Jakość zdjęć

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
4.5
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
6
Budowa:
8
Marka:
Leica
Nasza ocena:

69%

Leica T (Typ 701) to pierwszy model z matrycą APS-C w nowym systemie bezlusterkowym niemieckiego producenta. Model ten wyposażono w kilka ciekawych rozwiązań, ale czy wystarczą one aby konkurować z aparatami innych firm? Sprawdźmy, jak Leica T poradziła sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

12 Grudzień 2014
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

7. Jakość zdjęć JPEG


Aparat jest jeszcze nowością, więc pliki RAW z tego aparatu nie są jeszcze wspierane przez nasz program laboratoryjny DxO Analyzer. W związku z tym podstawowe oceny obrazu przeprowadzone zostały na oryginalnych plikach JPEG prosto z aparatu.

Szumy i reprodukcja szczegółów
Testowany aparat oferuje zakres czułości ISO 100-12500. Przedział ten jest dostępny dla plików JPEG oraz DNG.

Podczas przeprowadzonego testu delikatne szumy zaczęły pojawiać się już przy ISO 800, jednak nie wpływały one na ogólny wygląd zdjęcia. Na wyższych czułościach ISO 1600-3200 szumy już są zdecydowanie widoczne, pomimo tego obraz wciąż prezentuje się dobrze. Rozkład zaszumienia jest przyjemny dla oka i przypomina filmowe ziarno. Ustawiając ISO 6400 trzeba mieć na uwadze, że zdjęcia będą posiadały dużo artefaktów, ale kolory wciąż pozostaną naturalne. Degradacja barw występuje jedynie na maksymalnej czułości ISO 12500.

ustawienia standardowe:

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

fragment scenki na ustawieniach standardowych:
Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Poziom szumów i reprodukcja szczegółów mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i ze standardowymi ustawieniami oraz dla najniższych ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wszystkich dostępnych ekwiwalentów ISO co 1EV. Wykres przedstawia utratę szczegółów wraz ze wzrostem zaszumienia.

Reprodukcja kolorów
Leica T ma tendencję do ciepłego odwzorowania kolorów. Na poniższym wykresie zauważalne jest przesunięcie kolorów w cieplejsze tonacje (dominuje purpura). Z kolei aparat bardzo dobrze odwzorowuje biel i szarość.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Test reprodukcji kolorów wykonywany jest na tablicy kolorów oświetlonej światłem dziennym 5000K przy zdefiniowanym balansie bieli na wzorzec (CBL Lens).

Jakość obrazu w nieostrościach
Leica T stosunkowo dobrze poradziła sobie pod względem jakości obrazu w nieostrościach. Zauważany szum pojawi się już na ISO 6400, jednak jest on bardzo ładnie rozmieszczony i przypomina ziarno, które znamy z czasów aparatów analogowych. Na czułości ISO 6400 pojawi się również spadek kontrastu. Z kolei na najwyższej czułości matrycy ISO 12500 dostrzeżemy już dużo niechcianych artefaktów oraz przebarwień.
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)


Podsumowanie tej części:

+ ładny rozkład szumów przypominający filmowe ziarno
+ dobra jakość obrazu poza punktem ostrości

- tendencja do ciepłego odwzorowania kolorów
- duże zaszumienie obrazu na ISO 6400

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)