Leica Q - Filmowanie

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
9
Ergonomia:
9
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
8
Funkcjonalność:
7
Marka:
Leica
Nasza ocena:

Niedawno poznaliśmy najnowszy aparat spod szyldu Leica. Model Leica Q zrobił na nas bardzo dobre pierwsze wrażenie, dlatego niecierpliwie czekaliśmy na możliwość wykonania całego testu. Zobaczcie jego rezultaty.

Autor: Maciej Luśtyk

10 Lipiec 2015
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 


Nowa Leica niestety nie oferuje osobnego trybu filmowego, a możliwości aparatu pod tym względem są dosyć ograniczone. Nagrywanie rozpoczynamy poprzez wciśnięcie dedykowanego przycisku na górze korpusu. Materiał możemy rejestrować w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1080p z prędkością 60 kl/s. Do wyboru mamy także 1080p 30 kl/s i 720p 30 kl/s. Brakuje nam możliwości nagrywania z prędkością 24 kl/s, co daje ładny, filmowy obrazek. Największą bolączką jest jednak fakt, że mimo tak dużych możliwości manualnej kontroli w trybie fotograficznym, tryb filmowy jest w pełni automatyczny. Oczywiście trzeba pamiętać, że w tego typu aparacie nagrywanie filmów jest raczej jedynie dodatkiem, niemniej jednak możliwość wpływu na parametry filmowania byłaby miłe widziana i znacznie podniosła funkcjonalność aparatu. Jak zwykle też przyczepimy się do braku możliwości nagrywania materiału w jakości 4K.

Trzeba jednak przyznać, że w trybie automatycznym filmować można bez większych problemów. Nie uświadczyliśmy efektu rolling shutter, jakość obrazu stoi na wysokim poziomie, a ekspozycja jest prawidłowo i szybko dobierana przez aparat. Autofokus działa bardzo sprawnie i gładko przeostrza na poszczególne plany. Wydajność systemu AF na dobrym poziomie choć nie jest tak dobra jak w przypadku fotografowania. W trybie filmowym możemy także korzystać z systemu wykrywania twarzy, który sprawnie sobie radzi w dobrym oświetleniu.

Kliknij, abyy pobrać film przykładowy

Dodatkowo przed rozpoczęciem filmowania możemy w menu wybrać pożądany tryb pomiaru ekspozycji, a także skorygować opcje kontrastu, nasycenia i ostrości obrazu. Miłym dodatkiem jest też możliwość sterowania czułością mikrofonu i systemu redukcji szumów spowodowanych przez wiatr. Podczas filmowania możemy także wykonać zdjęcie, co jednak spowoduje krótką przerwę w nagranym materiale.

Podsumowanie tej części:

+ możliwość sterowania czułością mikrofonu
+ Full HD 1080p 60 kl/s
+ jakość obrazu

- szczątkowy tryb filmowy

Test podzieliśmy na następujące rozdziały:

 

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)