Viltrox 20 mm f/1.8 teraz także z mocowaniem Nikon Z

Autor: Michał Chrzanowski

24 Lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Viltrox stara się wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na rynku szkieł. Po ubiegłorocznym debiucie i premierze trzech obiektywów producent zaprezentował nową wersję modelu 20 mm f/1.8, który teraz jest kompatybilny z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Nikona.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku firma Viltrox zaprezentowała trzy ciekawe szkła, które zostały opracowane z myślą o bezlusterkowcach Sony i Fijifilm. Teraz jednak producent postanowił otworzyć się na kolejny system i światu ukazał szerokokątną stałkę PFU RMBH 20 mm f/1.8 ASPH, która będzie dostępna także z mocowaniem Nikon Z.

Optyka gwarantem jakości

Jak zaznacza producent, w pełni manualny model Viltrox PFU RMBH 20 mm f/1.8 ASPH ma charakteryzować się ponadprzeciętną jakością obrazu z wysoką rozdzielczością na czele. Odpowiadać za to ma układ optyczny skonstruowany na bazie 12 soczewek rozmieszczonych w 9 grupach. Wśród nich znajdziemy kilka elementów specjalnych: 4 soczewki wykonane ze szkła ED, 1 soczewkę asferyczną i 1 odznaczającą się zwiększoną przepuszczalnością światła. Do tego wady takie jak dystorsja czy aberracja chromatyczna mają być odpowiednio minimalizowane.

Poza tym szkło pokryto powłokami HD NANO, co ma zapewnić efektywną pracę w kontrastowym oświetleniu bez występowania na zdjęciach niepożądanych blików i flar. Ponadto na frontowy element nakręcimy filtry o średnicy 82 mm. Za obrazowanie natomiast odpowiada 14-listkowa przysłona o nominalnym otworze f/1.8 (domkniemy do f/16), co w połączeniu z minimalną odległością ostrzenia wynoszącą 25 cm.

Cena i dostępność

Obiektyw, który mierzy 102 mm x 76,8 mm i waży 775 g został wykonany z metalu. Niemniej producent nie zdradza, czy konstrukcja została uszczelniona. Za model Viltrox 20 mm f/1.8, dostępny z mocowaniami Nikon Z, Sony E, przyjdzie nam zapłacić około 400 dolarów.

Nazwa Viltrox PFU RMBH 20 mm f/1.8 ASPH
Producent
Typ stałoogniskowy
Mocowanie Nikon Z
Sony E
Sony FE
Ogniskowa 20 mm
Maksymalna jasność 1.8
Maksymalna wartość przysłony 16
Liczba listków przysłony 14
Pierścień przysłony tak
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 12 elementów / 9 grup
Wewnętrzne ogniskowanie tak
Minimalna odległość ogniskowania 25 cm
Tryb makro nie
Średnica filtra 82 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus nie
Stabilizacja nie
Obudowa metal
Skala odległości tak
Przycisk funkcyjny nie
Mocowanie statywowe nie
Wymiary 102 mm x 76,8 mm
Waga 775 g
Akcesoria dwa dekielki
osłona przeciwsłoneczna
Cena w dniu premiery 399 dolarów

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)