Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
82%
Piąta odsłona najbardziej zaawansowanego kieszonkowca na rynku wprowadza usprawnienia, które jeszcze bardziej zwiększają dystans do rywali. Czy jednak są na tyle istotne by inwestować w następcę świetnego RX100IV?
Seria RX100 to dość szczególna linia kompaktów. Głównie dlatego, że wszystkie modele zaprezentowane na przestrzeni ostatnich 5 lat wciąż są dostępne w sprzedaży. Choć fizycznie niemal się nie różnią, każda kolejna odsłona aparatu wprowadzała istotne usprawnienia pokazując konkurencji jak powinien wyglądać zaawansowany kieszonkowy kompakt. Każdy kolejny model był jednak również droższy – w efekcie pokazany półtora roku temu model RX100 IV debiutował na rynku w zaporowej jak na ten segment cenie 4999 zł. Nie znamy wyników sprzedaży ale fakt, że przypadku najnowszego modelu producent postanowił nie windować dalej ceny z pewnością o czymś świadczy.
Usprawnienia w piątej generacji to przede wszystkim nowy, oparty o 315 punktów detekcji fazy system autofokusa, nowa funkcja automatycznego przełączania między trybem pojedynczym i ciągłym AF, usprawniony tryb seryjny, lepsze slow motion, a także nowy chip LSI, który wspierając główny procesor obrazu Bionz X odpowiadać ma za poprawę jakości zdjęć na wysokich czułościach. Dla przypomnienia, aparat wyposażono w 20-milionowa matrycę BSI CMOS o rozmiarze 1 cala, wyposażoną w moduł pamięci DRAM, która pozwoli na fotografowanie w zakresie czułości ISO 100 – 12 800 (rozszerzane do ISO 80 – 25 600).
Sony RX100 V na rynku będzie konkurował z innymi zaawansowanymi 1-calowymi konstrukcjami, głównie z modelami Panasonic LX15, Panasonic TZ100 i Canon G7 X Mark II. Aparat może być też ciekawą alternatywą dla takich konstrukcji, jak wyposażony w większa matrycę Ricoh GR II czy Panasonic LX 100. Jesteśmy też ciekawi jak aparat wypada na tle poprzednika, modelu RX100 IV.
Za aparat na polskim rynku zapłacimy 5099 zł.
Oficjalny news o aparacie: Sony RX100 V - Ultraszybki AF i rozbudowane funkcje filmowe