Podsumowanie

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
10
Optyka:
8
Budowa:
9
Marka:
Canon
Nasza ocena:

92%

Jedyna taka konstrukcja na rynku pretenduje do miana najbardziej wszechstronnego obiektywu zoom, jaki kiedykolwiek stworzono. Czy jednak tak imponująca specyfikacja nie wymusza kompromisów i nie odbija się na komforcie użytkowania? Sprawdzamy to w naszym teście.

Autor: Maciej Luśtyk

1 Sierpień 2024
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Podsumowanie

Analizując możliwości obiektywu Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM śmiało można stwierdzić, że jest to obecnie najbardziej uniwersalny z uniwersalnych zoomów w systemach bezusterkowych. Co więcej, jest to także obiektyw bardzo dobrze zoptymalizowany w zakresie optyki, który łączy wysoką rozdzielczość z dobrą kontrolą większości aberracji (nawet jeśli jest to kwestia korekcji cyfrowych).

Zoom oferuje przyjemną plastykę, dobrą kontrastowość i co najważniejsze - jest naprawdę szybki. Silnik liniowy USM w parze ze świetnymi algorytmami AF w aparatach producenta sprawia, że szkło mimo swoich rozmiarów ostrzy błyskawicznie i dynamicznie nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, udowadniając, że jest w stanie poradzić sobie nawet z wymagającą fotografią reporterską czy sportową. Wisienką na torcie jest tu zaś wbudowana stabilizacja optyczna, która w parze ze stabilizowanymi matrycami aparatów RF pozwoli nam utrzymywać z ręki czasy rzędu 1s lub dłuższe. 

Prawdę mówiąc, w modelu Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM trudno doszukać się jednoznacznych wad. Obiektywowi co prawda zdarzy się złapać sporadyczną flarę czy odbicie światła, a na niskich wartościach przysłony będziemy mieć do czynienia z winietowaniem, ale pierwszego problemu dość łatwo uniknąć, a z drugim bardzo dobrze radzą sobie profile korekcji.

Jeżeli w ogóle można w tym kontekście mówić o wadach, dla niektórych mogą okazać się nimi wymiary i waga obiektywu. Szkło jest zbliżone rozmiarami do obiektywów 70-200 mm f/2.8, a także od nich cięższe. I jeżeli chodzi o komfort oraz styl pracy, bardzo podobnie się nim fotografuje. Oprócz tego, z powodu swoich gabarytów nie będzie też lubiło się z gimbalami.

Gdybyśmy więc chcieli kupić RF 24-105 mm f/2.8L IS USM w zastępstwie dla kilku stałek czy też standardowego zoomu 24-70 mm musimy odpowiedzieć sobie na pytanie na ile komfortowa byłaby dla nas praca z podpiętym na stałe obiektywem 70-200 mm. I nie chodzi tu nawet wyłącznie o nasze odczucia, ale także o fakt, że długie obiektywy wymuszają na nas nieco inne fotografowanie czy też utrudniają skrócenie psychologicznego dystansu w przypadku fotografowania ludzi.

Jeśli jednak nic z powyższych nie stanowi dla was problemu, Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z może okazać się najbardziej opłacalnym zakupem, jakiego możemy obecnie dokonać na rynku „bezusterkowej” optyki. Fakt, jest to obiektyw kosztowny, ale odpłaci nam się bardzo dobrą jakością obrazu, świetną wydajnością i niespotykaną wszechstronnością. Zdecydowanie jeden z najciekawszych przedstawicieli systemu RF. Polubić mogą go zwłaszcza fotografowie ślubni, reklamowi i osoby szukające uniwersalnego obiektywu do pracy wideo.

Plus image
plusy:
  • Wszechstronność zastosowań
  • Wysoka rozdzielczość
  • Dobra kontrola większości aberracji
  • Szybki liniowy AF
  • Wewnętrzny zoom i ostrzenie
  • Przystosowanie do pracy wideo
  • Możliwość podpięcia modułu Power Zoom
  • Wydajna stabilizacja optyczna
Minus image
minusy:
  • Gabaryty zbliżone do obiektywu 70-200 mm
  • Waga 1,3 kg
  • Sporadyczne występowanie flar i odbić światła
  • Winietowanie w dolnym zakresie przysłon
  • Sporadyczne występowanie onion-ring bokeh
  • Cena
Oceny szczegółowe
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
10
Optyka:
8
Budowa:
9
Ocena ogólna

92%

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
17
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj