Dodaj ocenę

Canon EOS-1D X Mark II - nowy król

Autor: Maciej Luśtyk

2 Luty 2016
Artykuł na: 9-16 minut
Rok dopiero się zaczyna, a już doczekaliśmy się drugiej ważnej premiery. Tym razem jest to Canon z nowym, długo oczekiwanym flagowym modelem EOS-1D X Mark II. Aparat otrzymał nową matrycę, jest jeszcze szybszy i pozwala na filmowanie w jakości 4K. Czy to wystarczy by pokonać konkurencję?

Nowy flagowiec Canona udowadnia, że szybka, profesjonalna fotografia - przynajmniej na razie - pozostanie domeną lustrzanek. Porównując specyfikacje, aparat prezentuje się bardzo podobnie do pokazanego w zeszłym miesiącu flagowca ze stajni Nikona, co z pewnością na nowo zaogni odwieczny spór między między użytkownikami obu systemów. Jest jednak kilka istotnych różnić, które mogą zaważyć na tym, która konstrukcja okaże się większym sukcesem rynkowym.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Canon EOS-1D X Mark II otrzymał nową, 20,2-megapikselową matrycę CMOS, która sprawić ma, że zapomnimy o wcześniejszych narzekaniach na przeciętny zakres dynamiczny sensorów producenta. Za sprawą nowej konstrukcji, oferować ma też świetne wyniki w słabych warunkach oświetleniowych. Wspomagana dwoma procesorami DIGIC 6+ pozwoli nam na fotografowanie z prędkością 14 kl./s (16 kl./s z użyciem migawki elektronicznej), w zakresie czułości ISO 100-51200 (rozszerzane do ISO 409600). Warto dodać, że fotografując w trybie seryjnym, przy użyciu kart CFast 2.0 będziemy w stanie jednorazowo zapisać do 170 zdjęć RAW i nieograniczoną ilość JPEG-ów. W przypadku zwykłego CompactFlasha będzie to kolejno 60 i 140 zdjęć. Jeśli chodzi o zakres czułości, nie są to może 3 miliony oferowane przez Nikona, ale nie oszukujmy się - górne wartości i tak są mało używalne. Pytanie, który aparat będzie lepiej radził sobie przy górnej granicy natywnego zakresu czułości.

Otrzymujemy także usprawniony, oparty o 61 punktów detekcji fazy system autofokusa, gdzie 41 to punkty podwójnie krzyżowe. Ilością punktów aparat przegrywa z głównym konkurentem, mają one jednak pokrywać większy obszar kadru niż we wcześniejszym modelu - o 8,6% w centrum kadru i o 24% na brzegach. System AF wyposażono w nowe algorytmy śledzenia (AI Servo AF III+), które zapamiętują ścieżkę autofokusa w celu zwiększenia precyzji ostrzenia.

W ultraszybkim i precyzyjnym ustawianiu ostrości pomoże w tym także sensor RGB IR o rozdzielczości 360 tys. punktów. Jednym słowem nawet najbardziej wymagające sytuacje mają nie stanowić dla aparatu problemu. Dodatkowo nowy Canon jest pierwszym pełnoklatkowym aparatem producenta wyposażonym w system detekcji kontrastu Dual Pixel CMOS AF, który oferować ma szybki, ciągły autofokus w trybie filmowym. Wisienką na torcie niech będzie fakt, że wszystkie wspomniane wcześniej 61 punktów AF jest czułe aż do wartości f/8.

Nareszcie producent udostępnił użytkownikom swoich lustrzanek możliwość filmowania w rozdzielczości 4K i to z prędkością aż 60 kl./s. Dla zachowania jak najlepszej jakości filmy 4K będą zapisywane w kodeku MJPEG, który mimo że pod pewnymi względami lepiej radzi sobie od standardów H.254 i H.264 to stawia przed użytkownikiem dużo większe wymagania sprzętowe jeśli chodzi o postprodukcję. Podobnie jak w Nikonie będziemy też mogli wyciągać z filmu pojedyncze klatki o rozdzielczości 8,8 Mp. Warto też wspomnieć, że aparatem nagramy filmy w zwolnionym tempie, z prędkością 120 kl./s, w jakości Full HD 1080p. Klasycznie też otrzymujemy już gniazdo mikrofonu i możliwość monitorowania poziomów dźwięku na słuchawkach.

