Pentax K-x - test

Pentax K-x jest następcą lustrzanki Pentax K-m - lubianej ze względu na korzystny stosunek ceny do możliwości. Zmian jest sporo, najważniejszymi z nich są zastosowanie nowej 12,4-megapikselowej matrycy CMOS oraz zwiększenie trybu seryjnego do 4,7 kl/s. Warto również wspomnieć o 11-punktowym układzie AF oraz możliwości nagrywania filmów HD 720p. Elementami wspólnymi obu aparatów jest ten sam korpus - lekki i niewielki, ale o ergonomicznym kształcie.

Autor: Damian Bednarzak

29 Styczeń 2010
Artykuł na: 49-60 minut

Pierwsze wieści o Pentaksie K-x mogliśmy przeczytać w artykule Pentax K-x - "entry-level" na poważnie, następnie opublikowaliśmy pierwsze zdjęcia z tego korpusu Pentax K-x - pierwsze zdjęcia testowe i plenerowe.

Pentax K-x

Zastępienie modelu K-m, modelem K-x spowodowało, że Pentax ma aktualnie w swojej ofercie jedynie dwa korpusy cyfrowe. Oprócz omawianego przez nas K-x sprzedawany jest jeszcze półprofesjonalny K-7. Chyba największą bolączka systemu Penataksa jest brak korpusu pełnoklatkowego, przez co część bardziej ambitnych użytkowników musi szukać sprzętu u konkurencyjnych producentów. Szkoda, ponieważ Pentax ma szeroką ofertę obiektywów pełnoklatkowych, pochodzących jeszcze z czasów fotografii analogowej. Patrząc jednak okiem mniej zaawansowanych miłośników fotografii, którzy nie zamierzają w najbliższym czasie inwestować dużych sum w sprzęt fotograficzny, to Pentax ma sporo do zaoferowania. Po pierwsze, model K-x posiada niemal wszystko to, co jest potrzebne by wykonać świetne zdjęcie: używalne wysokie ISO, całkiem przyzwoitej wielkości wizjer (większy niż w amatorskich lustrzankach konkurencji) oraz zaawansowany układ AF. Do tego warto wspomnieć o parametrach i funkcjach, których nie znajdziemy jednocześnie w żadnej innej lustrzance entry-level : szybkiego trybu seryjnego 4,7 kl/s, migawki 1/6000 s, rejestracji filmów HD oraz doskonałej współpracy ze szkłami manualnymi.

Test został podzielony na następujące części:

  1. Wstęp
  2. Specyfikacja
  3. Ergonomia i funkcje przycisków
  4. Budowa i obsługa
  5. Menu i tryby odtwarzania
  6. Fotografowanie
  7. Jakość zdjęć
  8. Podsumowanie
  9. Zdjęcia do pobrania

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)