Kuba Dąbrowski "113, 604 Stray Dogs" - recenzja

Autor: Patryk Wiśniewski

6 Grudzień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Kuba Dąbrowski to jeden z najciekawszych polskich fotografów. W najbliższym czasie odbędą się dwa spotkania autorskie dotyczące nowej, trzeciej już, książki tego autora. W środku znajdziemy zdjęcia, szczere teksty i poznamy rozterki autora.Dzięki jego uprzejmości mogliśmy zrecenzować dla Was jego najnowszą publikację "113, 604 Stray Dogs".

"113, 604 Stray Dogs" to już trzecia indywidualna publikacja Kuby Dąbrowskiego. Z "Westernem" i "Sweet Little Lies" łączy ją przede wszystkim forma i wydawca Art Bazaar. Surowa, pozbawiona grzbietu książka w niedużym formacie od razu zachęca do wzięcia jej do rąk.

Już na wstępie dowiadujemy się, że mamy do czynienia ze zdjęciami archiwalnymi Kuby Dąbrowskiego, które pochodzą z jego wyjazdu do Tajlandii w 2009 roku. Poprzednie publikacje autora były bardzo intymne i dotyczyły samego autora oraz jego relacji z najbliższymi. "113, 604 Stray Dogs" to również książka bardzo intymna, ale z perspektywy Dąbrowskiego jako fotografa.

Autor "nie owija w bawełnę". Oprócz fotografii, które same w sobie by wystarczyły, autor dodaje także tekst od siebie, w którym informuje nas, że utknął w Bankoku i nie uda mu się zrealizować tematu po który przyjechał do Tajlandii. Nie wie co robić, więc zaczyna nam opowiadać o swoich rozterkach. Zastanawia się czy powielić klisze i starać się sportretować tętniący życiem metropolię? Wykorzystać ten nieoczekiwany urlop i skupić się na sobie i nasycić oczy egzotyką? Czy może poszukać wakacyjnej miłości?

W końcu stwierdza, że nie ma sensu zadawać sobie kolejnych pytań, tylko trzeba wziąć aparat (Olympusa Mju II), wyjść na ulice i fotografować wszystko "jak normalni ludzie". Na kolejnych kartach książki widzimy bardzo ładne zdjęcia w charakterystycznym stylu Dąbrowskiego. Niczym nie zaskakują, czego autor ma świadomość i w autoironicznym komentarzu nas o tym informuje.

Kuba Dąbrowski w typowy dla siebie, szczery sposób opowiada o swoich rozterkach jako fotografa. Problemach, które dotykają praktycznie każdej osoby pracującej nad cyklem fotograficznym. Prowadzi oglądającego za rękę pokazując kolejne zmiany, które w nim zachodzą i to jak wpływają na ostateczny wygląd książki.

"113, 604 Stray Dogs" to propozycja, która wciąga nas zarówno formą jak i treścią. Nieduża publikacja w dowcipny sposób odsłania wszystkie karty, jeśli chodzi o jej proces powstawania. To książka o tej książce, ale i o pracy nad cyklem fotografii w ogóle. Ta uniwersalność jest jej wielką zaletą. Drugim powodem, dla którego warta ją mieć są same fotografie Dąbrowskiego, które są klasą samą w sobie. Warto także wspomnieć o bardzo dobrej edycji zdjęć. Punkty zwrotne są dokładnie wtedy, kiedy powinny być. Świadoma gra kolorem i zdjęciami czarno-białymi oraz różnicowanie formatów sprawia, że cały czas jesteśmy pobudzani do przerzucenia kolejnej kartki.

Kuba Dąbrowski po raz kolejny zaprezentował nam niezwykle ciekawy kawałek swoje pracy. "113, 604 Stray Dogs", to jednak książka nie tylko dla jego fanów. To propozycja obowiązkowa dla każdego, kto pracuje nad cyklami fotograficznymi, książkami, wystawami. Szczera i prosta jak dwie poprzednie publikacje fotografa, ale jednocześnie niezwykle wciągająca i poetycka.

Książka będzie dostępna jedynie na spotkaniach z Kubą Dąbrowskim, które odbędą się w:

  • 7.12.2013 w sobotę w Poznaniu. O 14 w księgarni Bookowski w CK ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82) w ramach targów Rookie. Rozmawiać z autorem będzie Sebastian Frąckiewicz
  • 9.12.2013 w poniedziałek w Warszawie. O 20:30 w Zachęcie. Rozmawiać z autorem będzie Filip Springer.
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Jeden, aby rządzić wszystkimi? Plecaki Peak Design Outdoor w praktyce
Jeden, aby rządzić wszystkimi? Plecaki Peak Design Outdoor w praktyce
Plecaki Peak Design Outdoor mają być doskonałą propozycją na terenowe wycieczki z aparatem. O tym, co mają do zaoferowania opowiada fotograf i podróżnik Przemek Jakubczyk.
20
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
Fotografując galopującego konia jako pierwszy na świecie, Eadward Muybridge stawia sobie pomnik sam, jeszcze za życia. Sto lat później Guy Delisle ściąga go z piedestału i przepisuje tę historię...
9
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
Takie niebo jak na okładce książki Fergusona widziałam może kilka razy w życiu: wielkie, ale nieprzytłaczające. I niewiarygodnie rozgwieżdżone. W Big Sky australijski fotograf łączy...
24
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj