Olympus OM-D E-M5 II - test aparatu

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8.5
Cena / Jakość:
7.5
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Nasza ocena:

85%

Olympus OM-D E-M5 II to druga generacja niezwykle popularnego bezlusterkowca w systemie Mikro Cztery Trzecie. Najnowszy model został wyposażony w wiele usprawnionych i ciekawych rozwiązań, jednak czy są one na tyle istotne aby w pełni zastąpić poprzednika oraz konkurować z aparatami innych producentów? Zobaczcie, jak nowy OM-D E-M5 II zaprezentował się w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

20 Luty 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści


Trzy lata po premierze aparatu OM-D E-M5, który znacząco przyczynił się do zmiany postrzegania bezlusterkowców, Olympus zaprezentował następcę w postaci modelu OM-D E-M5 II. Najnowsze dziecko firmy posiada matrycę Live MOS o rozdzielczości 16 megapikseli, którą wspomaga procesor obrazu TruePic VII. Jest to więc taki sam procesor, jaki spotykamy we flagowym modelu - OM-D E-M1.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Trzy lata to sporo w świecie fotografii, ale konstruktorzy Olympusa nie próżnowali i w modelu E-M5 II wprowadzili wiele ciekawych i funkcjonalnych zmian względem poprzednika. Do największych należy zaliczyć usprawnienie 5-osiowego systemu stabilizacji obrazu, który zdaniem producenta jest najwydajniejszym systemem na świecie ze skutecznością sięgającą aż 5 EV. Niewątpliwą nowością, którą zastosowano w modelu E-M5 II jest funkcja High Res Shot. W tym trybie aparat wykonuje osiem ujęć i łączy je w jeden kadr. Między każdym z ujęć zostaje przesunięta matryca, dzięki czemu otrzymujemy zdjęcie o rozdzielczości 40 megapikseli.

Znaczącej zmianie uległ także rozkład przycisków na korpusie, co zaowocowało poprawą ogólnej ergonomii aparatu. Teraz do dyspozycji mamy sześć konfigurowalnych klawiszy, które możemy dostosować do własnych potrzeb i preferencji. Ponadto, w modelu E-M5 II znajdziemy szybki i cichy system ustawiania ostrości High-speed imager AF, który działa w oparciu o 81 pól autofokusa. Ma on zapewnić według producenta doskonałe wyniki ostrzenia obrazu, nawet w czasie fotografowania w słabym oświetleniu i podczas pracy w trybie ciągłym. Olympus OM-D E-M5 II posiada także 3-calowy, dotykowy i obracany ekran LCD, który umożliwi wykonywanie zdjęć z różnych perspektyw.

Model OM-D E-M5 II musi zapewnić najwyższą możliwą do uzyskania jakość obrazu dla formatu M43, gdyż na rynku bezlusterkowców przyjdzie się mu zmierzyć z zaawansowanymi modelami z większą matrycą APS-C, takimi jak: Fujifilm X-T1, Sony A6000 oraz aparatem Leica T.

Aparat według zapewnień producenta pojawi się w sprzedaży w drugiej połowie lutego 2015 i będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnej i – testowanej przez nas – czarnej. Za sam korpus zapłacimy około 4790 zł. Poza body w zestawie otrzymamy:

  • lampę błyskową FL-LM3
  • baterię litowo-jonową BLN-1
  • ładowarkę baterii BCN-1
  • dekielek mocowania obiektywu
  • pasek na ramię
  • kabel USB
  • oprogramowanie Olympus Viewer
  • instrukcję obsługi
  • kartę gwarancyjną


OM-D E-M5 II będzie dostępny również w zestawie z obiektywem M.ZUIKO Digital ED 12-50 mm (5690 zł), M.ZUIKO Digital ED 14-150mm 1:4.0-5.6 II (6590 zł) oraz M. Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 PRO (cena nie podana).

Porównanie wielkości matrycy aparatu Olympus OM-D E-M5 II


Linki:


Oficjalny news o aparacie
Pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Inne teksty o tym modelu można znaleźć pod tagiem Olympus OM-D E-M5 II.






Spis treści

Poprzednia

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (15)