Sony A1 II - drugie wcielenie flagowego korpusu

Autor: Krzysztof Mularczyk

18 Listopad 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Nowa ergonomia, wydajniejsza stabilizacja i szereg nowoczesnych usprawnień spod znaku AI. Sony prezentuje drugą generację swojego flagowego korpusu.

Po niespełna 4 latach Sony prezentuje następcę A1, flagowego korpusu systemu Alfa. Nowy model opiera się na tej samej 50.1-megapikselowej matrycy co poprzednik, zachowując ten sam poziom wydajności (30 kl./s), ale pełnymi garściami czerpie z nowych rozwiązań, które producent zastosował już w Sony A9 III.

Bardziej elastyczny wyświetlacz i nowa ergonomia

Zacznijmy od zmian w wyglądzie. Wzorem A9 III, uchwyt A1 II jest grubszy i bardziej ergonomiczny. W parze z nim ustawiono też spust migawki pod większym kątem, by naciskało się go bardziej naturalnie. W efekcie tych zmian, korpus A1 II będzie teraz współpracował z pionowym uchwytem VG-C5 do A9 III.

Maleńki upgrade zanotował wizjer. To ten sam wyświetlacz o rozdzielczości 9.44 Mp i powiększeniu 0.9x, ale z płynniejszym obrazem przy 120 kl./s. Natomiast główny wyświetlacz (2.1 Mp, 3.2”), tak jak w A9 III, został teraz zamocowany na wygodniejszym i bardziej wszechstronnym 4-osiowym mechanizmie obracania.

Nowy korpus oferuje także ten sam zestaw złączy co w A9 III, z jedną różnicą. Obok mikrofonowego, odsłuchu, HDMI typu A, USB-C, USB Micro i Synchro pojawia się też LAN, ale teraz szybszy, bo 2.5-gigabitowy.

Ta sama matryca i wydajność, ale ze wsparciem AI 

Tak jak pierwsza wersja, Sony A1 II bazuje na matrycy CMOS typu stacked o rozdzielczości 50.1 Mp, którą obsługuje podwójny procesor Bionz XR. Teraz jednak dochodzi jeszcze jednostka odpowiadająca za obliczenia AI. W rezultacie nowy korpus ma oferować nieco lepszą jakość obrazu na średnich i wysokich czułościach, o 20% bardziej stabilną kontrolę ekspozycji oraz dokładniejszy balans bieli, szczególnie w obszarach cieni. Producent wyraźnie zwiększył natomiast wydajność stabilizacji - z 5.5 EV do 8.5 EV w centrum kadru i 7 EV na peryferiach.

Sony A1 II oferuje w zasadzie ten sam hybrydowy system AF, oparty na 759 punktach detekcji fazy i pokrywający 92% pola widzenia. Jednak obecność chipa AI znacząco rozszerza jego funkcjonalność w zakresie detekcji i śledzenia. Nowy korpus wykrywa ludzką sylwetkę, głowę, twarz oraz oczy. U zwierząt natomiast sylwetkę, głowę i oczy. Do tego dochodzi także rozpoznawanie samolotów, samochodów i pojazdów szynowych oraz owadów. Jest też nowa opcja Auto. Skuteczność detekcji w stosunku do poprzednika ma być przy tym aż kilkadziesiąt procent lepsza.

Oprócz tego, pojawia się nowa opcja ustawienia czułości śledzenia autofokusa w zależności od dynamiki zmian w szybkości poruszającego się obiektu. Są też nowe rozmiary ramek AF (XS i XL) oraz możliwość zapisania 3 ramek własnych. Tryb seryjny w Sony A1 II pozostał na niezmienionym poziomie. Nadal oferuje imponujące 30 kl./s z buforem 153 plików RAW (14-bit). Nowością jest natomiast tryb Pre-Capture. Ma oferować buforowanie do 1 s i działać w pełnej rozdzielczości. Wzorem A9 III jest też funkcja zwiększania szybkości w trakcie wykonywania wolniejszej serii.

Filmowanie tylko z lekkimi zmianami 

Tryb filmowy w Sony A1 II to w zasadzie kopia poprzednika z kilkoma usprawnieniami. Tak jak pierwsza wersja, oferuje 10-bitowe nagrywanie 8K 30p (4:2:0, Long GOP, H.265) oraz format 4K: 10-bitowy 60p sczytywany z całego czujnika, z cropem 1.1x przy 120p lub Super35mm samplowany z 5.8K (10-bit 60p).

Do tych możliwości dołącza taki sam pakiet detekcji obiektów jak przy fotografowaniu, wydajniejsze tryby stabilizacji, lepiej dopracowany S-Log3 na wzór kamer VENICE i BURANO oraz funkcja importowania własnych LUT-ów (do 16). Tak jak w A9 III są też funkcje Auto Framing, Focus Map, Soft Skin Effect i Movie self-timer.

Sony A1 II - cena i dostępność

W Polsce cena aparatu wyniesie około 33000 zł.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Zimowy Cashback Canon w sklepie Fotoforma.pl - sprawdź aktualne promocje
Sklep Fotoforma informuje o zimowej akcji Canon Cashback. W ramach promocji, można uzyskać zwrot do 1500 zł na wybrane aparaty, obiektywy i akcesoria. A wszystkie zakupy objęte są...
20
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Średnioformatowy kompakt Fujifilm na horyzoncie? Pierwsze donosy na temat GFX100RF
Czyżby Fujifilm szykowało dla nas średnioformatowa wersję kultowego X100? Według plotek aparat zobaczymy już wiosną, choć może nie być on dokładnie tym, czego oczekuje większość...
7
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj