Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
6
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

74%

Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.

Autor: Maciej Luśtyk

11 Październik 2018
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Filmowanie

Aparat Fujifilm XF10 pozwala na rejestrację filmów w jakości 4K, nie można się jednak oszukiwać - tryb filmowy jest tu jedynie raczej skromnym dodatkiem. Filmy rejestrowane w rozdzielczości 4K ograniczone są do prędkości 15 kl./s, co sprawia, że prawdopodobnie nigdzie ich nie wykorzystamy. Nieco lepiej jest w przypadku jakości Full HD. Tutaj, podobnie jak w większości aparatów na rynku, filmy rejestrować możemy już z prędkością 60 kl./s, jednak ich jakość pozostawia nieco do życzenia, choć i tak wydaje się lepsza niż w przypadku modelu X-T100. Pewnym zaskoczeniem jest natomiast fakt, że w przypadku rejestracji Full HD nie otrzymujemy opcji 30 kl./s.

 

Aparat mógłby być bardzo ciekawym podręcznym akcesorium dla vlogerów, chociażby dlatego, że do gniazda cyfrowego wężyka spustowego możemy podłączyć zewnętrzny mikrofon, niestety z brak odchylanego ekranu znacznie ogranicza tu jego użyteczność. Do tego dochodzi kwestia systemu AF, który w trybie filmowym działa naprawdę słabo. W przypadku przekadrowania z planu bliskiego na daleki (i odwrotnie) na ustawienie ostrości musimy czekać często nawet ponad 2 sekundy. Wynik ten wyklucza raczej aparat z wygodnego filmowego.

 

 

Plusem jest natomiast to, że tryb filmowy jest całkowicie manualny. Ręcznie możemy edytować wszystkie parametry ekspozycji, także już po wyzwoleniu rejestracji, co nie było jeszcze możliwe w modelu X70. Warto też pochwalić możliwość skorzystania z symulacji filmów w trybie wideo, co pozwoli nadać im ciekawego charakteru bez konieczności “kolorowania” filmów w postprodukcji.

Podsumowując, tryb filmowy nie jest mocną stroną modelu XF10, a szkoda. Dzięki możliwości podłączenia mikrofonu na pewno zwróciłoby na niego uwagę wiele osób nagrywających filmy do internetu. Bardzo słaby autofokus w trybie filmowym i brak odchylanego ekranu niestety wykluczają tę konstrukcję już na starcie.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)