Dodaj ocenę

Canon RF 24-105 mm f/4-7.1 IS STM - tani i wszechstronny obiektyw dla miłośników fotografii i filmowania

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Canon rozszerza linię obiektywów dedykowanych do pracy z ich bezlusterkowcami. W dniu dzisiejszym odbyła się premiera obiektywu Canon 24-105 F4-7.1 IS STM. Najnowszy zoom z serii RF może okazać się świetnym rozwiązaniem dla amatorów którzy poszukują uniwersalnego obiektywu. Szeroki zakres ogniskowych, 5-stopniowa stabilizacja i niewielka waga - użytkownicy systemu R otrzymują obiektyw idealny do wielu zastosowań.

Lekka i kompaktowa konstrukcja obiektywu, a przy tym zachowanie wysokiej jakości obrazu daje nam szkło które dla wielu może posłużyć jako standard idealny do fotografowania. Jak na obiektyw zmiennoogniskowy są to bardzo niewielkie wymiary, co idealnie sprawdzi się w podróży, zwłaszcza gdy dbamy o to aby nie obciążać bagażu. Obiektyw wyróżnia waga (zaledwie 395 g) oraz niewielkie rozmiary 88.8 mm x 76.6 mm.  Z kolei zestaw z body EOS RP waży zaledwie 880 g.

Kompaktowy i uniwersalny

Prócz uniwersalnego zakresu ogniskowych, Canon RF 24-105 IS STM oferuje również powiększenie 0,4x przy ogniskowej 105 mm. Nowością jest zastosowanie funkcji "centralnego powiększenia makro" (Center Focus Macro). Oznacza to, że przy ogniskowej 24 mm możemy skrócić minimalną odległość ostrzenia do znajdującego się na środku kadru obiektu aż do 13 cm, zachowując przy tym ostrość w centrum i rozostrzenie tła. Układ optyczny nowego szkła został zbudowany w oparciu o 13 soczewek w 11 grupach. Obiektyw został wyposażony w 7-listkową przysłonę, oraz gwint pozwalający na wkręcenie filtrów o średnicy 67 mm.

Konstrukcja obiektywu opiera się na technologii która towarzyszy całej lini RF. Zastosowanie powłoki Super Spectra pozwala otrzymać obraz ostry w detalach na całej szerokości kadru, redukując przy tym efekt flary i ducha. Podobnie jak inne modele z serii RF, obiektyw 24-105 mm posiada dane do korekcji obrazu, co znacząco ułatwia nam postprodukcję.

Nie tylko dla fotografów

Najnowsze szkło Canona jest stworzone aby zaspokoić amatorów fotografii i filmowania. Dzięki zastosowaniu silnika STM, autofokus w prezentowanym dziś modelu pracuje wyjątkowo płynnie, nie wydając przy tym dźwięku, co na pewno ułatwi pracę filmowcom. Dodatkowym atutem jest 5-stopniowa stabilizacja optyczna, która zapewnia rejestrowanie stabilnego obrazu nawet przy rejestracji bez użycia dodatkowego stabilizatora zewnętrznego. Ukłonem w stronę filmowców (ale także fotografów) jest wyposażenie obiektywu w pierścień ostrości.

Cena i dostępność

Nowe szkło firmy Canon ma kosztować w okolicach 400 dolarów (około 1560 zł), ma on być również obiektywem który będzie dołączany do zestawów nowo wypuszczanych modeli aparatów z serii R.

Jeszcze 9 premier w tym roku

Dzisiejsza premiera, jest tak naprawdę początkiem ofensywy firmy Canon. Na bieżący rok zaplanowanych jest jeszcze 9 premier, rozszerzających linię bezlusterkową. W najbliższej przyszłości firma planuje wypuścić obiektyw RF 100-500 mm f/4.5-7.1 L IS USM oraz dwa konwertery - RF 1.4x i RF 2x. Warto dodać, że dziś firma Canon potwierdziła pracę nad kolejnym flagowcem z serii R. Pełnoklatkowy EOS R5 ma być kamieniem milowym w segmencie aparatów bezlusterkowych, dzięki możliwości kręcenia w 8k oraz szybkości fotografowania (zdjęcia seryjne do 20 kl/s).

 

Więcej informacji znajdziecie pod adresem canon.pl.

Specyfikacja

Nazwa Canon RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM
Producent Canon
Typ zmiennoogniskowy
Mocowanie Canon RF
Ogniskowa 24-105 mm
Maksymalna jasność 4
Maksymalna wartość przysłony 40
Liczba listków przysłony 7
Pierścień przysłony nie
Tryb bezstopniowy przysłony nie
Układ optyczny 13 elementów / 11 grup
Wewnętrzne ogniskowanie nie
Pole widzenia 74°–19°20'
Maksymalne powiększenie 0.5x
Minimalna odległość ogniskowania 13 cm
Tryb makro tak
Średnica filtra 67 mm
Mocowanie filtra żelowego nie
Autofokus tak
Mechanizm autofokusa STM (silnik krokowy)
Stabilizacja tak
Obudowa tworzywo sztuczne
Skala odległości nie
Przycisk funkcyjny dodatkowy pierścień funkcyjny
Uszczelnienia nie
Mocowanie statywowe nie
Osłona przeciwsłoneczna nie
Wymiary 76,6 × 88,8 mm
Waga 395 g
Akcesoria dwa dekielki
Cena w dniu premiery 399 dolarów
Uwagi Center Focus Macro - powiększenie 0.5x przy ogniskowej 24 mm,. Gdy obiekt fotografowany znajduje się w centrum kadru, w odległości 13 cm od obiektywu.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 - nadchodzi superjasny szeroki kąt do Nikon Z i Sony E
Już niebawem na rynku pojawi się obiektyw Voigtlander Nokton 28 mm f/1.5 w wersji do aparatów bezlusterkowych. Gratka dla fanów jasnych obiektywów szerokokątnych.
8
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan 23 mm f/1.8 - niedroga 35-tka do aparatów APS-C. W sam raz na pierwszy obiektyw
TTArtisan prezentuje kolejną stałkę z systemem AF. Tym razem to budżetowy ekwiwalent obiektywu 35 mm do systemów APS-C. Jest lekki, obiecuje niezłą optykę i kosztuje tylko 699 zł.
6
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
7Artisans FF 18 mm f/5.6 - supertani, supermały i szeroki, ale z pewnymi ograniczeniami
Chiński producent prezentuje wyjątkowo tani i kompaktowy pełnoklatkowy obiektyw superszerokokątny typu pancake. Może być ciekawą opcja na niezobowiązujące wypady z aparatem czy...
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)