Dodaj ocenę

Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.2 S - profesjonalna 35-tka w końcu dołącza do systemu

Autor: Maciej Luśtyk

5 Luty 2025
Artykuł na: 4-5 minut

Nikon prezentuje najjaśniejszą 35-tkę w systemie, rozbudowując mocowanie Z o obiektyw szerokokątny Nikkor Z 35 mm f/1.2 S. To szkło, które nie mogłoby powstać w systemie Nikon F.

Po latach oczekiwań, miłośnicy superjasnych szerokich kątów doczekali się wreszcie obiektywu 35 mm f/1.2 w systemie Nikona. Dla Nikoniarzy to premiera szczególna, gdyż dobrze pamiętamy, że ze względów konstrukcyjnych producent nie był w stanie tworzyć tak jasnych szkieł z autofokusem do systemu Nikon F. Co jednak chyba najciekawsze, nowy Nikkor Z 35 mm f/1.2 S to też pierwszy, prawdziwie „natywny” obiektyw tego typu w systemach bezlusterkowych (o ile nie liczyć modelu Sigma Art 35 mm f/1.2 DG DN dla systemu L-Mount).

Przede wszystkim optyka - Nikkor Z 35 mm f/1.2 S oferować ma bezkompromisową jakość i plastykę

Biorąc pod uwagę profesjonalne przeznaczenie, głownie w fotografii ślubnej, modowej, portretowej czy reportażowej, producent obiecuje wzorową optykę i wydajność. Szkło zbudowano na bazie 17 soczewek w 15 grupach i 11-listkowej przysłony, a w układzie znajdziemy 3 soczewki asferyczne, 3 soczewki ED i 1 soczewkę asferyczną ED oraz szereg specjalnych powłok odpowiedzialnych za poprawę kontrastu i minimalizację blików.

W efekcie otrzymać mamy świetną rozdzielczość, wzorową reprodukcję koloru, kontrastowość oraz przyjemne, delikatne rozmycie, „potęgujące poczucie głębi” przy jednoczesnym skutecznym tłumieniu większości aberracji. Jak wygląda to w praktyce, możecie ocenić na podstawie zdjęć przykładowych, udostępnionych przez producenta. Nie są to jednak niestety sample w dużej rozdzielczości.

Zdjęcia przykładowe:

Jeżeli chodzi o ostrzenie, obiektyw pozwala na pracę z minimalnej odległości 30 cm, a za współpracę z systemami śledzenia odpowiada układ kilku (producent nie zdradza ilu) silników krokowych STM, które kontrolując pracę poszczególnych grup soczewek zapewnić mają wysoką precyzję i płynność ostrzenia, niezależnie od warunków. Jesteśmy jednak ciekawi jak krokowy napęd AF wypada w zestawieniu z najnowszymi silnikami liniowymi.

Nowy Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.2 S ma być także praktycznym wyborem do filmowania. Obiektyw obiecuje zminimalizowany breathing oraz pierścień funkcyjny, który może pracować w trybie bezstopniowym i służyć do kontrolowaniu przysłon. Standardowo mamy też oczywiście pierścień ostrości, który powinien działać z liniowym przełożeniem kąta obrotu na ruch soczewek (choć producent nie precyzuje tego w informacji prasowej).

W zakresie ergonomii szkło oferuje także dwa przyciski funkcyjne, do wygodnej pracy w pionie i w poziomie, a cała konstrukcja jest także uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami. Obiektyw nie należy jednak bynajmniej do lekkich - całość waży aż 1060 g i mierzy 90 x 150 mm. To podobne gabaryty, jak w przypadku wspomnianej Sigmy, choć obiektyw konkurencji pozostaje jednak nieco krótszy. Na przednią soczewkę nakręcimy filtry w rozmiarze 82 mm.

Cena i dostępność

O ile niedawna premiera modelu 35 mm f/1.4 dawała nadzieję, że Nikon spuści nieco z tonu jeśli chodzi o ceny, to najnowszy Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.2 S debiutuje w pułapie typowym dla współczesnych profesjonalnych szkieł do aparatów bezlusterkowych. Szkło wyceniono na 2800 dolarów, co na polskim rynku przełoży się na 13 999 zł

Więcej informacji znajdziecie na stronie nikon.pl.

Specyfikacja:

Nazwa Nikon Nikkor Z 35 mm f/1.2 S
Producent Nikon
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Nikon Z
Ogniskowa 35 mm
Maksymalna jasność 1.2
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 11
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony tak
Układ optyczny 17 soczewek / 15 grup (3 x ASP, 3 x ED, 1 x ED ASP)
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Maksymalne powiększenie 0,2 x
Minimalna odległość ogniskowania 30 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa Układ silników STM
Stabilizacja nie
Obudowa metal
tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny tak
dodatkowy pierścień funkcyjny
Uszczelnienia tak
Wymiary 90 x 150 mm
Waga 1060 g
Cena w dniu premiery 13 999 zł

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 50 mm f/2 Air - kompaktowy, supertani standard do Sony E i Nikon Z
Viltrox AF 50 mm f/2 Air - kompaktowy, supertani standard do Sony E i Nikon Z
Viltrox rozszerza ofertę kompaktowych, lekkich i przystępnych cenowo stałek o standardową 50-tkę. Mimo typowo budżetowego przeznaczenia, szkło charakteryzować ma się dobra optyką i...
6
TTartisan AF 75 mm f/2 ED od teraz także z mocowaniem L-Mount. To imponująca portretówka za 1000 zł
TTartisan AF 75 mm f/2 ED od teraz także z mocowaniem L-Mount. To imponująca portretówka za 1000 zł
Latem zeszłego roku TTartisan wypuściło niedrogi obiektyw 75 mm f/2, który ze względu na charakterystykę nazwano chińskim Biotarem. Teraz pierwszy pełnoklatkowy obiektyw AF producenta...
5
Canon RF-S 14-30 mm f/4-6.3 IS STM PZ - pierwszy obiektyw RF z elektronicznie sterowanym zoomem
Canon RF-S 14-30 mm f/4-6.3 IS STM PZ - pierwszy obiektyw RF z elektronicznie sterowanym zoomem
Nowy Canon RF-S 14-30 mm f/4-6.3 IS STM PZ kierowany jest do twórców poszukujących elastycznego i kompaktowego rozwiązania przeznaczonego do produkcji wideo. To jednocześnie pierwszy obiektyw RF...
3
Powiązane artykuły