Przejmujący portret chłopca ze Strefy Gazy Zdjęciem Roku World Press Photo 2025

70. edycja World Press Photo rozstrzygnięta. Jury najważniejszego konkursu fotografii prasowej ogłosiło dziś ostateczne wyniki - Zdjęcie Roku i dwóch finalistów. Oto zwycięskie prace!

Autor: Krzysztof Mularczyk

17 Kwiecień 2025
Artykuł na: 6-9 minut

Po ogłoszeniu pod koniec marca finałowych zdjęć pojedynczych i reportaży, jury konkursu World Press Photo 2025 ogłosiło dziś Zdjęcie Roku oraz wyłoniło dwóch finalistów. Zwycięzcy tegorocznej edycji zostali wybrani spośród 59 320 zdjęć nadesłanych przez 3 778 fotografów ze 141 krajów.

Zwycięzca w kategorii Zdjęcie Roku otrzyma 10 000 euro. On oraz dwójka finalistów dostaną również aparat Fujifilm GFX100 II oraz – do wyboru – dwa obiektywy Fujinon GF lub aparat kompaktowy Fujifilm GFX100RF.

Tytuł Zdjęcie Roku otrzymuje fotografia Samar Abu Eloufa

Zdjęcie Roku wykonała Samar Abu Eloufa z Doha dla The New York Times. Przedstawia ono młodego chłopca - Mahmuda Ajjoura - ciężko rannego podczas ucieczki przed izraelskim atakiem w Strefie Gazy.

Mahmoud Ajjour, Aged Nine, fot. Samar Abu Elouf / The New York Times / World Press Photo 2025

Samar Abu Elouf została ewakuowana ze Strefy Gazy w grudniu 2023 roku. Obecnie mieszka w tym samym kompleksie apartamentowców co Mahmoud, w Dosze, gdzie dokumentuje losy nielicznych ciężko rannych Palestyńczyków, którym – jak Mahmoudowi – udało się wydostać na leczenie.

Mahmoud Ajjour został poważnie ranny w marcu 2024 roku, gdy uciekał przed izraelskim atakiem w Gazie. Kiedy zawrócił, by ponaglić rodzinę, doszło do eksplozji, która oderwała mu jedno ramię, a drugie poważnie uszkodziła. Rodzina została ewakuowana do Kataru, gdzie po leczeniu Mahmoud uczy się grać na telefonie, pisać i otwierać drzwi stopami.

Marzenie Mahmouda jest proste: chce otrzymać protezy i żyć jak każde inne dziecko. Wojna w Strefie Gazy szczególnie dotknęła dzieci — według szacunków ONZ, do grudnia 2024 roku Gaza miała najwyższy na świecie odsetek dzieci po amputacjach w przeliczeniu na mieszkańców.

Zobacz także:
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku

Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało właśnie listę zwycięskich projektów w sekcjach regionalnych. Oto najlepsze zdjęcia pojedyczne, reportaże i projekty długoterminowe ostatniego roku. [Czytaj więcej]

Przewodnicząca globalnego jury, Lucy Conticello, dyrektor ds. fotografii w M, weekendowym magazynie Le Monde, tak komentuje zwycięskie zdjęcie:

Zdjęcie Roku przedstawia portret chłopca w podkoszulku, stojącego twarzą do okna. Ciepłe światło pada na niego, rzucając miękki cień na jedną stronę twarzy. Jego młody wiek i delikatna uroda silnie kontrastują ze smutnym wyrazem twarzy. Dopiero po chwili, z zaskoczeniem, dostrzegamy, że chłopiec nie ma rąk.

Życie tego dziecka zasługuje na zrozumienie, a to zdjęcie ukazuje to, co najlepsze w fotografii reportażowej — staje się wielowarstwowym punktem wejścia do złożonej historii i zachętą, by pozostać przy niej na dłużej. Moim zdaniem to zdjęcie autorstwa Samar Abu Elouf było oczywistym zwycięzcą od samego początku.

Trafnie wypowiada się też Dyrektorka wykonawcza World Press Photo, Joumana El Zein Khoury:

To ciche zdjęcie, które krzyczy. Opowiada historię jednego chłopca, ale także szerszą opowieść o wojnie, której skutki będą odczuwalne przez pokolenia. Niestety przeglądając archiwum w 70. roku istnienia World Press Photo miałam do czynienia ze zbyt wieloma zdjęciami takimi jak to.

World Press Photo 2025 - laureaci drugiego miejsca

W tegorocznej edycji obok Zdjęcia Roku jury konkursu wyróżniło także dwóch finalistów. Są nimi John Moore za zdjęcie chińskich imigrantów na granicy USA-Meksyk oraz Musuk Nolte za zdjęcie z projektu o skutkach suszy w Amazonii.

fot. John Moore, Getty Images, "Night Crossing / World Press Photo 2025
Chińscy migranci ogrzewają się podczas zimnego deszczu po przekroczeniu granicy USA-Meksyk. Campo, Kalifornia, 7 marca 2024 r.
Nielegalna imigracja z Chin do Stanów Zjednoczonych wzrosła dramatycznie w ostatnich latach z powodu wielu czynników, w tym trudnej gospodarki i strat finansowych spowodowanych surową polityką dot. pandemii COVID-19. Ludzie emigrują też pod wpływem samouczków, pokazujących jak przedostać się przez granicę, pokazywanych na chińskich platformach społecznościowych. Ten obraz, przedstawia złożone realia migracji, które są często spłaszczane i upolityczniane w dyskursie publicznym.

Z cyklu: "Droughts in the Amazon", fot. Musuk Nolte / Panos Pictures, Bertha Foundation / World Press Photo 2025
Młody mężczyzna przynosi jedzenie swojej matce mieszkającej w wiosce Manacapuru. Wioska była kiedyś dostępna łodzią, ale z powodu suszy musi przejść 2 kilometry wzdłuż wyschniętego koryta rzeki w Amazonii. Uderzający kontrast suchych, pustynnych scen w największym na świecie lesie deszczowym sprawia, że brak wody jest przerażająco widoczny.
Rzeka Amazonka doświadcza rekordowo niskiego poziomu wody z powodu dotkliwej suszy, której intensywność potęgowana jest przez zmiany klimatyczne. Ten kryzys ekologiczny zagraża bioróżnorodności, zaburza równowagę ekosystemów i ma dramatyczny wpływ na lokalne społeczności, dla których rzeka stanowi podstawę codziennego życia. W obliczu nasilających się susz wielu mieszkańców zmuszonych jest do porzucenia swojego dotychczasowego życia i przeniesienia się do miast, co trwale zmienia społeczną tkankę regionu. Projekt ten ukazuje skutki zmian klimatycznych w sposób konkretny i namacalny, unaoczniając, jak bardzo przekształcają one przyszłość społeczności ściśle związanych z naturą.

 

WPP 2025 - gdzie będzie można obejrzeć wystawę zdjęć?

Nagrodzone historie zostaną pokazane milionom osób na całym świecie w ramach jednoroczne wystawy objazdowej World Press Photo w ponad 60 lokalizacjach na całym świecie - w tym na światowej premierze wystawy w Amsterdamie w De Nieuwe Kerk (18 kwietnia - 21 września); następnie w Londynie (23 maja - 25 sierpnia); Rzym (6 maja - 8 czerwca), Berlin (6 czerwca - 29 czerwca), Wiedeń (12 września - 9 listopada), Budapeszt (10 września - 9 listopada), Mexico City (18 lipca - 28 września), Rio de Janeiro (27 maja - 20 lipca), Montreal (27 sierpnia - 11 października), Dżakarta (12 września - 11 października) i Sydney (24 maja - 6 lipca).

Wszystkie zdjęcia dostępne są na stronie konkursu: www.worldpressphoto.org

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polski Konkurs Fotografii Sportowej - zobaczcie najlepsze zdjęcia 2024 roku
Polski Konkurs Fotografii Sportowej - zobaczcie najlepsze zdjęcia 2024 roku
Za nami 11. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej. Poznajcie autorów najlepszych zdjęć sportu wykonanych w 2024 roku. Zdobywcą głównej nagrody został Bartłomiej Zborowski, za...
5
Sony World Photography Awards 2025 rozstrzygnięte. Oto zwycięzcy!
Sony World Photography Awards 2025 rozstrzygnięte. Oto zwycięzcy!
Ogłoszono nazwiska zwycięzców 18. edycji konkursu Sony World Photography Awards, w tym Fotografa Roku 2025. Tradycyjnie już, laureatów uhonorowano podczas wieczoru galowego w Londynie.
10
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku
Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało właśnie listę zwycięskich projektów w sekcjach regionalnych....
11