Nowy Canon to także dotykowy, 3.2-calowy ekran TFT LCD o rozdzielczości 1,62 Mp, który dość skromnie prezentuje się wobec 2,36 megapikseli konkurencji. Podobnie jak u bezpośredniego rywala funkcje dotykowe są tu dosyć okrojone i ograniczają się do wybory pola AF. Otrzymujemy także usprawniony wizjer optyczny, który wyświetlać ma więcej informacji niż poprzedni model i gwarantować lepsze podświetlenie punktów AF. Prawdopodobnie będzie on oferował podobne funkcje jak ten zamontowany w 7D Mark II i 5DS R.

Aparat wyposażono także w nowy system Digital Lens Optimizer, który będzie odpowiadać za korekcję wad optycznych obiektywów, co przełożyć ma się na jeszcze lepszą jakość obrazu. 1D X Mark II otrzymał także wbudowany odbiornik GPS. Nie uświadczymy jednak modułu Wi-Fi, choć w ofercie jest opcjonalny nadajnik bezprzewodowy. Zastosowano jednak nową baterię, która pozwoli na wykonanie około 1210 zdjęć na jednym ładowaniu.

Z zewnątrz zmieniło się bardzo niewiele. To wciąż ten, uszczelniony, magnezowy kombajn roboczy. Pojawił się jedynie znany z bardziej aktualnych produkcji przełącznik Live View oraz nowy wygląd joysticków. Z kolei podobnie jak w poprzednim modelu otrzymujemy dwa sloty na karty CompactFlash.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie aparat pojawi się w sprzedaży. Znamy jednak jego cenę. Za body zapłacimy równe 6000 dolarów (500 dolarów mniej niż za aparat konkurencji).

Nazwa Canon EOS-1D X Mark II
Producent Canon
Typ aparatu lustrzanka cyfrowa
Matryca Full Frame (35,9 x 24 mm)
CMOS
Efektywna rozdzielczość 20,2 Mp
Matryca pełna klatka
Czułość ISO 50 (rozszerzona)
ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
ISO 25600
ISO 51200
ISO 102400 (rozszerzona)
ISO 204800 (rozszerzona)
ISO 409600 (rozszerzona)
Procesor 2x Digic 6+
Rozdzielczość maksymalna 5472 x 3648, 4368 x 2912, 3648 x 2432, 2736 x 1824
Formaty obrazu 3:2
Formaty zapisu JPEG
RAW + JPEG
RAW
Kompresja L
M
S
Balans bieli auto
ustawienia predefiniowane
manualny (5 ustawień w pamięci)
Mocowanie obiektywu Canon EF
Kontrola błysku TTL Auto
Auto
Manual
Redukcja efektu cz. oczu
Synchronizacja z długimi czasami
Synchronizacja na drugą kurtynę migawki
wymuszona (błysk wypełniający)
Lampa błyskowa brak
Stabilizacja brak
Synchronizacja z lampą 1/250 s
Tryby ekspozycji P, A, S, M
tryby użytkownika
Bulb
Karta pamięci 2 gniazda: Compact Flash i CFast 2.0
Kompensacja ekspozycji +/- 5 EV w skoku co 1/3 lub 1/2 EV
Migawka 1/8000 - 30 s
Blokada ekspozycji przycisk AEL
Bracketing ekspozycji 3 kadry +/- 1/2 lub 1/3 EV
Zdjęcia seryjne 24 kl/s
Pomiar światła matrycowy
centralnie-ważony
punktowy
strefowy
Samowyzwalacz tak
Pomiar ostrości Detekcja fazy / detekcja kontrastu (Dual Pixel CMOS AF)61 punktów AF41 punktów podwójnie krzyżowych
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
śledzący AF
wykrywanie twarzy
AF dotykowy
wielopunktowy AF
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Podgląd głębi tak
Wizjer tak, optyczny
100% krycia kadru
Ekran LCD dotykowy
3,2-calowy
1 620 000 punktów
TFT LCD
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Full HD 50fps
Full HD 30fps
Full HD 25fps
Full HD 24fps
4K 25 kl/s
4K 24 kl/s
4K 30 kl/s
ALL-i
Złącza USB 3.0
gniazdo mikrofonu
gniazdo słuchawek
miniHDMI
Pilot możliwość sterowania bezprzewodowego
GPS Tak
Zasilanie akumulator litowo-jonowy
Wydajność zasilania 1210
Obudowa magnezowa
uszczelniona
Wymiary 158 x 168 x 83 mm
Waga 1530 g
Stopka akcesoriów tak
Gwint statywu Tak

