Optyka

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
6
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7
Marka:
Fujifilm
Nasza ocena:

74%

Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.

Autor: Maciej Luśtyk

11 Październik 2018
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

Optyka

Fujifilm XF10 korzysta z tego samego obiektywu, co pokazany przed trzema laty model X70. W kwestii jakości optyki nie ma tu więc niespodzianek, nie ma też jednak powodów do narzekań. Zbudowany na bazie 7 soczewek w 5 grupach (2 soczewki asferyczne) obiektyw Fujinon 18,5 mm f/2.8 dostarcza nam bowiem bardzo równej rozdzielczości w całym zakresie przysłon. Różnica w jakości obrazu między środkiem, a brzegami kadru jest co prawda widoczna, ale co chyba najważniejsze, nawet przy w pełni otwartej przysłonie (9 listków) będziemy wstanie uzyskać ostre, kontrastowe zdjęcia. Dopiero przy wartości f/16 zauważymy bardziej widoczny spadek rozdzielczości obrazu.

Aparat doskonale też koryguje dystorsję obiektywu. Pomiary studyjne wskazują na bardzo delikatną dystorsję wklęsłą, jednak w rzeczywistości, na zdjęciach nie będziemy w stanie jej zauważyć.

 

Dużo gorzej obiektyw wypada jednak pod względem aberracji chromatycznej. Ta jest względnie duża (sięga nawet 1,83 px) i obecna jest właściwie w całym kadrze, a w szczególności w jego górnych partiach. Warto jednak nadmienić, że zauważymy ją raczej wyłącznie w przypadku oglądania zdjęć w maksymalnym powiększeniu toteż nie będzie nam ona uprzykrzać życia. W razie czego, w przypadku plików RAW, aberrację bardzo łatwo usuniemy na etapie postprodukcji.

Mocną stroną obiektywu nie jest niestety radzenie sobie z odblaskami światła. Te będą uprzykrzać nam życie zwłaszcza w przypadku zdjęć nocnych, gdzie niechciane flary potrafią rozlewać się na pół kadru. Niestety odbicia światła pojawiają się nawet, gdy jego źródło nie znajduje się bezpośrednio w kadrze, lub na jego krawędzi. Na szczęście problem ten nie będzie aż tak dawał nam się we znaki w przypadku zdjęć wykonywanych przy świetle dziennym.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)