Pentax K-x - test

Pentax K-x jest następcą lustrzanki Pentax K-m - lubianej ze względu na korzystny stosunek ceny do możliwości. Zmian jest sporo, najważniejszymi z nich są zastosowanie nowej 12,4-megapikselowej matrycy CMOS oraz zwiększenie trybu seryjnego do 4,7 kl/s. Warto również wspomnieć o 11-punktowym układzie AF oraz możliwości nagrywania filmów HD 720p. Elementami wspólnymi obu aparatów jest ten sam korpus - lekki i niewielki, ale o ergonomicznym kształcie.

Autor: Damian Bednarzak

29 Styczeń 2010
Artykuł na: 49-60 minut

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu funkcyjne

Podczas fotografowania na monitorze LCD w bardzo czytelny sposób wyświetlane są podstawowe parametry pracy. Dodatkowo, parametry, które w danej chwili możemy zmieniać pokrętłami są podświetlane, co czyni je bardziej widocznymi.

informacje wyświetlane na LCD

Szybkie menu funkcyjne wygląda i działa identycznie jak we flagowym modelu K-7. Dostęp do niego uzyskujemy przez przycisk INFO. Znajdziemy tutaj takie ustawienia jak: sposób pomiaru światła, pracy układu AF, stabilizacji obrazu, a także ustawień trybów kolorystycznych oraz zdjęć HDR. Rozwiązanie to minimalizuje ilość odwiedzin menu głównego, co przekłada się na szybkość oraz wygodę obsługi. Miłym dodatkiem jest zaznaczony aktualny czas oraz data.

menu funkcyjne

Menu

Podobnie jak w poprzednich modelach, menu aparatu zostało podzielone na 4 zakładki: menu zapisu, odtwarzania, narzędziowe i ustawień użytkownika. Tak jak w modelu K-m zrezygnowano z długich, przewijanych zakładek, a tym samym poprawiono przejrzystość menu.

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć

W czasie odtwarzania zdjęć mamy do dyspozycji 4 zestawy informacji, które mogą się pojawiać wraz ze zdjęciem: brak, podstawowe, histogram (może być pokazany osobno dla każdej ze składowych RGB) oraz komplet parametrów towarzyszących wykonanemu zdjęciu. Dodatkowo możemy ustawić w menu miganie części obrazu narażonych na prześwietlenie i niedoświetlenie.

tryb odtwarzania

Oglądane zdjęcie można za pomocą kółka sterującego powiększyć maksymalnie 16x, co w zupełności wystarcza do oceny ostrości. Ruch w drugą stronę daje możliwość podglądu miniaturek, możemy ich wyświetlić od 4 do aż 36. Pentax oferuje w swoich lustrzankach bardzo użyteczną funkcję, mianowicie możemy tak skonfigurować aparat, by codziennie tworzył nowy folder ze zdjęciami. Pozwala to w łatwy sposób przeglądać i organizować pliki.

wyświetlanie w formie miniatur i codziennie tworzonych folderów

Podsumowanie działu

Menu oraz tryb odtwarzania jest przyjazny użytkownikowi, podział na zakładki wyświetlane w całości na jednej stronie poprawia komfort pracy i szybkie wyszukiwanie odpowiednich pozycji.

+ czytelny podział na zakładki

+ menu funkcyjne

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)