Nikon Z7 - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
10
Ergonomia:
10
Cena / Jakość:
9
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Marka:
Nikon
Nasza ocena:

86%

Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.

Autor: Krzysztof Basel

6 Listopad 2018
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Nikon Z7 oferuje podobne możliwości filmowe, co model D850, tyle, że wyróżnia się pracą AF oraz stabilizacją matrycy. Aparat umożliwia rejestrację filmów w rozdzielczości 4K UHD (3840 x 2160 pikseli) z prędkością 30, 25 i 24 kl./s. W przypadku filmów Full HD (1920 x 1080 px) najwyższy dostępny klatkaż to 120 kl./s, a w zapasie mamy jeszcze 100, 60, 50, 30, 25 i 24 kl./s.

Aparat ma także opcję zapisu obrazu w “płaskim” profilu obrazu Nikon N-Log oraz wypuszcza 10-bitowy sygnał na zewnętrzne rejestratory za pomocą złącza HDMI. Obraz o tak wysokiej jakości można zapisywać na karcie pamięci, ale tylko w rozdzielczości Full HD. Nie zabrakło także funkcji focus peaking, obsługi kodów czasowych, a także złącza słuchawkowego i mikrofonowego. Wyświetlacz w Nikonie Z7 jest odchylany, ale niestety tylko do tyłu. A to oznacza, że Z7 nie nadaje się do vlogowania.

Jakość obrazu z Z7 jest bardzo dobra - kolory są naturalne, naświetlenie odpowiednie, a ostrość wysoka. Mocnym punktem trybu filmowego jest autofokus oraz system stabilizacji matrycy. AF pracuje na świetnym poziomie, gwarantując wysoką precyzję i płynne, spokojne, ale dosyć szybkie przeostrzanie. W tej kwestii Z7 radzi sobie równie dobrze, co konkurencyjne aparaty Sony czy Canon.

Świetne wrażenie robi system 5-osiowej stabilizacji obrazu. Pełnoklatkowy sensor jest wydajnie stabilizowany, a różnica pomiędzy obrazem z wyłączoną i włączoną stabilizacją jest wyraźny.

Minusy? Efekt rolling shutter w 4K jest wyraźnie widoczny - przy mocnym przechyleniu latarnie czy drzewa zachowują się jakby były wykonane z gumy. Przy Full HD jest już jednak zdecydowanie lepiej.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, wydawca. Od lat związany z mediami foto. Kocha szczery fotoreportaż, fotografię uliczną, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie. Miłośnik dobrego jedzenia i mocnej kawy, podróży z małymi aparatami, muzyki świata i technologicznych nowości.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Canon PowerShot V1 i Canon EOS R50V - pierwsze wrażenia i nagrania przykładowe
Do segmentu aparatów przeznaczonych dla vlogerów Canon wchodzi dużo później niż inni. Czy dzięki temu robi to lepiej niż rynkowi rywale? Możliwości najnowszych urządzeń dla twórców...
9
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Fujifilm GFX100RF - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Pierwszy średnioformatowy kompakt ery cyfrowej otwiera zupełnie nowy segment na rynku fotografii. To jednak konstrukcja równie oryginalna, co kontrowersyjna. Czy w pogodni za wizją...
18
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Instax Wide EVO - test aparatu natychmiastowego
Najnowszy cyfrowy Instax Wide EVO to najbardziej zaawansowany z dotychczasowych aparatów natychmiastowych Fujifilm, ale też i najdroższy. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania i czy jest...
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)