Pentax K20D - szybki test

K20D jest najnowszą propozycją Pentaxa. Firmy, która przez lata pracowała na swoją pozycję na rynku i cieszy się zaufaniem wielu użytkowników. K20D jest następcą modelu K10D, dostępnego od końca 2006 roku. Poza nową, większą, 14,6 megapikselową matrycą CMOS, okręt flagowy Pentaxa oferuje tryb Live View i najwyższą czułość sięgającą ekwiwalentu ISO 6400.

Autor: Marcin Falana

26 Maj 2008
Artykuł na: 17-22 minuty

Test składa się z następujących części:

1. Ergonomia użytkowania i menu

2. Fotografowanie

3. Jakość zdjęć

4. Podsumowania

5. Zdjęcia do pobrania

1. Ergonomia użytkowania i menu

K20D to lustrzanka wyższej klasy dla zaawansowanych amatorów i półprofesjonalistów. Robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Body jest masywne i zwarte, plastiki są pokryte przyjemną fakturą a grip, miejsce na kciuk i lewa strona body antypoślizgową, skóropodobną gumą. Aparat trzyma się świetnie dzięki wypustce na palec środkowy. Obudowa K20D jest uszczelniona i odporna na działanie warunków atmosferycznych.

Pentax K20D
Pentax K20D
Pentax K20D
Pentax K20D
Pentax K20D

Walory użytkowe podnoszą dwie tarcze nastawień, przednia dla czasów migawki i tylna dla przysłony w trybie manualnym. Przyciski i przełączniki są dobrze umieszczone pod palcami, mają zauważalny skok i po jednym dniu pracy nie ma problemu z instynktowną obsługą. Wszystko jest dobrze spasowane i daje wrażenie porządnego, markowego produktu.

Pentax K20D

Nowy Pentax został wyposażony w bardzo przejrzysty 2,7-calowy monitor LCD o rozdzielczości 230 tys punktów i dodatkowy wyświetlacz monochromatyczny na prawej, górnej ściance korpusu.

K20D górny wyświetlacz

Funkcje przycisków

K20D, jak przystało na półprofesjonalną lustrzankę jest wyposażony w dość dużą ilość przycisków. Przyjrzymy się działaniu najważniejszych. Przycisk Fn pozwala na zmiany najważniejszych parametrów: balansu bieli, czułości ISO, napędu i trybu pracy lampy błyskowej.

funkcje dostępne pod przyciskiem Fn
tryby pracy lampy błyskowej

Gdy po wciśnięciu Fn przyciśniemy przycisk OK to znajdziemy się w ustawieniach obrazu. Do wyboru mamy 6 sposobów rejestracji zdjęć:

  • Naturalne
  • Portret
  • Pejzaż
  • Żywe
  • Monochromatyczny
  • Jasne

W każdym z nich możemy zmieniać:

  • Nasycenie
  • Odcień
  • Kontrast
  • Ostrość

Menu

Menu K20D podobnie jak w poprzednim modelu zostało podzielone na 4 zakładki:

  • Tryb rejestracji
  • Odtwarzanie
  • Ustawienia
  • Ustawienia niestandardowe
Tryb rejestracji
Odtwarzanie
Ustawienia
Ustawienia niestandardowe

Ustawienia niestandardowe - w tej niekończącej się zakładce znajdziemy 36 ustawień osobistych dzięki którym możemy dostosować aparat do własnego stylu użytkowania. Na początku długa lista trochę przeraża, gdy jednak zapoznamy się z zawartością to zmiana interesujących nas parametrów nie nastręcza większych problemów.

Menu odtwarzania

Prędkość odtwarzania jest na zadowalającym poziomie, K20D nie cierpi na czkawkę podczas przewijania nawet największych zdjęć. Maksymalne dostępne powiększenie wynosi 32x. Poniżej przedstawiamy sposoby wyświetlania zdjęć i informacji.

Poprzednia

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły