Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Można by rzec, że K-3 to odświeżona wersja flagowego modelu K-5 II. Jak zwykle u tego producenta z zewnątrz nie znajdziemy spektakularnych zmian, na pierwszy rzut oka ciężko było by odróżnić korpusy od siebie. Obudowa została tradycyjnie w przypadku najwyższych modeli Pentaksa wykonana z lekkich stopów magnezu. Oczywiście nie zabrakło uszczelnień przed wilgocią i kurzem. Na koniec warto wspomnieć o migawce, która ma gwarantowane 200 000 cykli.
We wnętrzu K-3 znajdziemy nowy 24-megapikselowy sensor w rozmiarze APS-C. CMOS współpracuje z procesorem obróbki obrazu PRIME III, dzięki temu sensor może pracować z czułością do ISO 51 200. Producent zdecydował się pozbawić matrycę filtra dolnoprzepustowego co ma się przełożyć na świetną ostrość obrazów generowanych przez K-3.
Nowy okręt flagowy został oczywiście wyposażony w system SR (Shake Reduction), czyli stabilizacji matrycy. Dzięki temu rozwiązaniu praktycznie z każdym obiektywem, będziemy mogli skorzystać z tego rozwiązania. Co ciekawe system stabilizacji będzie wykorzystywany do usuwania... mory. Pentax zdecydował się na wykorzystanie ruchów matrycy, aby móc zniwelować ten niepożądany efekt. Co ciekawe użytkownik będzie mogł tę opcję włączyć lub wyłączyć, a nawet regulować jej natężenie. Jakby tego jeszcze było mało, to japoński producent umożliwia manualne poruszanie matrycą w każdym z kierunków - swoisty tilt - możemy także użyć funkcji ASTRO Tracer, która w połączeniu z opcjonalnym odbiornikiem GPS ułatwi wykonywanie astrofotografii.
To jeszcze nie koniec nowości. Pentax K-3 został wyposażony w nowy system autofokusa SAFOX 11, który korzysta z 27 punktów AF z czego aż 25 jest krzyżowych. Autofokus ma być niezwykle czuły na światło i pracować w zakresie od -3 EV do +18 EV. Moduł AF pobiera także informację z sensora odpowiedzialnego za pomiar światła dzięki czemu K-3 ma możliwości ustawiania ostrości z bardzo dużą precyzją.
Usprawniono także system pomiaru światła. K-3 został wyposażony w PENTAX Real-Time Scene Analysis System, który składa się z 86 000 pikseli umieszczonych na matrycy RGB. Wraz z poprawionymi algorytmami mamy uzyskać bardzo pewny pomiar światła, który dodatkowo wspiera system AF o czym pisaliśmy wcześniej oraz balans bieli.
Pentax K-3 pomimo większej rozdzielczości matrycy może pochwalić się szybszym trybem seryjnym - 8,3 kl/s. W serii może zapisać do 22 zdjęć w formacie RAW oraz do 60 w JPEG
Jak przystało na zaawansowaną lustrzankę najnowszy Pentaks oferuje szklany pryzmat pentagonalny. Wizjer kryje blisko 100% kadru. Wizjer jest również całkowicie nową konstrukcją, która daje powiększenie 0,95x. Według producenta jest to najjaśniejszy wizjer w swojej klasie.
Oprócz wizjera do kadrowania możemy użyć nowego 3,2-calowego ekranu LCD z ponad 1 mln punktów. Pentaks wyposażył ekran w szybkę o zwiększonej wytrzymałości. Ekran został skonstruowany w taki sposób, że między nim, a taflą szkła, która go chroni nie ma powietrza co znacząco ma zniwelować refleksy świetlne.
Oczywiście oprócz fotografowania najnowszej lustrzanki Pentaksa możemy użyć także do filmowania. K-3 rejestruje video w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 60i lub 30p. Pliki są zapisywane w kodeku H.264. Do flagowej propozycji japońskiego producenta będziemy mogli podpiąć mikrofon oraz słuchawki. Co ciekawe K-3 został wyposażony w tryb filmowania w interwałach podczas, którego rejestruje pliki wideo w rozdzielczości 4K.
Do jednego z dwóch slotów kart SD możemy włożyć kartę FLU CARD FOR PENTAX 16GB, która umożliwi przyszłym użytkownikom aparatu wyzwalanie migawki, podgląd na żywo oraz przeglądanie i pobieranie zdjęć z tej karty na naszego smartfona. K-3 będzie współpracował z systemem iOS6 i późniejszymi oraz z Androidem 4.2 i późniejszymi.