Najlepsze książki fotograficzne 2013

Autor: Marcin Grabowiecki

22 Grudzień 2013
Artykuł na: 49-60 minut
Książka fotograficzna zdobywa zasłużenie coraz większe uznanie, stając się jednym z najważniejszych sposobów opowiadania historii za pomocą fotografii. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy poprosić 12 specjalistów (twórców książek, właścicieli księgarni fotograficznych, kuratorów, grafików, fotografów) o podzielenie się z nami tytułami ich ulubionych książek mijającego roku. Zobaczcie jakie photobooki wybrali: Franek Ammer, Kuba Dąbrowski, Joanna Kinowska, Krzysztof Kowalski, Adam Mazur, Rafał Milach, Ania Nałęcka, Paweł Rubkiewicz, Maga Sokalska, Marta Szymańska, Paweł Szypulski oraz Marcin Grabowiecki.

Paweł Rubkiewicz

"Garry Winogrand"

"Garry Winogrand"Yale University Press

Edward Burtynsky "Water"

Edward Burtynsky "Water"Steidl

NASA/MRO "This is Mars"

NASA/MRO "This is Mars"Aperture

Nie jeden miłośnik fotografii mógłby określić 2013 rokiem Garry Winogranda. I słusznie - dla mnie absolutnym hitem wydawniczym okazał się katalog (a w zasadzie pokaźnych rozmiarów album) towarzyszący pierwszej od 1986 r. retrospektywicznej wystawie twórczości Winogranda, zorganizowanej w San Francisco Museum of Modern Art. Nie dość, że znajdziemy tu zbiór najwybitniejszych zdjęć, to również poznajemy wątki dotychczas niezgłębiane przez badaczy jego twórczości. Z czystym sercem przyznaję, że album spełnił moje oczekiwania.

W tym roku nie zawiódł nas także Edward Burtynsky. Od lat konsekwentnie dokumentuje proces postępującej industrializacji; w tym roku premierę miał jego album "Water", w którym uwiecznił kompleksową naturę przemysłu wodnego. Jak zwykle projekt na najwyższym poziomie.

Nie mniej fascynujący jest album "This is Mars", bez wątpienia najbardziej magiczna publikacja fotograficzna tego roku. Edytorzy albumu udowodniają, jak piękne i artystyczne potrafią być zdjęcia wykonane Czerwonej Planecie przez NASA, jednocześnie przypominając nam - i w pewnym sensie urzeczywistniając - młodzieńcze marzenia o odkrywaniu kosmosu.

Paweł Rubkiewicz - współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, miłośnik fotografii amerykańskiej, absolwent Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2005 studiował na Europejskiej Akademii Fotografii. To właśnie wówczas po raz pierwszy narodził się pomysł stworzenia księgarni dedykowanej sztuce i kulturze. W ramach prowadzenia księgarni, współpracuje z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także łódzkimi Fotofestiwalem, Fashion Week Poland i Lodz Design. Prywatnie, miłośnik twórczości Ellen von Unwerth i Guy Bordin.

1. Wstęp

2. Franek Ammer

3. Kuba Dąbrowski

4. Marcin Grabowiecki

5. Joanna Kinowska

6. Krzysztof Kowalski

7. Adam Mazur

8. Rafał Milach

9. Ania Nałęcka

10. Paweł Rubkiewicz

11. Maga Sokalska

12. Marta Szymańska

13. Paweł Szypulski

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Snoot SN-200LED pozwala uzyskać w studio wiele oświetleniowych efektów. Ceniona fotografka fine art i prelegentka, Magdalena Paszkowska zdradza, dlaczego sięgnęła po ten modyfikator.
4
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (9)