Pentax K-5 - Podsumowanie

K-5 to obecnie flagowy korpus systemu Pentaksa. Zastępuje model K-7, niosąc takie modyfikacje jak: nową 16,3-megapikselową matryca CMOS, pracującą w szerokim zakresie czułości ISO 80-51200 oraz tryb seryjny 7 kl/s. Nowością jest również filmowanie w rozdzielczości Full HD. Tak jak w przypadku poprzednika, mamy do czynienia z magnezowym i uszczelnionym korpusem oraz 100% pokryciem kadru w wizjerze.

Autor: Damian Bednarzak

21 Styczeń 2011
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści




Pentax K-7 oraz testowany K-5 wyglądają z zewnątrz niemal identycznie. Nadal mamy do czynienia z wzorowo wykonanym, magnezowym i uszczelnionym korpusem o przemyślanie rozmieszczonych elementach sterujących oraz ergonomicznym kształcie gripa. Z modelu K-7 został także przeniesiony pryzmatyczny wizjer o 100% pokryciu kadru oraz świetnej jakości wyświetlacze LCD. Wspomnieć należy także o charakterystycznej dla całego systemu Pentaksa wbudowanej stabilizacji matrycy oraz kompatybilności z dosyć starymi, ale dobrymi jakościowo i relatywnie tanimi, obiektywami manualnymi japońskiego producenta.

W nowym modelu zastosowano nową 16,3-megapikselową matrycę CMOS. To główna modyfikacja w stosunku do poprzednika. Co więcej, zdjęcia wykonane na potrzeby niniejszego testu, dowodzą świetnej jakości obrazu generowanego przez K-5. Szczególnie chwalimy niski poziom szumu występującego na wysokich czułościach oraz świetną reprodukcję szczegółów. W przypadku kolorystyki zdjęć mamy mieszane uczucia, gdyż aparat wykazywał skłonności do ustawienia niewłaściwego balansu bieli. Uczciwie należy jednak przyznać, że w zdecydowanej większości barwy na zdjęciach były reprodukowane poprawnie.

Ważnym elementem półprofesjonalnej lustrzanki jest system AF. 11-polowy układ dobrze radzi sobie z ustawianiem ostrości, lecz pod względem liczby pól ustępuje aparatom konkurencji. Parametr ten jest szczególnie istotny w fotografii bazującej na śledzeniu dynamicznie poruszającego się obiektu.

Zaletami K-5 jest także szybki tryb seryjny oraz precyzyjnie działający pomiar światła - aparat z powodzeniem może być wykorzystywany do szybkiej fotografii reporterskiej. Miłymi dodatkami jest także mikroregulacja AF oraz ultradźwiękowe czyszczenie matrycy. Nowością jest zapis 14-bitowych plików RAW, gdzie nadal możemy wybierać między formatami DNG a PEF. Entuzjastycznie przyjęliśmy możliwość "odzyskania" pliku RAW dla ostatniego zdjęcia. W stosunku do K-7 poprawiono także nagrywanie sekwencji wideo, teraz filmy rejestrowane są w rozdzielczości Full HD. Niestety nadal bez AF oraz możliwości sterowania przesłoną podczas rejestracji.

Warto także wspomnieć o cenie nowego Pentaksa. Aktualnie K-5 z uszczelnionym kitem DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL WR kosztuje w granicach 5000 zł. Niestety nie jest to niska cena, nawet jak za zaawansowany korpus z matrycą APS-C. Z utęsknieniem wspominamy czasy, gdy Pentax oferował produkty o możliwościach konkurencyjnych aparatów, ale znacznie niższej cenie. W tej chwili alternatywą dla K-5 jest Nikon D300s, Canon 7D oraz Olympus E-5. Możemy także pokusić się o nieco niżej plasowanego, ale też tańszego Nikona D7000.


+ 16,3-megapikselowa matryca CMOS
+ wysoka jakość zdjęć
+ solidna, uszczelniana konstrukcja
+ wizjer o 100% pokryciu kadru
+ tryb seryjny 7 kl/s
+ przemyślane tryby ekspozycji
+ bardzo dobra ergonomia
+ rejestracja filmów Full HD
+ HDR prosto z korpusu
+ wydajna bateria
+ obsługa kart SDXC
+ zapis RAW-ów w DNG lub PEF

- wysoka cena
- przeciętny system AF
- częste błędy automatycznego balansu bieli
- uciążliwa obsługa podświetlenia górnego LCD

Pentax K-5 w swojej klasie uzyskał 69%

 



REKLAMA

 

 


]

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)