Pentax K-50 - Fotografowanie

Pentax K-50 to uszczelniona lustrzanka skierowana do bardziej wymagających amatorów. Jak wiadomo nie od dziś lustrzanki Pentaksa to jedne z bardziej udanych aparatów na rynku. Czy tak jest w przypadku K-50? Zapraszamy na test.

Autor: Marcin Falana

6 Wrzesień 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Fotografowanie

Szybkość działania
Pentax K-50 jest gotowy do wykonania zdjęcia po nieco ponad 1 sekundzie. Z włączonym autofokusem udało nam się wykonać pierwsze zdjęcie po 1,153 s. co jest przyzwoitym rezultatem. Oczywiście mowa tutaj o dobrych warunkach oświetleniowych.

Aparat nie ma problemów z szybkim przejściem do menu czy trybu odtwarzania. Trochę szybciej mogłoby odbywać się ładownie miniatur.

Pomiar ostrości
Pentax K-50 przy pomiarze ostrości korzysta z modułu Safox ix+. Aparat oferuje 11 punktów AF z czego 9 to czujniki krzyżowe.

tryb wyboru punktów AF


W dobrych warunkach oświetleniowych z obiektywem kitowym Pentax K-50 ostrzy w czasie między 0,3-0,5 s co jest wynikiem przyzwoitym jednak nie rewelacyjnym. W cięższym oświetleniu K-50 wspomaga się zieloną lampą wspomagającą, czasy ostrzenia wydłużają się do 1,5 s. Aparat gubi się jedynie na jednolitych fakturach.

Tryb ciągły pozwala na uchwycenie samochodów jadących z przeciwka z prędkością około 60 km/h, więc nie powinniśmy mieć problemów z uchwyceniem dynamicznych ujęć.

Pomiar światła
Pentax K-50 oferuje tradycyjny zestaw trybów pomiaru światła: wielosegmentowy, centralnie-ważony, oraz punktowy. Dostajemy się do nich przez menu podręczne, albo manu główne.

1/400 s, f/7.1, ISO 100, ogniskowa: 27 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)


W praktyce pomiar wielosegmentowy sprawdza się w większości sytuacji poprawnie naświetlając zdjęcia. Czasami mamy delikatne wrażenie niedoświetlenia jednak jest to raczej nie przepalanie świateł, dzięki czemu po delikatnym zawężeniu histogramu mamy idealnie naświetloną scenę ze szczegółami w jasnych partiach obrazu.

Zdjęcia seryjne
Producent deklaruje zdjęcia seryjne na poziomie 6 kl/s. Nasz test wykonaliśmy na 8GB karcie SanDisk Extreme. K-50 pod względem zapisu plików JPEG nie zawodzi i osiąga 6 kl/s. Po 2 sekundach aparat zarejestrował 11 klatek, a po 3 sekundach 17 klatek.

W formacie RAW K-50 trzyma deklarowane 6 kl/s przez 1 s następnie drastycznie zwalnia wykonując w 2 s 9 klatek. Podobnie wygląda sytuacja z formatem RAW + JPEG, K-50 osiąga 6 kl/s w 1 s następnie zwalnia osiągając w 2 s 7 klatek.

Tryby ekspozycji
Pentax K-50 oferuje tradycyjna tarczę trybów ekspozycji. Oprócz zestawu P, Sv (preselekcja czułości), Tv (preselekcja czasu), Av (preselekcja przysłony), TAv (preselekcja czasu i przysłony) oraz trybu manualnego M na tarczy znajdziemy tryb B, dwa ustawienia użytkownika, SCN - scenerie, tryb Auto oraz filmowanie.



Stabilizacja
Pentax K-50 oferuje stabilizowaną matrycę. Nasz test przeprowadziliśmy najpierw określając jaki czas jesteśmy w stanie utrzymać na 55 mm z ręki - 1/125 s, a następnie włączyliśmy stabilizację i wydłużaliśmy czasy ekspozycji do momentu uzyskania nieostrych zdjęć. Udało nam się uzyskać większość ostrych zdjęć na 1/30 s. Jednym słowem udało nam się wydłużyć czas ekspozycji o 2 EV.

Filmowanie
Pentax K-50 umożliwia filmowanie w jakościach Full HD, HD i VGA z prędkością 30, 25 lub 24 kl/s. W menu możemy także wybrać tryb nagrywania, producent udostępnił użytkownikom trzy: M, Av i P. Oprócz tego możemy regulować poziom nagrywanego dźwięku oraz włączyć lub wyłączyć stabilizację. Dźwięk jest nagrywany poprzez mikrofon monofoniczny umieszczony z prawej strony wizjera.



Podsumowanie
Pod względem funkcji fotograficznych K-50 radzi sobie bardzo dobrze. Nie mamy zastrzeżeń do szybkości działania, zdjęć seryjnych i pomiaru ostrości. Także pomiar światła nie daje na siebie narzekać. K-50 oferuje także bogaty zestaw trybów ekspozycji. Umożliwia także filmowanie w Full HD.

+ szybkość działania
+ pomiar światła
+ zdjęcia seryjne
+ celny autofokus
+ duża liczba trybów ekspozycji
+ rozbudowany tryb filmowy
+ stabilizacja matrycy o wydajności 2 EV

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)