INFORMACJA PRASOWA:

Warszawa, 2 lutego 2016 r. – Canon zaprezentował dziś nową, flagową lustrzankę, która łączy najwyższą jakość obrazu, wysoką rozdzielczość i szybkość pracy - 
EOS-1D X Mark II. Ten najbardziej zaawansowany w ofercie firmy model wyznacza nowy standard w zakresie prędkości fotografowania – 14 klatek na sekundę z AF/AE na każdej klatce i 16 klatek na sekundę trybie Live View. EOS-1D X Mark II świetnie sprawdzi się podczas dokumentowania szybko poruszających się obiektów – zarówno w fotografii sportowej, jak i przyrodniczej.

Projektując swoją najnowszą lustrzankę Canon wsłuchiwał się w opinie użytkowników uznanego przez profesjonalistów modelu EOS-1D X. EOS-1D X Mark II został wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 20,2 MP oraz nowy tryb Al Servo AF III+, który umożliwia nagrywanie filmów 4K z szybkością do 60p. Dzięki połączeniu tak dużej mocy i ogromnych możliwości, EOS-1D X Mark II jest odpowiedzią na potrzeby profesjonalnych użytkowników.

Najwyższa jakość obrazu i precyzyjny AF

Dzięki zastosowaniu szerokiego zakresu ISO – od 100 do 51200 (z możliwością rozszerzenia do zakresu 50-409600) EOS-1D X Mark II zapewni doskonałe rezultaty w każdej sytuacji – od pracy przy bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, aż po działanie praktycznie w ciemności.

EOS-1D X Mark II został wyposażony w ulepszony, 61-punktowy system AF z 41-punktami krzyżowymi, który pokrywa szeroki obszar i pozwala złapać ostrość nawet przy słabym świetle (-3 EV). Dodatkowo, po raz pierwszy system AF oferuje wsparcie dla przysłony f/8 z wykorzystaniem wszystkich 61 punktów, podczas pracy z wybranymi konwerterami czy teleobiektywami.
Najnowszy model EOS-1D X Mark II oferuje doceniane przez profesjonalistów technologie, takie jak EOS iTR i AF Case, a dodatkowo został wyposażony w tryb AI Servo AF III+, który poprawia czułość śledzenia ruchu w sytuacjach, gdy zmiana kierunku poruszania się obiektu może wystąpić niespodziewanie, np. podczas fotografowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Nowa lustrzanka została wyposażona w wspomagającą system AF, nową matrycę pomiarową 360k RGB+IR, co zapewnia precyzyjną ekspozycję i ulepszone wykrywanie obiektu. Z kolei dzięki funkcji wykrywania migotania światła fluorescencyjnego, która została po raz pierwszy zastosowana w modelu EOS 7D Mark II, EOS-1D X Mark II bardzo dobrze radzi sobie np. podczas fotografowania wydarzeń odbywających się w halach sportowych.

Zatrzymać każdą sekundę

Pokonując kolejne ograniczenia w zakresie szybkości fotografowania, EOS-1D X Mark II rejestruje serie zdjęć z prędkością do 14 klatek na sekundę z AF/AE na każdej klatce i zapisem w formacie RAW. Fotografowie, którzy potrzebują jeszcze więcej, mogą wykonać do 16 ujęć na sekundę w trybie Live View i bez AF. Przy zastosowaniu karty CFast 2.0™, lustrzanka pozwoli na zapis dowolnej ilości JPEG’ów i 170 plików RAW w trybie ciągłego fotografowania z wysoką prędkością.

