Sony A7R III - Funkcje dodatkowe

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
10
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
9
Marka:
Sony
Nasza ocena:

92%

Stabilizowana, 42-milionowa matryca, tryb seryjny 10 kl./s, filmy 4K i tryb Pixel Shift, a wszystko zamknięte w solidnym kompaktowym body. Sony A7R III to jeden głównych pretendentów do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Sprawdzamy czy zasługuje na ten tytuł.

Autor: Maciej Luśtyk

14 Marzec 2018
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Najważniejszą nową funkcją, która pojawia się wraz z modelem A7R III jest tryb Pixel Shift Multi Shooting, w którym aparat, korzystając z systemu stabilizacji matrycy wykona 4 zdjęcia z przesunięciem o 1 pixel, dzięki czemu każdy piksel na matrycy uzyska pełne informacje o kolorze. Przy pomocy nowego oprogramowania Imaging Edge połączymy je w jeden kadr, jednak wyjściowa rozdzielczość zdjęcia pozostanie ta sama. Tryb ten według producenta pozwolić ma jednak na uzyskanie lepszej tonalności. W praktyce trudno stwierdzić czy tryb ten oferuje wymierne korzyści. Rzeczywiście, otrzymujemy nieco więcej niuansów kolorystycznych, jednak w przypadku detali i drobnych faktur da się zauważyć cyfrowe zniekształcenia.

Standardowe zdjęcie JPEG

Zdjęcie wykonane w trybie Pixel Shift Multi Shooting

Poza tym, w tym trybie ograniczeni jesteśmy tymi samymi czynnikami, co w przypadku implementacji tego rozwiązania przez innych producentów - aparat musi znajdować się na statywie, a żeby na zdjęciach nie pojawiły się dziwne “artefakty”, musimy ograniczać się do statycznych ujęć. Do tego wykonanie zdjęcia w tym trybie trwa znacznie dłużej niż w przypadku aparatów konkurencji. Dodatkowym utrudnieniem jest także fakt, że kadry nie są łączone bezpośrednio w aparacie, a jedynie za pomocą wspomnianej aplikacji, już po zgraniu zdjęć na komputer, co nieco zniechęca do korzystania z tej funkcji.

Oprogramowanie Imaging Edge to posłuży także do wygodnego tetheringu i obróbki zdjęć, choć akurat w tym ostatnim wypadku nadal lepiej sprawdzi się popularny Lightroom.

Aparat standardowo już oferuje moduł łączności Wi-Fi, za pośrednictwem którego łatwo prześlemy zdjęcia na smartfon, ale także na komputer, do telewizora oraz na serwer FTP. Parowanie ze smartfonem przebiega bardzo szybko, a z poziomu aplikacji mobilnej jesteśmy w stanie wygodnie kontrolować większość ustawień aparatu. Nie obserwujemy tez opóźnień w podglądzie obrazu, a wielu fotografów ucieszy możliwość ciągłego, automatycznego i bezpośredniego wysyłania wykonywanych zdjęć na smartfona.

Jednocześnie frustruje brak możliwości szybkiego podejrzenia zdjęć znajdujących się w pamięci aparatu. Aby to zrobić, musimy rozłączyć aplikację, a następnie z poziomu aparatu wybrać funkcję “wyślij do smartfonu” i ręcznie akceptować wysłanie każdego zdjęcia. To chyba najmniej praktyczne rozwiązanie na rynku.

Co ciekawe, najnowszy aparat nie oferuje wsparcia dla systemu PlayMemories Camera Apps, który pozwala na rozszerzanie możliwości aparatu za pomocą dodatkowo płatnych aplikacji. Być może system ten nie zdobył takiej popularności, na jaką liczył producent (na co największy wpływ miały zapewne bardzo wysokie ceny opcjonalnych funkcji). Przy pomocy samego aparatu nie będziemy więc w stanie zaprogramować sekwencji time-lapse czy wykonać panoramy.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (13)