Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

80%

X-E3 wiele łączy z flagowymi modelami firmy, ale jednocześnie aparat prezentuje zupełnie nowe podejście do obsługi i ergonomii. Czy konstruktorom faktycznie udało się stworzyć uniwersalny i zaawansowany bezlusterkowiec dla każdego?

Autor: Michał Chrzanowski

7 Grudzień 2017
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Filmowanie

Filmowanie to również dziedzina, w której X-E3 mocno dystansuje swojego poprzednika. Nowy bezlusterkowiec Fujifilm odziedziczył po flagowcach firmy większość przydatnych funkcji i rozwiązań. W końcu możemy nagrywać w 4K (3840 x 2160 px) z prędkością 30, 25, 24 kl./s i przepływnością 100 Mb/s. Jednak tu pewnym ograniczeniem jest limit czasu pojedynczego klipu wynoszący 10 minut dla materiału 4K. Natomiast ustawiając jakość na Full HD (1920 x 1080 px) otrzymamy prędkość zapisu 60, 50 30, 25, 24 kl./s, przepływność 36 Mb/s oraz zwiększony do 15 minut limit czasu nagrywania.

Niemniej jednak, mimo większej rozdzielczości rejestrowanego materiału wideo, X-E3 może nie sprostać oczekiwaniom bardziej wymagającym użytkownikom. Co prawda otrzymujemy możliwość manualnej kontroli nad parametrami obrazu i audio oraz funkcję focus peaking, ale wyboru ustawień będziemy musieli dokonać przed rozpoczęciem nagrywania. W czasie rejestracji możemy jedynie sterować kompensacją ekspozycji oraz zmienić wartość ISO.

Zabrakło także przydatnych rozwiązań, dzięki którym moglibyśmy efektywniej panować nad ekspozycją i ewentualnymi prześwietleniami. Na próżno też szukać profilu gamma F-log (ten jest w X-T2), który znacznie poszerza możliwości gradacji kolorystycznej. Możemy co najwyżej zminimalizować wyostrzenie oraz podbicie koloru, co będzie jakimkolwiek punktem wyjścia do gradacji i późniejszej postprodukcji materiału wideo. Oczywiście warto również wspomnieć o dostępnych symulacjach błon filmowych - dla mniej wprawionych w edycji wideo użytkowników będzie to prosty sposób na otrzymanie ciekawych efektów wizualnych.

Miło zaskoczył nas natomiast autofokus, który w trybie ciągłym sprawdził się bardzo dobrze. Nawet w trudniejszych warunkach nie miał problemów z odpowiednim ustawieniem ostrości. Co prawda podczas filmowania w 4K nie możemy skorzystać z trybu wykrywania twarzy, który nie raz okazywał się przydatny. Ten brak w pewnym stopniu rekompensuje dotykowy ekran, dzięki któremu ustawimy pole AF w wybranym punkcie (na przykład na twarzy filmowanej osoby). Jednak brak odchylanego wyświetlacza sprawia, że tego typu ostrzenie nie jest wystarczająco wygodne. Oczywiście ostrość możemy ustawić także manualnie. Wtedy z pomocą przyjdzie opcja focus peaking, dzięki której na ekranie zaznaczone zostaną wyostrzone fragmenty kadru.

X-E3  pod względem ogólnej jakości obrazu - czy to w 4K, czy też Full HD - może spokojnie powalczyć nawet z nieco bardziej zaawansowanymi aparatami. Większość użytkowników będzie więcej niż zadowolona z otrzymanych efektów. Niemniej nie ma wątpliwości, że nie jest to model dla wymagających filmowców.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)