Sony Cyber-shot RX1 - Menu i tryby odtwarzania

Sony Cyber-shot DSC-RX1 to pierwszy cyfrowy kompakt wyposażony w pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 24,3-megapikseli. Poza tym na pokładzie RX1 znajdziemy jasny, stałoogniskowy obiektyw Carl Zeiss Sonnar T* o ogniskowej 35 mm i świetle f/2.0. Wszystko to zamknięto w niedużym, poręcznym body. Taki zestaw kosztuje bagatela 14 000 złotych. Czy warto? Zapraszamy do naszego testu.

Autor: Marcin Falana

1 Luty 2013
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Menu

Menu RX1 jest spójne z innymi aparatami Sony szczególnie tymi z wyższej półki. Menu zostało podzielone na siedem zakładek oznaczonych ikonami. Rozwijają się one w prawą stronę, więc nie ma problemu z niekończącymi się kolumnami. Niestety, czasem w poszukiwaniu interesującego nas parametru musimy przejrzeć wielu zakładek lub być świetnie zaznajomieni z menu głównym. Na szczęście większość najważniejszych funkcji obsługujemy dedykowanymi przyciskami i przez menu podręczne, więc wizyty w menu głównym są ograniczone do minimum.

Tryby odtwarzania

Pod względem informacji w trybie odtwarzania nie mamy zastrzeżeń. Sony RX1 oferuje wszystko co niezbędne - informacje, histogram i alarm prześwietleń. Wyświetlane informacje zmieniamy przyciskiem DISP.

zmiana wyświetlanej informacji, przycisk DISP

Powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniatur jest swoiste dla produktów Sony. Po wciśnięciu przycisku lupy dostajemy się od razu do największego powiększenia, które zmniejszamy tarczą wokół nawigatora lub przyciskiem Fn. Do dyspozycji mamy też niedużą liczbę miniatur, którą ustawiamy w menu. Domyślnie są to cztery zdjęcia. RX1 umożliwia przewijanie powiększeń tarczą pod kciukiem.

powiększanie zdjęć i wyświetlanie miniatur

Podsumowanie

Menu RX1 jest rozbudowane jak w przyzwoitej lustrzance dając użytkownikowi szerokie możliwości doboru parametrów i personalizacji korpusu. Podział menu na zakładki ułatwia wyszukiwanie interesujących nas parametrów. Najważniejsze parametry zostały jednak wyciągnięte na korpus albo do menu podręcznego, nie wspominając o wielu programowalnych przyciskach. Dzięki czemu wizyty w menu głównym są ograniczone do minimum.

Tryby odtwarzania oferują wszystko co niezbędne w swoisty dla aparatów Sony sposób. Jedyne na co możemy wyraźnie ponarzekać to nieduża liczba miniatur i dwa oddzielne katalogi do zdjęć i filmów.

+ przewijanie powiększeń

+ alarm prześwietleń/niedoświetleń

+ informacja o zdjęciu

- nieduża liczba miniatur

- zdjęcia i filmy w dwóch osobnych folderach

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)