Panasonic Lumix G9 - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
10
Funkcjonalność:
9
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

87%

Zdjęcia RAW 80 Mp, tryb seryjny 60 kl./s, superszybki AF oraz filmy 4k - Lumix G9 ma ambicje rywalizować ma z reporterskimi lustrzankami. Czy podoła temu zadaniu?

Autor: Maciej Luśtyk

10 Styczeń 2018
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Lumix G9 to pierwszy po Olympusie E-M1 Mark II aparat w systemie Mikro Cztery Trzecie kierowany do profesjonalistów, który - przynajmniej teoretycznie - ma szansę stać się alternatywą dla zawodowych reporterskich korpusów innych producentów. Zmienia też rozkład sił w systemie Panasonica, zajmując w nim zaszczytne pierwsze miejsce pod względem możliwości fotograficznych i stając się bratnim modelem dla filmowego Lumiksa GH-5.

Trzeba przyznać, że specyfikacja robi wrażenie. 20,3-milionowa matryca wspierana najnowszej klasy procesorem Venus Engine, która pozwoli na fotografowanie w pełnej rozdzielczości z prędkością 60 kl./s, najbardziej zaawansowany w systemie 225-punktowy układ AF, pojemna bateria i filmy 4K 60 kl./s sugerują, że mamy do czynienia z wyjątkowo wydajną bestią, która pod wieloma względami może zawstydzić topowe konstrukcje innych producentów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)
 

Do tego otrzymujemy wyjątkowo rozbudowany interfejs i ergonomię, która sprostać ma oczekiwaniom fotografów pracujących w trudnych warunkach. To wszystko przy akompaniamencie zawsze dobrze ocenianych funkcji dotykowych ekranu, i największego w systemie wizjera elektronicznego. Czy to jednak wystarczy by stawić czoło mocnej konkurencji?

Na rynku Panasonic Lumix G9 będzie rywalizował między innymi z Olympusem OM-D EM-1 Mark II, ale dzięki imponującej specyfikacji może także stanąć w szranki z wyposażonymi w większe matryce aparatami Fujifilm X-T2, Canon 7D Mark II, Nikon D500, Sony A9 a być może również Nikon D5 i czy Canon EOS-1D X Mark II.

W boju tym na pewno pomoże cena. Na polskim rynku body aparaty wycenione zostało na 7499 zł, czyli znacznie taniej niż topowe modele innych producentów.

[UWAGA] Testowany przez nas model aparatu, pracował na roboczym oprogramowaniu w wersji 0.3, przez co niektóre z opisywanych w teście problemów mogą nie występować w przypadku finalnej wersji firmware’u.

W zestawie handlowym oprócz aparatu znajdziemy:

  • baterię
  • pasek na ramię
  • kabel usb
  • kabel hdmi
  • uchwyt na kable
  • dekielek na body
  • instrukcję

Porównanie rozmiarów matrycy:

Linki:

Panasonic Lumix G9 - superszybki, superwydajny i wytrzymały. Nadchodzi nowy król systemu Mikro Cztery Trzecie

Panasonic Lumix G9 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
18
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)