Sony Cyber-Shot RX100 IV - Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

Czwarta odsłona miniaturowego, bogatego w funkcje kompaktu japońskiego producenta to przede wszystkim ulepszona 1-calowa matryca, nowy wizjer i system AF oraz możliwość nagrywania filmów również w jakości 4K. Zobaczmy jak zmieniły się możliwości tego zaawansowanego kieszonkowca!

Autor: Maciej Luśtyk

14 Sierpień 2015
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

 


Aparat jest nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Czwarta generacja kompaktu RX100 została wyposażona w nową matrycę o rozdzielczości 20,1 MP, wykonaną w technologii Exmor RS, wykorzystywanej do tej pory przy produkcji matryc do smartfonów. Wpływa to głównie na szybkość próbkowania obrazu z matrycy, natomiast jakość obrazu prezentuje się podobnie jak w poprzednim modelu. Szczegółowość obrazu do czułości ISO 1600 jest naprawdę świetna, a i przy czułości ISO 3200 zdjęcia prezentują się naprawdę dobrze. Bardziej widoczne zaszumienie w przypadku wyłączonego odszumiania obserwujemy dopiero przy wartości ISO 1600. Widoczną utratę informacji o kolorach zauważymy dopiero przy czułości ISO 6400. To bardzo dobre wyniki jak na 1-calową matrycę. Sam system odszumiania wydaje się być jednak mniej „agresywny” niż miało to miejsce w aparacie Sony RX100 III.

System wyostrzania działa bardzo naturalnie i nawet przy maksymalnych wartościach oferuje przyjemny dla oka obraz, bez niechcianych „artefaktów”.

Szumy i reprodukcja szczegółów


Ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Wyostrzanie na minimum:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Reprodukcja szczegółów:

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Wyostrzanie systemowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)


Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Aparat całkiem nieźle poradził sobie z reprodukcją kolorów, choć niestety w całym zakresie barw widzimy pewne odchylenia. Niemniej jednak jest to prawdopodobnie spowodowane działaniem algorytmów poprawiających kolorystykę plików JPEG, a trzeba powiedzieć, że same zdjęcia pod względem barw prezentują się bardzo dobrze.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość zdjęć plenerowych
W normalnym fotografowaniu aparat radzi sobie naprawdę świetnie. Zdjęcia są kontrastowe i nasycone. Nawet fotografując pod ostre światło i w innych trudnych warunkach oświetleniowych uzyskamy bardzo zadowalające efekty. Szczegółowość zdjęć jest wysoka nawet przy wyższych czułościach, a ziarno z 1-calowej matrycy jest całkiem przyjemne dla oka. Dopiero na najwyższych czułościach pojawiają się kolorowe przebarwienia. Sporadycznie zdarza się jednak, że zdjęcia są lekko niedoświetlone. W sprawdzeniu tego nie pomaga niestety ekran, który wyświetla obrazy nieco jaśniej niż wyglądają w rzeczywistości.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)


Podsumowanie tej części:
+ bardzo dobra jakość zdjęć do ISO 1600
+ przyjemne dla oka szumy

- duże zaszumienie "górnych" czułości
- sporadycznie niedoświetlenia

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
31
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)