Sony Cyber-Shot RX100 IV - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

Czwarta odsłona miniaturowego, bogatego w funkcje kompaktu japońskiego producenta to przede wszystkim ulepszona 1-calowa matryca, nowy wizjer i system AF oraz możliwość nagrywania filmów również w jakości 4K. Zobaczmy jak zmieniły się możliwości tego zaawansowanego kieszonkowca!

Autor: Maciej Luśtyk

14 Sierpień 2015
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

 



Obsługa
Do trybu filmowego przechodzimy przesuwając pokrętło PASM na pozycję oznaczoną ikonką kliszy filmowej. Aparat pozwala na rejestrację materiału w maksymalnej rozdzielczości 4K z prędkością 30 kl./s, przepływnością 100 Mb/s, w kodeku XAVC-S. Filmy zapisywać możemy także w kodeku XAVC-S w rozdzielczości Full HD z klatkażem 120 kl./s oraz w formacie MP4, w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p z prędkością 60 kl./s. To naprawdę świetnie wyniki, które zawstydzą wiele aparatów z wyższej półki.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Pochwalić należy pełną manualną kontrolę nad trybem filmowym. Swobodnie sterować możemy wszystkimi parametrami ekspozycji, a także ustawieniami balansu bieli i trybu pomiaru światła. Oprócz ustawień manualnych dostępne są także tryby preselekcji czasu i przysłony, a także tryb automatyczny.

Do tego wszystkiego w modelu RX100 IV otrzymujemy tryb HFR, który pozwala nagrywać filmy w zwolnionym tempie w klatkażach w zakresie 240 kl./s - 1000 kl./s, oczywiście już w niższej rozdzielczości. Niemniej jednak filmy nagrane z prędkością 240 kl./s wciąż wyglądają świetnie. Jedynym problemem jest fakt, że w tym trybie będziemy mogli zarejestrować wyłącznie 2 sekundy materiału na raz. W znaczny sposób ogranicza to nasze możliwości. Niestety aby skorzystać z możliwości tego trybu HFR, musimy zaopatrzyć się w szybką kartę SDHC UHS-I U3 o pojemności minimum 64 GB. Jest to dodatkowy i niemały wydatek. Warto jednak przypomnieć, że w standardowym trybie filmowym, obsługującym karty o niższej pojemności możemy nagrywać filmy w jakości Full HD z prędkością 120 kl./s, co po przekonwertowaniu w programie do edycji wideo da nam i tak wystarczająco spowolnione tempo.

Kliknij, aby pobrać film 4K
Kliknij, aby pobrać film Full HD 1080p 120 kl./s
Kliknij, aby pobrać film w zwolnionym tempie 240 kl./s
Kliknij, aby pobrać film w zwolnionym tempie 500 kl./s
Kliknij, aby pobrać film w zwolnionym tempie 1000 kl./s

Warto też nadmienić, że w trybie filmowym możemy wyświetlić zebrę a także wykonywać zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 17 Mp, bez przerywania rejestracji wideo. Niestety przy tak rozbudowanych możliwościach trybu filmowany tym bardziej boli brak gorącej stopki i możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu.

Autofokus podczas filmowania działa wyłącznie w trybie ciągłym AF-C i oferuje taką samą skuteczność jak w przypadku fotografowania. Szkoda jedynie, że w trybie filmowym nie możemy skorzystać z funkcji śledzenia wybranych obiektów.


Podsumowanie tej części:
+ 4K 100 MB/s
+ Full HD 1080p 120 kl./s
+ filmy w zwolnionym tempie 240-1000 kl./s
+ w pełni manualny tryb filmowy
+ zebra
+ możliwość wykonywanie zdjęć 17 Mp bez przerywania filmowania
+ szybki autofokus w trybie filmowym

- brak gorącej stopki i złącza mikrofonowego
- aby korzystać z trybu HFR trzeba posiadać kartę UHS-I U3 64 GB
- długość filmów w trybie HFR wynosi jedynie 2 s
- brak możliwości śledzenia obiektów w trybie filmowym

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)