Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Zaprezentowany dwa lata temu Sony A9 to bezsprzecznie najwydajniejszy pełnoklatkowy bezlusterkowy korpus na rynku. Dzięki nowej aktualizacji firmware'u, m.in. poprawiającej kluczowe aspekty działania i wprowadzającej oparte o sztuczną inteligencję systemy śledzenia, staje się jeszcze doskonalszy.
Sony A9 to pierwszy bezlusterkowiec, który pretendował do miana profesjonalnego aparatu reporterskiego, wgryzając się w rynek zarezerwowany do te pory dla takich konstrukcji jak Canon EOS-1D X Mark II czy Nikon D5. Jak mogliśmy przekonać się tej zimy, z tak wysoko postawioną poprzeczką aparat radzi sobie naprawdę świetnie, mimo to konstrukcja nie była pozbawiona pomniejszych błędów.
Te adresowane są w najnowszym firmwarze (wersja 5.00), który został właśnie udostępniony do pobrania przez producenta. Oprócz nowych funkcji obsługi, najważniejszą chyba aktualizacją jest znaczna poprawa wydajności systemu AF - m.in. otrzymujemy superwydajny, oparty o “sztuczną inteligencję” tryb śledzenia twarzy i oka Real Time Tracking, który mieliśmy już okazję testować w przypadku modelu A6400, a także nowe, bardziej wydajne algorytmy śledzenia obiektów w trybie C-AF.
Oprócz tego, system detekcji fazy będzie teraz działał aż do przysłony f/16, a liczba punktów wspomagającego pomiaru detekcji ostrości wzrosła z 25 do 425. Otrzymujemy też funkcję korzystania z ekranu jak z joysticka AF podczas spoglądania przez wizjer. Jednym słowem użytkownicy otrzymać maja zupełnie nowy, jeszcze bardziej wydajny układ AF.
Wiele zmian zaszło też na poziomie ogólnej pracy aparatu. Możemy m.in decydować o jakości pliku JPEG w przypadku zapisu RAW+JPEG, oceniać zdjęcia w trybie podglądu, wyświetlać serie zdjęć jako grupy, przypisać znacznie więcej funkcji (łącznie 112) do przycisków programowalnych czy wreszcie skorzystać z funkcji automatycznego przełączania kart po zapełnieniu, której brakowało wielu użytkownikom. Jest też poprawiona funkcja focus peaking, możliwość ustawienia funkcji zebry, zablokowania automatycznego balansu bieli przyciskiem i zapisu niewielkich rozmiarowo plików proxy podczas rejestracji filmów w rozdzielczości 4K. Ponadto otrzymujemy wsparcie dla aktualnej aplikacji mobilnej producenta (Sony Imaging Edge).
To oczywiście tylko garść nowości, które wprowadzone zostały wraz z nowym oprogramowaniem. Pełna listę zmian i możliwość pobrania najnowszego firmware’u znajdziecie pod adresem sony.pl.