Najlepsze książki fotograficzne 2013

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Grudzień 2013
Artykuł na: 49-60 minut
Książka fotograficzna zdobywa zasłużenie coraz większe uznanie, stając się jednym z najważniejszych sposobów opowiadania historii za pomocą fotografii. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy poprosić 12 specjalistów (twórców książek, właścicieli księgarni fotograficznych, kuratorów, grafików, fotografów) o podzielenie się z nami tytułami ich ulubionych książek mijającego roku. Zobaczcie jakie photobooki wybrali: Franek Ammer, Kuba Dąbrowski, Joanna Kinowska, Krzysztof Kowalski, Adam Mazur, Rafał Milach, Ania Nałęcka, Paweł Rubkiewicz, Maga Sokalska, Marta Szymańska, Paweł Szypulski oraz Marcin Grabowiecki.

Rafał Milach

Vanessa Winship "She Dances on Jackson"

Vanessa Winship "She Dances on Jackson"MACK

"She Dances on Jackson" jest jedna z najspokojniejszych i cichych opowieści jakie ostatnio widziałem. Jest to nieco zaskakujące, bo rzecz dzieje się w Ameryce. Wydawało mi się, że w projektach drogi po Stanach Zjednoczonych zostało zrobione już wszystko. Robert Frank, Jacob Holdt, Todd Hido, Stephen Shore, Alec Soth i setki, o ile nie tysiące innych fotografów mierzyli się z tematem włóczęgi i podróży po Ameryce. Ale żadna z nich nie uderza taką ciszą jak "She Dances on Jackson". Oglądając tą książkę czas zwalnia. Torowisko na przedmieściach, jezioro, chowające się w zaroślach zwierzęta i portrety. Dużo dobrych, pięknych, spokojnych portretów patrzących w kamerę, ale jednocześnie przezroczystych. Zdjęcia Winship są do bólu klasyczne, tak jak i cała książka, która swoją prostotą i minimalizmem formy zachwyca. Nie ma tu ani jednego zbędnego elementu graficznego (nawet numeracji stron), który mógłby zakłócić odbiór całości. "She Dances on Jackson" jest hołdem dla fotografii i przypomnieniem, co jest istotą książki fotograficznej.

Martin Kollar "Field Trip"

Martin Kollar "Field Trip"MACK

To co najbardziej lubimy w u Martina Kollara to jego poczucie absurdu. Jak dotąd dobrze się sprawdzało w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej skąd pochodzi, ale przez ostatnie kilka lat odnosiłem wrażenie, że poza granicami Kollar stawał się mniej wyrazisty. "Field Trip", czyli efekt jego rocznej rezydencji w Izraelu jest powrotem artysty w najlepszej formie. Jest trochę mniej śmiesznie, nieco ostrzej i surowiej. Kollar czujnie obserwuje i zakrzywia rzeczywistość w miejscu, które cały czas się formuje i szuka swojej tożsamości. Książka jest klasyczną publikacją spod znaku brytyjskiego wydawnictwa MACK gdzie edycja zdjęć oraz ich sekwencja doprowadzone są do perfekcji.

Rob Hornstra and Arnold van Bruggen "The Secret History of Khava Gaisanova"

Rob Hornstra and Arnold van Bruggen "The Secret History of Khava Gaisanova"Sochi Project

W 2014 zimowe igrzyska olimpijskie odbędą się rosyjskim Sochi. Subtropikalny klimat oraz strefa wzmożonego zagrożenia konfliktem (Kaukaz Północny) nie przeszkodziły Wladimirowi Putinowi w organizowaniu olimpiady w czarnomorskim kurorcie. "The Secret History of Khava Gaisanova" jest jedną z ostatnich książek będących podsumowaniem pracy duetu Rob Hornstra (fotograf) - Arnold van Bruggen (pisarz) i ich monumentalnego wieloletniego przedsięwzięcia The Sochi Project. "The Secret History..." jest książką przede wszystkim do czytania, co podkreśla użycie papieru gazetowego, celowo usuwającego zdjęcia na dalszy plan. Przejmujące reportaże z Kaukazu Północnego, czyli bezpośredniego sąsiedztwa igrzysk olimpijskich ukazują kłopotliwą i złożoną sytuację regionu, z którą wiążą się losy tytułowej bohaterki.

Rafał Milach - Fotograf i twórca książek. Absolwent ASP w Katowicach oraz ITF w Opawie (Republika Czeska) - obecnie wykładowca na tej uczelni. Od ponad 10 lat realizuje projekty poświęcone transformacji w krajach rosyjskojęzycznych i Europie Środkowo-Wschodniej. Efektem tej pracy są książki Black Sea of Concrete (2013) i 7 Rooms (Kehrer Verlag, 2011). W 2012 r Czytelnia Sztuki opublikowała książkę W samochodzie z R (Czytelnia Sztuki, 2012) - zapis podróży Rafała wokół Islandii z pisarzem Huldarem Breidfjordem. Wystawy indywidualne, m.in. w C/O Berlin i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Fotografie artysty były prezentowane na takich festiwalach jak PHotoEspana, Look3 czy Les Rencontres d'Arles we Francji. Udział w prestiżowych warsztatach Joop Swat Masterclass w Amsterdamie w ramach stypendium fundacji World Press Photo (2007). Stypendysta MKiDN, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat ważnych nagród w konkursach World Press Photo, Pictures of the Year International, Photography Book Now oraz Paris Photo Aperture Photobook Awards. Współzałożyciel międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos. Prace w kolekcjach Kyosato Museum of Photographic Arts w Japonii, Muzeum BRANDTS i C/O Berlin.

1. Wstęp

2. Franek Ammer

3. Kuba Dąbrowski

4. Marcin Grabowiecki

5. Joanna Kinowska

6. Krzysztof Kowalski

7. Adam Mazur

8. Rafał Milach

9. Ania Nałęcka

10. Paweł Rubkiewicz

11. Maga Sokalska

12. Marta Szymańska

13. Paweł Szypulski

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
Fotografując galopującego konia jako pierwszy na świecie, Eadward Muybridge stawia sobie pomnik sam, jeszcze za życia. Sto lat później Guy Delisle ściąga go z piedestału i przepisuje tę historię...
8
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
Takie niebo jak na okładce książki Fergusona widziałam może kilka razy w życiu: wielkie, ale nieprzytłaczające. I niewiarygodnie rozgwieżdżone. W Big Sky australijski fotograf łączy...
14
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Ten mały i niedrogi kolorymetr pozwoli na łatwe skalibrowanie monitora nawet totalnemu laikowi. Dawid Markoff sprawdza, jak Calibrite Display 123 działa w praktyce.
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)