Panasonic Lumix DMC-GX8 - Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
8
Marka:
Panasonic
Nasza ocena:

Nowa odsłona serii GX to jeszcze bardziej zaawansowana konstrukcja, która charakteryzuje się przeprojektowaną ergonomią, matrycą Mikro Cztery Trzecie o większej rozdzielczości, trybem seryjnym 8 kl./s, szybkim systemem AF, obrotowym ekranem dotykowym i jasnym wizjerem elektronicznym. Sprawdźcie jak ten ciekawy aparat wypadł w naszym teście!

Autor: Maciej Luśtyk

28 Sierpień 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 


Aparat jest nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe testy jakości obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Panasonic Lumix GX8 został wyposażony 20,3-megapikselową matrycę Live MOS wspomaganą procesorem obrazu New Venus Engine, co jest obecnie najbardziej zaawansowaną konstrukcją na rynku aparatów Mikro Cztery Trzecie. Aparat oferuje wysoką szczegółowość obrazu do wartości ISO 1600. Powyżej tej czułości obserwujemy już znaczny wzrost zaszumienia i ogólny spadek jakości zdjęć. Niemniej jednak zakres ISO 3200-6400 wciąż pozostaje użyteczny. Podczas fotografowania w górnych granicach czułości oferowanych przez aparat zobaczymy już niemiłe dla oka kolorowe szumy, ciągle jednak odwzorowanie szczegółów na zdjęciach utrzymuje się na względnie wysokim poziomie. Sam system odszumiania obrazu działa bardzo subtelnie i w niewielkim stopniu wpływa na jakość zdjęć. Pochwalić należy też systemowe wyostrzanie obrazu, które nawet przy maksymalnych wartościach oferuje naturalne efekty.

Szumy i reprodukcja szczegółów


Ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Wyostrzanie i odszumianie na minimum:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Wyostrzanie systemowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Aparat dobrze poradził sobie z reprodukcją kolorów. Niewielkie odchylenia nie będą widocznie wpływały na kolorystykę zdjęć JPEG.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość zdjęć plenerowych
Aparat całkiem dobrze wypada pod względem zdjęć plenerowych. W większości sytuacji nie obserwujemy problemów z pomiarem ekspozycji. Wyjątkiem są zdjęcia robione w dosyć miękkim i jednolitym oświetleniu (na przykład podczas zachmurzenia), gdzie aparat ma tendencje do niedoświetlania. Poza tym wyjściowy obrazek JPEG mógłby oferować większą głębię kolorów i kontrast - zdjęcia wydają się dosyć “płaskie”. Na szczęście charakterystykę obrazu możemy skorygować w menu profili obrazu, gdzie korygować możemy jasność, kontrast i nasycenie. Warto też pochwalić miłe dla oka odwzorowanie tonów skóry.
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)


Podsumowanie tej części:
+ wysoka jakość zdjęć do ISO 1600
+ wysoka szczegółowość obrazu
+ dobra reprodukcja kolorów

- duże zaszumienie “górnych” czułości
- “płaski” obrazek wyjściowy JPEG






]> */


]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (11)