Nikon Z7 - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
10
Ergonomia:
10
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Marka:
Nikon
Nasza ocena:

86%

Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.

Autor: Krzysztof Basel

6 Listopad 2018
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Nikon Z7 oferuje podobne możliwości filmowe, co model D850, tyle, że wyróżnia się pracą AF oraz stabilizacją matrycy. Aparat umożliwia rejestrację filmów w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160 pikseli) z prędkością 30, 25 i 24 kl./s. W przypadku filmów Full HD (1920 x 1080 px) najwyższy dostępny klatkaż to 120 kl./s, a w zapasie mamy jeszcze 100, 60, 50, 30, 25 i 24 kl./s.

Aparat ma także opcję zapisu obrazu w “płaskim” profilu obrazu Nikon N-Log oraz wypuszcza 10-bitowy sygnał na zewnętrzne rejestratory za pomocą złącza HDMI. Obraz o tak wysokiej jakości można zapisywać na karcie pamięci, ale tylko w rozdzielczości Full HD. Nie zabrakło także funkcji focus peaking, obsługi kodów czasowych, a także złącza słuchawkowego i mikrofonowego. Wyświetlacz w Nikonie Z7 jest odchylany, ale niestety tylko do tyłu. A to oznacza, że Z7 nie nadaje się do vlogowania.

Jakość obrazu z Z7 jest bardzo dobra - kolory są naturalne, naświetlenie odpowiednie, a ostrość wysoka. Mocnym punktem trybu filmowego jest autofokus oraz system stabilizacji matrycy. AF pracuje na świetnym poziomie, gwarantując wysoką precyzję i płynne, spokojne, ale dosyć szybkie przeostrzanie. W tej kwestii Z7 radzi sobie równie dobrze, co konkurencyjne aparaty Sony czy Canon.

Świetne wrażenie robi system 5-osiowej stabilizacji obrazu. Pełnoklatkowy sensor jest wydajnie stabilizowany, a różnica pomiędzy obrazem z wyłączoną i włączoną stabilizacją jest wyraźny.

Minusy? Efekt rolling shutter w 4K jest wyraźnie widoczny - przy mocnym przechyleniu latarnie czy drzewa zachowują się jakby były wykonane z gumy. Przy Full HD jest już jednak zdecydowanie lepiej.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, wydawca. Od lat związany z mediami foto. Kocha szczery fotoreportaż, fotografię uliczną, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie. Miłośnik dobrego jedzenia i mocnej kawy, podróży z małymi aparatami, muzyki świata i technologicznych nowości.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)