Sony Cyber-Shot RX100 IV - Optyka

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
6
Wydajność:
9
Funkcjonalność:
8
Marka:
Sony
Nasza ocena:

Czwarta odsłona miniaturowego, bogatego w funkcje kompaktu japońskiego producenta to przede wszystkim ulepszona 1-calowa matryca, nowy wizjer i system AF oraz możliwość nagrywania filmów również w jakości 4K. Zobaczmy jak zmieniły się możliwości tego zaawansowanego kieszonkowca!

Autor: Maciej Luśtyk

14 Sierpień 2015
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

 


Sony RX100 IV wykorzystuje ten sam co jego poprzednik obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T* o ekwiwalencie 24-70 mm i świetle f/1.8-2.8. Na układ optyczny składa się 10 elementów w 9 grupach, z czego 9 soczewek to soczewki asferyczne. Szkło umożliwi nam wykonywanie zdjęć z małą głębią ostrości w całym, choć skromnym zakresie ogniskowych. Mamy nadzieję, że w przyszłym modelu uda się zwiększyć zakres ogniskowych do 100 mm, który oferowała pierwsza i druga generacja kompaktu, przy zachowaniu światłosiły z modelu RX100 III i IV. Miłym dodatkiem jest wbudowany filtr szary, obniżający ekspozycję o 3 EV, co pozwoli na uzyskanie mniejszej głębi ostrości w przypadku mocnego światła.

Poniżej możecie zobaczyć jak obiektyw jak obiektyw wypadł w testach laboratoryjnych.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)


Rozdzielczość MTF 10%
Szkło charakteryzuje się niezłą rozdzielczością i nawet przy szerokim kącie w całym zakresie przysłon, na środku kadru oferuje wyniki rzędu 70 linii na mm. Nieznaczny spadek rozdzielczości obserwujemy w górnych granicach zakresu przysłon. Jakość zdjęć na brzegach utrzymuje się na poziomie 60 linii na milimetr. Bardzo podobne wyniki otrzymujemy również na dłuższych ogniskowych.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)


Aberracja i dystorsja
Pochwalić należy również algorytmy konwersji plików JPEG, które świetnie korygują dystorsję obiektywu. W całym zakresie ogniskowych otrzymamy równe, niezniekształcone zdjęcia. Jedynie przy długiej ogniskowej występuje lekka dystorsja poduszkowa, jednak nie będzie ona widoczna na zdjęciach.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Obiektyw dobrze radzi sobie także z aberracją chromatyczną, która na nie przekracza 0,45 piksela i nie będzie bardzo zauważalna na zdjęciach.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)


Odblaski
Szkło użyte w nowym kompakcie Sony doskonale radzi sobie przy fotografowaniu pod słońce. Zdjęcia są kontrastowe i bogate w szczegóły, a odbicia światła i flary praktycznie nie występują. Musieliśmy się naprawdę wysilić by zarejestrować, któryś z tych efektów na zdjęciu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)


Bokeh
Jak już wspomnieliśmy, światłosiła f/1.8-2.8 umożliwia uzyskanie bardzo małej głębi ostrości na zdjęciach, co przy minimalnej odległości ostrzenia 5 cm umożliwi nam wykonywanie ciekawych zdjęć makro. Rozmycie oferowane przez obiektyw z 7-listkową przysłoną jest naturalne i bardzo przyjemne dla oka.


Podsumowanie tej części:
+ jasność obiektywu
+ dobra rozdzielczość obiektywu
+ dobrze skorygowana dystorsja
+ bliki i flary praktycznie nie występują
+ ładne bokeh

- niewielki zakres zooma

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
31
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)