Dodaj ocenę

Panasonic Lumix G9 - superszybki, superwydajny i wytrzymały. Oto nowy król systemu Mikro Cztery Trzecie

Autor: Maciej Luśtyk

8 Listopad 2017
Artykuł na: 6-9 minut

80-megapikselowe zdjęcia RAW z przesunięciem matrycy, 60 kl./s w trybie seryjnym, duży wizjer z możliwością regulacji powiększenia, stabilizacja o skuteczności 6,5 EV, 221-punktowy AF z opcją personalizacji czy filmy 4k 60 kl./s, to tylko niektóre funkcje nowego modelu G9, który pokazuje, że w torbie zawodowców jest, a nawet powinno być miejsce na aparaty systemu M43.

Co musisz wiedzieć:
  • 20,3-milionowa matryca bez filtra dolnoprzepustowego zapewnić ma wysoce szczegółowy obraz
  • Odporny, uszczelniany korpus
  • Ergonomia rodem z profesjonalnej lustrzanki
  • Wizjer elektroniczny 3,6 Mp z powiększeniem 0,83 x po raz pierwszy w systemie Mikro Cztery Trzecie
  • 2 wejścia na karty SD (UHS-II)
  • 60 kl./s w pełnej rozdzielczości
  • 600 zdjęć JPEG i 60 zdjęć RAW w serii
  • 80-megapikselowe zdjęcia w trybie przesunięcia matrycy
  • Szybki, wydajny i w pełni konfigurowalny 221-punktowy system AF 
  • 4K 60 kl./s w trybie filmowym
  • Cena: 1699 euro

Panasonic zawsze słynął z tego, że nie boi się wybiegać przed szereg. Jak do tej pory w ofercie producenta brakowało jednak modelu, który celował by segment typowo profesjonalny. Nowym modelem pokazuje, że aparaty bezlusterkowce mniejszego formatu są w stanie zawstydzić niejedną profesjonalną lustrzankę i zawalczyć o uznanie fotografów pracujących w trudnych, dynamicznych warunkach. Na pierwszy rzut oka Panasonic G9 wydaje się być ukoronowaniem systemu Mikro Cztery Trzecie.

Body jak z profesjonalnej lustrzanki

Najpierw parę słów o samej konstrukcji. Otrzymujemy solidne, uszczelniane, metalowe body, z dużym gripem, trzema (!) pokrętłami funkcyjnymi, pokrętłem PASM, dźwignią trybów fotografowanie przełącznikiem trybów AF i zestawem przycisków, który pozwoli na błyskawiczny dostęp do większości ustawień. Nie możemy też zapomnieć o joysticku do zmiany punktu AF i górnym, pomocniczym panelu LCD. Aparat prezentuje się więc równie okazale, co profesjonalne body producentów lustrzanek.

Bardzo obiecująco prezentuje się także kwestia ekranu i wizjera. Standardowo już otrzymujemy obracany i dotykowy panel LCD o rozdzielczości 1,04 Mp, który przyspieszy kontrolę ustawień, pozwoli na dotykowe sterowanie systemem AF i ułatwi nawigację na zdjęciach. Implementacja funkcji dotykowych w aparatach Panasonica to wzór dla innych producentów i liczymy, że pod tym względem nic się tutaj nie zmieniło.

Czy producent stanie się także wzorem pod względem adaptacji wizjerów elektronicznych? Po raz pierwszy w systemie Mikro Cztery Trzecie otrzymujemy wyjątkowo duży, 3,68-megapikselowy wizjer OLED z powiększeniem 0,83 x (ekwiwalent dla pełnej klatki), kontrastem 10 000:1 i punktem ocznym 21 mm. Co ciekawe, powiększeniem wizjera będziemy mogli sterować w skali 0,7-0,83 x, by dobrze dostosować wielkość obrazu do używanego szkła i warunków, a w trybie seryjnym wizjer odznaczać ma się zerowym opóźnieniem wyświetlanego obrazu.

