Christopher Anderson "Son" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

8 Październik 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Son" to publikacja autorstwa członka prestiżowej agencji Magnum Photos - Christophera Andersona. To zbiór osobistych zdjęć jego rodziny, do powstania których zainspirowały go narodziny syna. Wydawnictwo ukazało się nakładem Kehrer w 2013 roku.

Na książkę "Son" składają się nastrojowe zdjęcia autorstwa członka prestiżowej agencji Magnum Photos - Christophera Andersona. Fotograf postanowił utrwalić w niej pierwsze lata życia swojego syna. Zawiedzie się jednak ten, kto spodziewa się cukierkowych zdjęć wzrastającej latorośli. "Son" to intymny dialog autora z rodziną. W serii kameralnych obrazów o nasyconych barwach fotograf mierzy się z tematem przemijania.

Anderson traktuje swoich bohaterów z czułością, zdając sobie sprawę z delikatności tematu. Atmosferę przebijającą z większości zdjęć można by nazwać sielankową, gdyby nie motyw choroby, która kładzie się cieniem na rodzinnym szczęściu. Na kilku fotografiach pojawia się chory na raka ojciec fotografa. Niewinność dziecka zostaje zderzona ze bezradnością starości, rozkwit życia z jego obumieraniem. Autor nie pokazuje wszystkiego dosłownie, sprawnie operując symbolem. Wymowna jest fotografia, na której matka i dziecko patrzą na odchodzącego w dal, wspierającego się na kulach, dziadka.

Największe wrażenie robią jednak zdjęcia z rozświetlonego słońcem nowojorskiego mieszkania fotografa. Widzimy na nich jego żonę, na tle przestrzennych okien, za którymi wyrastają drapacze chmur. Obserwujemy ją podczas codziennych czynności: kąpiącą się, leżącą leniwie na łóżku, czy opiekującą się dzieckiem. Uderzające jest to zderzenie bliskości, która łączy matkę i syna z ogromem miasta. Ta niema rozmowa, świadomej siebie, kobiety z synem i, ukrytym za obiektywem, mężem jest dla mnie najmocniejszym punktem tej publikacji.

Anderson przyznaje, że całe życie podróżował po świecie, żeby fotografować ludzi, których nie znał. W 2008 roku urodził mu się syn. Jak większość ojców zaczął dokumentować życie swojego potomka. Nie traktował nigdy tych zdjęć jako swojej "pracy". Mniej więcej w tym samym czasie zachorował jego ojciec. Fotograf poczuł, że stał się częścią odwiecznego łańcucha narodzin i śmierci. Zrozumiał wtedy, że wszystko co do tej pory fotografował było tylko przygotowaniem do jego najważniejszej życiowej pracy. "Son" nie jest dla niego zwykłym dokumentem, a wyznaniem miłości.

Christopher AndersonSon

Twarda oprawa
Format: 20 x 24,5 cm
96 stron
44 zdjęcia
Kehrer 2013

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Snoot SN-200LED pozwala uzyskać w studio wiele oświetleniowych efektów. Ceniona fotografka fine art i prelegentka, Magdalena Paszkowska zdradza, dlaczego sięgnęła po ten modyfikator.
4
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34
Powiązane artykuły