ale także szerszą opowieść o wojnie, której skutki będą odczuwalne przez pokolenia. Niestety przeglądając archiwum w 70. roku istnienia World Press Photo miałam do czynienia ze zbyt wieloma zdjęciami takimi jak to.
W tegorocznej edycji obok Zdjęcia Roku jury konkursu wyróżniło także dwóch finalistów. Są nimi John Moore za zdjęcie chińskich imigrantów na granicy USA-Meksyk oraz Musuk Nolte za zdjęcie z projektu o skutkach suszy w Amazonii.
Nagrodzone historie zostaną pokazane milionom osób na całym świecie w ramach jednoroczne wystawy objazdowej World Press Photo w ponad 60 lokalizacjach na całym świecie - w tym na światowej premierze wystawy w Amsterdamie w De Nieuwe Kerk (18 kwietnia - 21 września); następnie w Londynie (23 maja - 25 sierpnia); Rzym (6 maja - 8 czerwca), Berlin (6 czerwca - 29 czerwca), Wiedeń (12 września - 9 listopada), Budapeszt (10 września - 9 listopada), Mexico City (18 lipca - 28 września), Rio de Janeiro (27 maja - 20 lipca), Montreal (27 sierpnia - 11 października), Dżakarta (12 września - 11 października) i Sydney (24 maja - 6 lipca).
Wszystkie zdjęcia dostępne są na stronie konkursu: www.worldpressphoto.org