Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Podczas tegorocznych targów IFA w Berlinie LG zaprezentowało flagowy model V30,który wyposażony w dwa moduły aparatów ma być kandydatem do miana fotograficznego smartfona roku. Ogólna specyfikacja też robi wrażenie.
Wygląda na to, że dwa moduły aparatów w świecie fotograficznych smartfonów stały się już standardem, przynajmniej w przypadku flagowych modeli. Warto wspomnieć tu chociażby o modelach iPhone 7 Plus, Huawei P10, Asus Zenfone 4 czy Samsung Galaxy Note 8. Tym tropem poszło także LG przy projektowaniu modelu V30.
Kolejny raz układ bazuje na aparacie standardowym i szerokokątnym. Ten pierwszy oferuje 16-megapikselową matrycę Sony IMX351 w rozmiarze 1/3,1 cala, optyczną stabilizację obrazu oraz obiektyw o kącie widzenia 70 stopni jasności f/1.6 (obecnie najjaśniejszy ze wszystkich smartfonów na rynku). Ponadto frontowa soczewka została wykonana ze szkła, co oferować ma 4-procentowe zwiększenie transmisji światła i pozytywnie wpływać na kontrastowość i jakość uzyskiwanego obrazu w słabych warunkach oświetleniowych. Na pokładzie znalazł się także oparty o detekcję fazy system AF, który pozwolić ma na błyskawiczne ostrzenie.
Drugi z aparatów oferuje pole widzenia o kącie 120 stopni, niestety wyposażony jest w mniejszą matrycę 1/3,5 cala o rozdzielczości 13 Mp i obiektyw o świetle f/1.9. Nie otrzymuje też wsparcia systemu AF (aparat na stałe ustawioną ma ostrość na nieskończoność) ani stabilizacji obrazu. Choć przy tak szerokim obiektywie funkcje te nie są niezbędne, stabilizacja okazałaby się użyteczna chociażby w przypadku filmowania.
Niestety nie mamy też dobrej wiadomości dla osób, które zaczynają dzień od selfie. Przedni aparat oferuje jedynie 5-megapikselową matrycę (sensor 1/5 cala) i obiektyw o świetle f/2.2.
Tryb filmowy to zresztą jedna z rzeczy, które mają wyróżniać aparat na rynku. Oprócz standardowej już możliwości filmowania w jakości 4K z prędkością 30 kl./s otrzymujemy możliwość nałożenia na materiał 15 różnych filtrów kolorystycznych, które sprawiać mają, że klipy nabiorą filmowego charakteru. Oprócz tego smartfon oferuje funkcję Point Zoom, która pozwoli na tworzenie płynnych filmowych zbliżeń, z możliwością regulacji prędkością z jaką będą wykonywane.
Otrzymujemy także profil obrazu LG-Cine Log, który pozwoli na większe możliwości pod względem edycji obrazu. Możliwość sterowania krzywą gamma i poszerzona dynamika umożliwić ma większa swobodę na etapie postprodukcji.
Dobre wrażenie robi jednak ogólna specyfikacja aparatu. Otrzymujemy 6-calowy ekran P-OLED o rozdzielczości 1440 x 2880 px zagęszczeniu pikseli 537 ppi, chroniony szkłem Gorilla Glass 5, 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 835, kartę graficzną Adreno 540, 64 GB lub 128 GB przestrzeni dyskowej (możliwość rozszerzenia za pomocą kart microSD o kolejne 256 GB) i 4 GB RAM-u. Do tego bateria o pojemności 3300 mAh.
To wszystko w smukłej obudowie o rozmiarach 151,7 x 75,4 x 7,4 mm i wadze 158 g. Za pracę smartfona odpowiadać będzie system Android 7. Telefon pojawić ma się w sprzedaży jeszcze we wrześniu w cenie 900 euro.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem lg.com.