Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Nowy smartfona Asusa to pozycja, która w pułapie średniej półki cenowej zamyka mocną specyfikację, pojemną baterię i to co dla nas najważniejsze, czyli 2-modułowy aparat z obiektywami 25 i 59 mm. Czy smartfon ma szansę konkurować z takimi modelami jak Huawei P9 czy iPhone 7 Plus?
Asus Zenfone Zoom S nie ma się czego wstydzić w porównaniu z innymi wyposażonymi w dwa tylne aparaty smartfonami na rynku. Obydwa moduły są nam w stanie dostarczyć dobrej jak na smartfona jakości zdjęć, a bogactwem funkcji systemowej aplikacji fotograficznej Asus wyprzedza wiele z modeli konkurencji.
Pochwalić należy w szczególności w pełni manualny tryb fotograficzny, możliwość bezproblemowego zapisu zdjęć w formacie RAW, szybki i sprawny autofokus, rozbudowane opcje edycji i ingerencji w charakter obrazu, możliwość błyskawicznego włączenia aparatu, czy wreszcie obecność modułu z obiektywem o ekwiwalencie 59 mm, który oferuje zupełnie inne niż dotychczas doświadczenie fotografowania smartfonem. Nie można też zapomnieć o długich czasach naświetlania, które odkrywają przed nami nowe kreatywne możliwości.
Niestety nowy Asus nie do końca wykorzystuje swój potencjał. Obraz z obydwu aparatów różni się jakością, a na jego odbiór zdjęć rzutuje niestety nie do końca dopracowany system przetwarzania plików JPEG, który sprawia, że wyjściowo zdjęcia nie zawsze wyglądają tak dobrze, jak mogłyby wyglądać, o czym przekonamy się porównując JPEG-i z plikami RAW. Do tego dochodzi mniej skuteczna niż u konkurencji kompensacja ekspozycji oraz przeciętna jakość filmów.
Mimo to przy cenie rynkowej równej 1999 zł Asus Zenfone Zoom S staje się jednym z bardziej przystępnych fotograficznych smartfonów i z pewnością przykuje uwagę osób, które chciałyby mieć na pokładzie najnowsze technologie. Zwłaszcza, że jakość zdjęć w formacie RAW robi naprawdę dobre wrażenie, a oprócz zaawansowanego aparatu nowy Zenfone oferuje także całkiem mocną specyfikację, a przede wszystkim wyjątkowo pojemną baterię, która na jednym ładowaniu jest w stanie wytrzymać kilka dni.
+ dwa moduły aparatów
+ wytrzymała obudowa
+ jakość obrazu do ISO 1600
+ manualna kontrola nad parametrami ekspozycji
+ szybki i celny autofokus
+ optyczna stabilizacja modułu 25 mm
+ możliwość błyskawicznego wybudzenia aparatu
+ duże możliwości edycji
+ zapis RAW
+ wytrzymała bateria
- zbyt mocne przetwarzanie obrazu JPEG
- brak stabilizacji w module 59 mm
- zakres dynamiczny
- słaba jakość filmów
- mało precyzyjna kompensacja ekspozycji
- brak możliwości rozdzielenia punktu AF z punktem pomiaru światła
- jakość obrazu na wysokich czułościach
- funkcja symulacji rozmycia nieostrości niedostępna w dniu premiery