Rosyjski fotoreporter zostanie pozbawiony nagrody w WPP? Gruzińscy fotografowie oburzeni wyróżnieniem w konkursie

Autor: Maciej Luśtyk

1 Kwiecień 2025
Artykuł na: 6-9 minut

Kolejne World Press Photo i kolejne kontrowersje. Gruzińscy fotografowie poddają w wątpliwość profesjonalizm i niezależność Mikhaila Tereshchenko, którego zdjęcia z antyrządowych protestów w Tbilisi zostały nagrodzone w sekcji regionalnej konkursu. Organizator wydał oświadczenie w tej sprawie.

Mikhail Tereshchenko, rosyjski fotoreporter pracujący dla agencji TASS, zdobył nagrodę w w tegorocznym World Press Photo za reportaż dokumentujący masowe protesty antyrządowe w Gruzji, które miały miejsce pod koniec 2024 roku. Jego prace ukazują starcia demonstrantów z policją w Tbilisi, podkreślając użycie fajerwerków jako nowej formy broni miejskiej.

Nagroda w World Press Photo „obrazą dla tych, którzy ryzykowali życie”

Nagrodzenie Tereshchenki wywołało kontrowersje, zwłaszcza wśród gruzińskich dziennikarzy. W otwartym liście opublikowanym 30 marca w mediach społecznościowych gruzińscy fotoreporterzy wyrazili swoje zaniepokojenie faktem, że fotograf powiązany z rosyjską państwową agencją medialną TASS został uhonorowany za dokumentowanie protestów skierowanych przeciwko wpływom Rosji w Gruzji. Uznali to za sprzeczne i obraźliwe wobec tych, którzy ryzykowali życie, sprzeciwiając się rosyjskiej ingerencji w suwerenność Gruzji.

Fot. Mikhail Tereshchenko, TASS Agency, z cyklu: "Protests in Georgia". Zdjęcie z serii nagrodzonej w sekcji europejskiej / World Press Photo 2025

Jak komentują,, „TASS, rosyjska państwowa agencja prasowa, ma długą historię dezinformacji, sięgającą czasów sowieckich. Podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku - i w kolejnych latach - TASS odegrała kluczową rolę w rozpowszechnianiu fałszywych narracji, przedstawiając Gruzję jako agresora. Teraz TASS stosuje te same taktyki, by zniekształcać prawdę na temat wojny w Ukrainie.”

Oburzenie budzi też fakt, że według sygnatariuszy listu wybrany fotograf publicznie poparł rosyjską agresję na Ukrainę, określając inwazję Mariupola mianem „wyzwolenia”. „To nie jest tylko fałszywa narracja - to narracja głęboko szkodliwa, szczególnie dla tych, którzy cierpieli pod rosyjską okupacją i wciąż stawiają opór imperialistycznej agresji. Wynoszenie takiego głosu na globalnej platformie, w konkursie, który ma na celu promowanie prawdy i uczciwości, jest niezrozumiałe” - argumentują.

Oświadczenie World Press Photo: „Nawet fotografowie pracujący w miejscach o ograniczonej wolności prasy mogą tworzyć wartościowe materiały”

Fot. Mikhail Tereshchenko, TASS Agency, z cyklu: "Protests in Georgia". Zdjęcie z serii nagrodzonej w sekcji europejskiej / World Press Photo 2025

Teraz organizatorzy konkursu wydali w tej sprawie oświadczenie. World Press Photo podkreśla, że traktuje poważnie wszystkie skargi dotyczące dziennikarskiego profesjonalizmu i niezależności. Informuje też, że wszczęło postępowanie, którego celem jest zbadanie, czy doszło do naruszenia zasad etyki. Do czasu zakończenia postępowania fundacja podtrzymuje jednak decyzję jury i nie cofa przyznanej nagrody.

„Choć mamy świadomość istnienia propagandy państwowej, wierzymy, że nawet fotografowie pracujący w miejscach o ograniczonej wolności prasy mogą tworzyć wartościowe materiały. Wierzymy również w konieczność wspierania fotoreporterów i fotografów dokumentalnych żyjących i pracujących w krajach, gdzie wolność mediów jest ograniczona. To wyzwanie obecne w zbyt wielu państwach, w tym także w Rosji.” - czytamy na stronie organizatora.

Fot. Mikhail Tereshchenko, TASS Agency, z cyklu: "Protests in Georgia". Zdjęcie z serii nagrodzonej w sekcji europejskiej / World Press Photo 2025

W oświadczeniu zaznaczono, że autentyczność zdjęć oraz ich kontekst nie budzą wątpliwości – wszystkie opisy wydarzeń zostały sprawdzone przez redaktorów i fact-checkerów. Fundacja odcięła się natomiast od wypowiedzi Tereszczenki z 27 marca 2025 roku, w której określił rosyjską okupację Mariupola mianem „wyzwolenia”. Jak zaznaczono, organizacja nie ponosi odpowiedzialności za poglądy nagrodzonych fotografów ani za sposób, w jaki ich prace są później wykorzystywane przez agencje informacyjne.

World Press Photo przypomina również, że zgłoszenia do konkursu oceniane są anonimowo – jurorzy nie mają informacji o autorze ani o jego przynależności redakcyjnej. WPP zaznacza także, fotografowie z Rosji oraz osoby pracujące dla państwowych mediów nie są z góry wykluczane z udziału w konkursie.

Fot. Mikhail Tereshchenko, TASS Agency, z cyklu: "Protests in Georgia". Zdjęcie z serii nagrodzonej w sekcji europejskiej / World Press Photo 2025

Czy rosyjski fotograf może zostać pozbawiony nagrody?

Jak informują organizatorzy, w celu weryfikacji zażaleń powołany zostanie specjalny panel przeglądowy, składający się z czterech członków: dyrektora wykonawczego fundacji World Press Photo, przewodniczącego globalnego jury, przewodniczącego jury regionalnego, w którego obszarze przyznano nagrodę, oraz prawnika specjalizującego się w dziedzinie, której dotyczy zarzut.

Panel ten oceni, czy zgłoszenie naruszyło którykolwiek z regulaminów konkursu, złamało kodeks etyczny lub czy uczestnik dopuścił się dyskryminacji bądź molestowania. Na podstawie ustaleń panel może zdecydować o dyskwalifikacji nagrody lub wydać zalecenia, na przykład dotyczące przeglądu odpowiednich zasad w kolejnych edycjach konkursu.

O rozwoju sytuacji będziemy Was informować na bieżąco.

Pełna treść oświadczenia znajdziecie na stronie worldpressphoto.org

Przeczytaj także:
World Press Photo 2025 - zobacz najlepsze zdjęcia reportażowe minionego roku

Dobiega końca kolejna edycja najważniejszego konkursu fotografii prasowej na świecie. Jury World Press Photo opublikowało właśnie listę zwycięskich projektów w sekcjach regionalnych. Oto najlepsze zdjęcia pojedyczne, reportaże i projekty długoterminowe ostatniego roku. [Czytaj więcej]
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)