Jakość zdjęć w praktyce

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
7
Funkcjonalność:
7
Marka:
Canon
Nasza ocena:

82%

Najnowsza lustrzanka Canona to pozycja dość szczególna. Amatorska lustrzanka wkracza bowiem na tereny zarezerwowane dotychczas dla modeli półprofesjonalnych. Sprawdziliśmy, co oznacza to w praktyce!

Autor: Maciej Luśtyk

12 Maj 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Jakość zdjęć w praktyce

Praktyka potwierdza nasze studyjne obserwacje. Na niskich czułościach obraz jest bogaty w detale i kontrastowy, a aparat wiernie odwzorowuje kolory, niezależnie od warunków pogodowych. W porównaniu z innymi aparatami segmentu APS-C, w maksymalnym powiększeniu obrazek dostarczany przez Canona może wydawać się dosyć miękki, ale dzięki temu wygląda naturalnie, a przy oglądaniu zdjęć w rozmiarach ekranowych i tak prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

Co ważne, aż do okolic ISO 1600-3200 szczegółowość zdjęć będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, nie wpływając widocznie na odbiór zdjęć. W przypadku oglądania zdjęć w standardowym powiększeniu wyraźną degradację obrazu dostrzeżemy dopiero w okolicach ISO 6400.

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400

Podobnie jak większość aparatów producenta, EOS 77D bardzo dobrze radzi sobie z reprodukcją tonów skóry. Cera, jak zwykle w przypadku aparatów Canona, prezentuje się pastelowo, ale przez to atrakcyjnie i naturalnie, a efekt jest możliwie bliski temu, co widzi ludzkie oko. Należy jednak pamiętać, że duży wpływ ma na to także oświetlenie.

 

Choć aparat oferuje względnie wysoką jakość obrazu aż do ISO 3200, w słabym świetle już przy ISO 1600 zauważymy mocniejsze zacieranie się detali, zwłaszcza w przypadku reprodukcji czerwieni. Powyżej ISO 3200 rozmydlenie obrazu będzie już widoczne nawet w przypadku oglądania zdjęć w rozdzielczości ekranowej.

ISO 3200

ISO 6400

ISO 12800

ISO 25600

ISO 51200

Jeszcze raz pochwalić musimy automatyczny pomiar balansu bieli z priorytetem bieli. Dzięki niemu, będziemy mieć pewność, że biel zawsze będzie trafiona w punkt, co docenią na przykład osoby fotografujące miasto nocą, gdzie przeważa żółte, monochromatyczne światło lamp sodowych, przy którym gubi się większość aparatów. Warto jednak korzystać z tego trybu ostrożnie. Niekiedy rezultaty mogą znacznie odbiegać od tego co widzi ludzkie oko, a na zdjęciach zobaczymy zieloną lub niebieską dominantę.

Standardowy automatyczny balans bieli

Balans bieli z priorytetem bieli

Standardowy automatyczny balans bieli

Balans bieli z priorytetem bieli

Dobrze oceniamy także system odszumiania obrazu. Jak widać na poniższym przykładzie, nawet przy ISO 6400 rezultaty jego działania będą jeszcze "do przełknięcia".

Wycinek kadru 1000 x 666 pikseli (odszumianie wyłączone)

Wycinek kadru 1000 x 666 pikseli (odszumianie poziom: standard)

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)