Przede wszystkim wydajność

Jak na razie wszystko brzmi imponująco, a dobre wrażenie potęguje fakt, że otrzymujemy 2 wejścia na karty SD (standard UHS-II) z wieloma konfiguracjami rozdzielania zapisu, a także złącza mikrofonowe i słuchawkowe, złącze USB 3.0 oraz miniHDMI. Nieźle prezentuje się także kwestia poboru mocy. Bo choć korzystając z tylnego ekranu w pełni naładowany akumulator pozwolić ma na wykonanie raptem 400 zdjęć, to już pracując z wizjerem w trybie oszczędzania energii wynik ten zwiększyć ma się do około 920 zdjęć. Biorąc pod uwagę także dostępność opcjonalnego battery gripa, zasilanie nie powinno być więc problemem.

Imponują także możliwości aparatu. Za obrazowanie odpowiada tu ta sama, co w przypadku modelu GH5, 20,3-milionowa matryca bez filtra dolnoprzepustowego, wspierana najnowszą generacją procesora Venus Engine. Dodatkowo sensor pokryty jest warstwą antyodblaskową, która zapewnić ma lepszą reprodukcję kolorów i tonalność obrazu. Zestaw ten pozwoli nam fotografować w zakresie czułości ISO  200 - 25600 (rozszerzane do ISO 100 - 25600) z prędkością - uwaga - 60 kl./s w pełnej rozdzielczości.

Tu jest oczywiście pewien haczyk - rezultaty te osiągniemy tylko przy użyciu migawki elektronicznej i pojedynczego pomiaru AF (20 kl./s w trybie C-AF), ale nawet przy użyciu standardowej migawki mechanicznej wydajność trybu seryjnego prezentuje się bardzo dobrze, oferując wyniki na poziomie 12 kl./s w trybie pojedynczym i 9 kl./s w trybie ciągłym. Warto przy tym dodać, że bufor pomieści ponad 60 zdjęć RAW i ponad 600 zdjęć JPEG.

80-megapikselowe zdjęcia

Nie można nie wspomnieć także o bazującym na systemie stabilizacji matrycy trybie wysokich rozdzielczości, w których aparat złoży z 8 kadrów wykonanych z przesunięciem sensora pliki RAW o rozmiarach nawet 10368 x 7776 pikseli. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich implementacji tego typu rozwiązań, konieczny będzie statyw. Sama ulepszona stabilizacja, przy współpracy ze stabilizacją obiektywów oferować ma nam wyniki rzędu 6,5 EV. Jesteśmy bardzo ciekawi jak wypadnie w porównaniu z doskonałą stabilizacją konkurencyjnego modelu Olympus OM-D E-M1 Mark II.

 

Wydajnością nie ustępować ma także usprawniony, 221-punktowy system AF, umożliwiający ostrzenie w czasie 0,04 sekundy. Choć nadal bazuje on jedynie na detekcji kontrastu, do autorska technologia DFD (Depth From Defocus) już nie raz udowodniła, że tego typu konstrukcje mogą radzić sobie ze śledzeniem obiektów równie sprawnie co układy z detekcją fazy. Jak zwykle już otrzymujemy funkcję detekcji oka czy personalizowania strefy punktów AF, ale jak przystało na profesjonalny aparat, dostosowywać będziemy mogli też wszystkie aspekty działania autofokusa.

Tryb filmowy zadowoli większość fotografów

Choć Panasonic G9 to aparat stworzony z myślą o wymagającej pracy fotograficznej, takiej jak zdjęcia dzikiej natury czy sport, nie zawiedzie także amatorów filmowania. Powiemy więcej, choć możliwości trybu filmowego są oczywiście uboższe niż w modelu GH5, to i tak oferuje on więcej niż większość aparatów na rynku. Możemy więc filmować w jakości 4K z prędkością 60 kl./s, z przepływnością 150 Mb/s z 8-bitowym próbkowaniem 4:2:0 (4:2:2 przez HDMI, ale tylko do 4K 30 kl./s), a także z prędkością 180 kl.s w jakości Full HD.

Oprócz tego, otrzymujemy szereg znanych nam już funkcji bazujących na trybie filmowym, takich jak 6K Photo (długie serie 30 kl./s w rozdzielczości 16 Mp) czy Post Focus (ustawianie ostrości po wykonaniu zdjęcia).

To wszystko w mocno konkurencyjnej cenie 1699 euro za body. Aparat w sprzedaży pojawić ma się w styczniu 2018 roku. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Specyfikacja

Nazwa Panasonic Lumix G9
Producent Panasonic
Typ aparatu bezlusterkowiec
Matryca 4/3 Live MOS (17,3 x 13 mm)
Efektywna rozdzielczość 20,3 Mp
Matryca Mikro Cztery Trzecie
Czułość ISO 100 (rozszerzona)
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
Procesor Venus Engine
Rozdzielczość maksymalna 5184 x 3888 pikseli
Formaty obrazu 3:2
4:3
16:9
1:1
Formaty zapisu RAW
JPEG
RAW + JPEG
Balans bieli auto
manualny
ustawienie w Kelvinach
ustawienia predefiniowane
Korekta obrazu Przestrzeń barwna: sRGB / Adobe RGB
edycja danych RAW
Mocowanie obiektywu Mikro Cztery Trzecie
Kontrola błysku TTL Auto
Auto
Manual
Redukcja efektu cz. oczu
Synchronizacja z długimi czasami
Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
wymuszona (błysk wypełniający)
Lampa błyskowa brak
Stabilizacja tak, pięcioosiowa
stabilizacja matrycy
DUAL I.S.
Synchronizacja z lampą 1/250 s
Tryby ekspozycji auto
P, A, S, M
scenerie
tryby użytkownika
Bulb
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
dwa gniazda
UHS-II
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/8000 - 60 s
migawka elektroniczna 1/32000 - 1s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
przycisk AEL
Zdjęcia seryjne 2.3 kl/s
11 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
Samowyzwalacz tak
Pomiar ostrości Detekcja kontrastu (Depth From Defocus), 221 punktów AF
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
ustawienie ręczne (MF)
śledzący AF
wykrywanie twarzy
AF dotykowy
strefowy AF
wykrywanie oka
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
przycisk AF-Lock
Wizjer wizjer elektroniczny
100% krycia kadru
3 680 000 punktów
powiększenie 0,83 x
Punkt oczny 21 mm
Ekran LCD 3-calowy
obrotowy
dotykowy
1 040 000 punktów
Rejestracja filmów 4K 60 kl./s
Full HD 1080p 180 kl./s
Złącza miniHDMI
USB 3.0
gniazdo mikrofonu
gniazdo słuchawek
wężyk spustowy
Wi-Fi
Pilot możliwość sterowania przez Wi-Fi
GPS Nie
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
Wydajność zasilania 400 zdjęć (wg CIPA), 920 zdjęć w trybie oszczędzania energii
Obudowa uszczelniona
częściowo magnezowa
Wymiary 136.9 x 97.3 x 91.6 mm
Waga 586 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak
Funkcje indywidualne Tryb wysokiej rozdzielczości (High Res Shot)
odporny na mróz do -10C
nagrywanie time-lapsów
4K Photo
Post-Focus (wybór punktu ostrości po wykonaniu zdjęcia)

Więcej informacji i szczegółową specyfikację znajdziecie pod adresem panasonic.com.

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
W Sony Black Friday już trwa - sprawdź super promocje!
W Sony Black Friday już trwa - sprawdź super promocje!
Wielkimi krokami zbliża się ten jeden dzień w roku, w którym zakupy zrobisz w wyjątkowych cenach. Jednak w Sony oferta na Black Friday nie ogranicza się do jednego piątku. Już teraz...
2
Sony A1 II - drugie wcielenie flagowego korpusu
Sony A1 II - drugie wcielenie flagowego korpusu
Nowa ergonomia, wydajniejsza stabilizacja i szereg nowoczesnych usprawnień spod znaku AI. Sony prezentuje drugą generację swojego flagowego korpusu.
7
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Fujifilm informuje o starcie szeregu promocji, które potrwają do 16 stycznia 2025 roku. Wśród nich atrakcyjne zniżki na aparaty i obiektywy czy bezpłatne wydłużenie gwarancji do 5 lat....
5
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)