Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
K-5 to obecnie flagowy korpus systemu Pentaksa. Zastępuje model K-7, niosąc takie modyfikacje jak: nową 16,3-megapikselową matryca CMOS, pracującą w szerokim zakresie czułości ISO 80-51200 oraz tryb seryjny 7 kl/s. Nowością jest również filmowanie w rozdzielczości Full HD. Tak jak w przypadku poprzednika, mamy do czynienia z magnezowym i uszczelnionym korpusem oraz 100% pokryciem kadru w wizjerze.
Pierwsze wrażenia oraz ergonomia
Korpus K-5 to identyczna konstrukcja jak w poprzedniku K-7. Wykonano go z lekkiego i wytrzymałego magnezu i dodatkowo uszczelniono przed kurzem i wilgocią. Grip bardzo wygodnie leży w dłoni, pokryty jest również materiałem antypoślizgowym, zwiększającym komfort i bezpieczeństwo pracy. Generalnie Pentax K-5 może być wzorem solidnego, doskonale wykonanego i jednocześnie ergonomicznego korpusu. Jedynie osoby z dużymi dłoniami, przyzwyczajone do fotografowania pełnoklatkowymi lustrzankami mogą narzekać na wysokość gripu.
Poniżej przedstawiamy szkielet i zewnętrzną obudowę K-5 oraz projekt 3D ukazujący rozmieszczenie uszczelek:
Zaawansowane korpusy Pentaksa od dawna słyną z świetnej ergonomii oraz pomysłowych rozwiązań usprawniających obsługę aparatu. Duża liczba elementów sterujących może odstraszyć początkujących miłośników fotografii, ale już dla średnio zaawansowanych użytkowników będzie ogromną zaletą. Przełączniki są dobrze oznaczone i nawet posiadacze innych systemów fotograficznych szybko odnajdą się w obsłudze aparatu. Co ciekawe, większość przycisków znajduje się w zasięgu palca wskazującego: korekta ekspozycji, ISO, przełącznik On/Off, przednie pokrętło sterujące oraz oczywiście spust migawki. Pozostaje jeszcze tylne pokrętło oraz blokada ekspozycji (AE-L), które idealnie "wpadają" pod kciuk.
Warto zaznaczyć, że podczas zmiany parametrów nie musimy trzymać wciśniętego przycisku. Aby zakończyć jego modyfikację naciskamy lekko spust migawki. Zmieniane w danym momencie ustawienia oznaczone są strzałką na górnym ekranie LCD oraz podkreśleniem w wizjerze - proste, a jakże pomocne rozwiązanie.
Funkcje elementów sterujących
W bardzo komfortowej sytuacji znajdują się osoby korzystające z Pentaksa K-7, gdyż obsługa najnowszego korpusu jest identyczna jak w przypadku poprzednika. Główną zmianą jest rozszerzenie funkcjonalności przycisku RAW, o czym więcej w dalszej części testu.
Na tylnej ściance dominuje 3-calowy wyświetlacz LCD, co sprawia, że przełączniki i przyciski znajdują się bardzo blisko siebie. W praktyce jednak układ ten dobrze się spisuje - wszystkie przyciski znajdują się w zasięgu kciuka. Za pomocą przycisków nawigatora uzyskujemy dostęp do ustawień: napędu, balansu bieli, lampy błyskowej oraz obrazu. Po naciśnięciu środkowego przycisku OK punkt autofokusa zostaje zresetowany do centralnego. Przycisk AF możemy zaprogramować na dwa sposoby: aktywowanie lub dezaktywowanie układu AF. Charakterystyczny dla lustrzanek Pentaksa zielony przycisk służy do resetowania ekspozycji w trybach P i M, resetowania korekcji ekspozycji oraz szybkiej zmiany czułości ISO na automatyczną. Nieco poniżej znajdziemy przycisk którego, jak sama nazwa mówi, używamy do włączania trybu Live View. Ostatnim elementem, o którym warto wspomnieć jest przycisk INFO, dzięki niemu możemy wejść do menu funkcyjnego oraz "wygasić" główny monitor LCD. Szkoda tylko, że na tylnej ściance zabrakło przełącznika pracy stabilizacji obrazu, tak jak miało to miejsce np. w K20D.
Na górnej ściance rzuca się w oczy bardzo czytelny, monochromatyczny wyświetlacz LCD oraz spust migawki wraz z okalającym go włącznikiem On/Off (i podglądem głębi ostrości). Jak wspominaliśmy, tuż przy spuście migawki znajdują się dwa ważne przyciski: ISO oraz korekty ekspozycji. Natomiast z prawej strony pryzmatu widzimy pokrętło trybów oraz przełącznik zmiany pomiaru światła. Tak jak w poprzedniku, pokrętło trybów posiada blokadę przed niezamierzonym przełączeniem, co utrudnia nieco codzienne korzystanie. Możemy jednak sobie wyobrazić "warunki bojowe", kiedy to przypadkowa zmiana pozycji na tarczy może zniweczyć efekty naszej pracy.
Na lewej ściance tradycyjnie znajduje się przełącznik trybów pracy AF: pojedynczy (AF.S), ciągły (AF.C) oraz ostrzenie ręczne (MF). Nieco wyżej umieszczono przycisk RAW/Fx. W odróżnieniu od modelu K-7, może on - poza zdjęciami RAW - obsługiwać inne funkcje jak: bracketing, poziomicę czy podgląd cyfrowy. Ostatni przycisk znajdujący się na bocznej ściance to mechaniczna blokada lampy błyskowej.
Podsumowanie działu
Pentax K-5 to wzór solidnego, odpornego na niesprzyjające warunki korpusu. Poza tym ma wygodny grip, dzięki któremu nie zauważamy wad wynikających z niewielkich - jak na półprofesjonalną konstrukcję - wymiarów. Zaletami K-5 są także świetna ergonomia oraz duże możliwości personalizacji sprzętu.
+ wysokiej jakości materiały oraz doskonałe spasowanie elementów
+ uszczelnienie korpusu
+ świetna ergonomia
- niewielkie wymiary, doskwierające osobom o dużych dłoniach