EOS-1D X Mark II charakteryzuje się bardzo wysoką czułością. Dzięki zastosowaniu dwóch nowych procesorów „DIGIC 6+”, przetwarzanie danych obrazu odbywa się bardzo szybko. Udoskonalona konstrukcja lustra ogranicza opóźnienia migawki i wibracje lustra, zapewniając stałą, wysoką jakość przy fotografowaniu z dużą szybkością.

Zaawansowane parametry: filmowanie 4K

EOS-1D X Mark II wykorzystuje najlepsze rozwiązania Canon w zakresie tworzenia wideo w rozdzielczości 4K. Twórcy filmowi mogą rejestrować obraz 4K (4096x2160) ze zróżnicowaną prędkością zapisu aż do 60p na karcie CFast 2.0™. Lustrzanka umożliwia także nagrywanie w jakości Full HD (1920x1080p) z prędkością 120 klatek na sekundę, co idealnie sprawdza się podczas rejestrowania materiału w zwolnionym tempie. Dodatkowo, z materiałów wideo 4K nagranych z prędkością 60 klatek na sekundę można uzyskać zdjęcia w rozdzielczości 8,8 MP, co pozwoli precyzyjnie wybrać najważniejszy moment w filmu.

Zastosowanie technologii Dual Pixel CMOS AF i Movie Servo AF sprawia, że operatorzy mogą w pełni korzystać z szybkiego i płynnego systemu ustawiania ostrości podczas nagrywania zarówno w 4K, jak i Full HD, a dotykowy panel LCD ułatwia ustawienie ostrości na wybranym obiekcie.

Wygodne zarządzanie plikami

Dzięki zastosowanym w lustrzance rozwiązaniom, profesjonalni fotografowie zyskują narzędzia, które pozwolą im zarządzać zdjęciami, w tym m.in. w prosty sposób przesyłać pliki do agencji informacyjnych. Znaczniki GPS zapisywane są w danych EXIF, co pozwala dokładnie określić miejsce wykonania każdej fotografii. Dzięki przewodowej łączności Ethernet LAN oraz złączu SuperSpeed USB 3.0 użytkownik ma wybór, czy zdjęcia udostępniane będą za pośrednictwem FTP’a czy przesyłane na komputer. Dodatkowo, nowy bezprzewodowy transmiter WFT-E8 wspiera standard 802.11ac (pasmo 5 GHz).

EOS-1DX Mark II posiada ulepszony grip i przyciski rozmieszczone tak, aby zapewnić precyzyjną kontrolę i swobodę obsługi. Lustrzanka jest odporna na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. Celownik optyczny Intelligent Viewfinder II zapewnia prawie 100 proc. pokrycia kadru i pozwala wyświetlić informacje o parametrach zdjęcia, dzięki czemu fotograf nie musi odrywać od niego wzroku nawet na chwilę.

EOS-1D X Mark II – kluczowe cechy:

• Wysoka jakość obrazu.
• Precyzyjny system AF.
• Szybka i niezawodna praca w każdych warunkach.
• Filmowanie w rozdzielczości 4K.
• Szybkie udostępnianie plików i zarządzanie nimi.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Yashica City 100 i City 200 - tanie kompakty kontratakują. Nie zawracaj sobie nimi głowy
Yashica City 100 i City 200 - tanie kompakty kontratakują. Nie zawracaj sobie nimi głowy
Na fali wzmożonego zainteresowania używanymi aparatami typu point & shoot, Yashica prezentuje dwa nowe niedrogie cyfrowe kompakty z serii City. Wyglądają ładnie, ale nie oczekujcie...
8
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Jeżeli którykolwiek z Chińskich producentów mógłby wystartować z konkurencją dla japońskich aparatów cyfrowych, z pewnością byłoby to DJI. Być może pierwszy profesjonalny chiński...
21
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Panasonic Lumix G97 i TZ99 - nowe nazwy, znane możliwości
Dość nieoczekiwanie Panasonic prezentuje nowe modele z nieco zapomnianych już serii aparatów systemowych i kompaktów. To jednak tylko marginalne usprawnienia znanych nam już dobrze...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj