"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" - recenzja

Autor: Patryk Wiśniewski

22 Październik 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" nie jest książką fotograficzną, którą mamy w zwyczaju recenzować dla was. To seria wywiadów, która rzuca światło na to jak pracowali najważniejsi fotografowie w epoce Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

"Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów" to przede wszystkim solidna, dziennikarska robota wykonana przez Łukasza Modelskiego. Autor wybrał do swojej książki samą śmietankę polskiej fotografii powojennej. Na ponad 300 stronach znajdują się wywiady z Romualdem Broniarkiem, Aleksandrem Jałosińskim, Bogdanem Łopieńskim, Janem Morkiem, Wojciechem Plewińskim oraz Tadeuszem Rolke.

Pan Modelski świadomie zdecydował się na taki wybór. Celowo wybrał postaci, które stykały się z najważniejszymi postaciami i wydarzeniami tamtych czasów pracując dla ówczesnej prasy. Autorowi zależało na tym, aby jego rozmówcy pamiętali jak najwięcej z PRL-u.

Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak, to niezwykle wciągająca lektura. Każda z rozmów dotyczy innego obszaru fotografii i każda jest ilustrowana zdjęciami danego fotografa. I tu pojawia się mały zarzut, jako czytelnik chciałbym widzieć ich więcej, ponieważ dziennikarz z autorem zdjęć czasami odnoszą się do fotografii, które nie zostały zawarte w książce. Jeszcze jednym minusem jest brak przypisów, który mogłyby być pomocne zwłaszcza dla młodszych czytelników książki.

Poza tymi dwiema niewielkimi wadami "Fotobiografia PRL" to wartka opowieść o czasach, w których na "temat" fotoreporter otrzymywał dwie rolki filmów kolorowych. Wywiady są poprowadzone chronologicznie, więc czytelnik śledzi karierę fotografa praktycznie od początków jego pasji po koniec profesjonalnej pracy. Mamy wyjątkową możliwość posłuchania jak wyglądała codzienna praca w pismach bądź co bądź propagandowych, ale też jak fotografowie "chałturzyli". A trzeba przyznać, że na dzisiejsze standardy były to zlecenia bardzo nietuzinkowe.

Książka Łukasza Modelskiego to niezwykle ciekawa propozycja z wielu względów. Po pierwsze mamy możliwość kontaktu z wyjątkowymi postaciami. Po drugie pokazanie od kuchni pracy, na tamte czasy bardzo prestiżowego zawodu, jakim był fotoreporter, da wiele radości osobom związanym z fotografią. Warto także zwrócić uwagę na aspekty socjologiczne i historyczne. Dodatkowo "Fotobiografia PRL" jest wręcz naszpikowana ciekawostkami, które dotyczą części zdjęć zawartych w tej publikacji. Polecamy i to bardzo.

Łukasz Modelski

Fotobiografia PRL. Opowieści reporterów

Znak 2013

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
„Matrix” i konie w galopie. Polecamy biograficzny komiks o Muybridge’u [RECENZJA]
Fotografując galopującego konia jako pierwszy na świecie, Eadward Muybridge stawia sobie pomnik sam, jeszcze za życia. Sto lat później Guy Delisle ściąga go z piedestału i przepisuje tę historię...
8
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
„To była i będzie ich ziemia”. Big Sky Adama Fergusona [RECENZJA]
Takie niebo jak na okładce książki Fergusona widziałam może kilka razy w życiu: wielkie, ale nieprzytłaczające. I niewiarygodnie rozgwieżdżone. W Big Sky australijski fotograf łączy...
14
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Kalibracja w trzech krokach, czyli Calibrite Display 123 okiem Dawida Markoffa
Ten mały i niedrogi kolorymetr pozwoli na łatwe skalibrowanie monitora nawet totalnemu laikowi. Dawid Markoff sprawdza, jak Calibrite Display 123 działa w praktyce.
8
Powiązane artykuły