Fujifilm X-E3 - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

X-E3 wiele łączy z flagowymi modelami firmy, ale jednocześnie aparat prezentuje zupełnie nowe podejście do obsługi i ergonomii. Czy konstruktorom faktycznie udało się stworzyć uniwersalny i zaawansowany bezlusterkowiec dla każdego?

Autor: Michał Chrzanowski

7 Grudzień 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Na przestrzeni ostatnich kilku lat oferta Fujifilm mocno dojrzała i nabrała kształtu. Producent zaprezentował kolejne ewolucyjne modele wprowadzając w nich szereg usprawnień. Po X100F, X-T20 oraz X-A10 do sprzedaży trafił również najnowszy model z serii X-E. Ostatni prawdziwy reprezentant tej linii - Fujifilm X-E2 - swoją premierę miał już prawie 4 lata temu. W między czasie producent pokazał co prawda model X-E2s, ale w rzeczywistości oferował on wyłącznie usprawnienia na poziomie oprogramowania, dlatego też nie można traktować go jako pełnoprawnego następcy. Wyczekiwany Fujifilm X-E3 wydaje się być mniejszym bratem modelu X-Pro2 - i to nie tylko pod względem wyglądu, lecz także i specyfikacji.

Aparat odziedziczył po flagowcu tę samą 24,3-milionową matrycę X-Trans CMOS III (APS-C), którą wspiera najnowsza generacja procesora obrazu X-Processor Pro. Z kolei 325-punktowy AF z usprawnionym algorytmem oferować ma wyjątkową precyzję ostrzenia, także w trybie ciągłym i śledzenia. Pojawił się również dotykowy ekran oraz nowatorskie, jak na Fujifilm, podejście do ergonomii - rozpoznawanie gestów. Jest także nowość - łączność Bluetooth, która pozwoli na nieprzerwaną komunikację aparatu z urządzeniem mobilnym. Z kolei entuzjaści filmowania będą w końcu mogli nagrywać w rozdzielczości 4K.

Fujifilm X-E3 jest już dostępny w sprzedaży w cenie 3 899 zł. Aparat możemy nabyć także w dwóch zestawach: z obiektywem 23 mm f/2 (5 198 zł) lub kitowym zoomem 18-55 mm f/2.8-4 OIS (5 599 zł). Głównymi konkurentami aparatu będą bez wątpienia Sony A6500 (5 949 zł) lub jego starszy i tańszy brat A6300 (3 890 zł). Poważnymi rywalami wydają się być również reprezentanci systemu Mikro Cztery Trzecie - Olympus OM-D E-M10 Mark III (3 075 zł), OM-D E-M5 Mark II (4 689 zł) oraz Panasonic Lumix GX8 (3 499 zł) czy Lumix GX80 (2 199 zł).

W zestawie handlowym oprócz aparatu znajdziemy:

  • pokrowiec
  • kabel zasilający
  • ładowarkę
  • akumulator
  • dedykowaną lampę błyskową EF-X8
  • pasek na ramię
  • kabel USB
  • zaślepkę korpusu
  • instrukcję obsługi
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)