Optyka

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
4.5
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
6
Budowa:
8
Marka:
Leica
Nasza ocena:

69%

Leica T (Typ 701) to pierwszy model z matrycą APS-C w nowym systemie bezlusterkowym niemieckiego producenta. Model ten wyposażono w kilka ciekawych rozwiązań, ale czy wystarczą one aby konkurować z aparatami innych firm? Sprawdźmy, jak Leica T poradziła sobie w naszym teście.

Autor: Michał Chrzanowski

12 Grudzień 2014
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

 

6. Optyka


Opis
Zazwyczaj nie publikujemy testu optyki razem z testami korpusów aparatów systemowych. Jednak w przypadku modelu Leica T zrobiliśmy wyjątek, gdyż chcieliśmy pokazać osiągi aparatu w zestawie z optyką. Tym bardziej, że wcześniej nie była przez nas testowana. Obiektyw, z którym testowaliśmy aparat, to jasny, stałoogniskowy Summicron-T 23 mm f/2 ASPH (ekwiwalent małoobrazkowy 35mm), charakteryzujący się świetną jakością obrazu oraz rewelacyjną plastyką.

Obiektyw składa się z 9 elementów w 6 grupach oraz posiada 2 powierzchnie asferyczne. Maksymalny otwór przysłony wynosi f/2,0. Domkniemy ją zaś do f/16. Całość zamknięta jest w eleganckiej i lekkiej konstrukcji ważącej około 154 g.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Rozdzielczość
Summicron-T 23 mm f/2 ASPH w naszym teście poradził sobie dobrze. Różnica w ostrości między centrum a brzegami kadru jest niewielka.

Najbardziej szczegółowy obraz otrzymamy podczas fotografowania na lekko domkniętej przysłonie (f/2,8). Z kolei najmniejszą ostrość uzyskamy na przysłonie f/16. Ogólna charakterystyka rozdzielczości (MTF10) wypada bardzo dobrze. Duetem Leica T i Summicron-T 23 mm f/2 ASPH będziemy w stanie wykonać naprawdę ostre zdjęcia, nawet z zachowaniem małej głębi ostrości.

Rozdzielczość w funkcji MTF10 mierzona jest dla plików JPEG w najwyższej, dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Wartości podane są w lp/mm (pary linii na mm) i do celów porównawczych uśrednione do poziomu odbitki 24x36mm według systemu DxO.

Aberracje
Obiektyw Summicron-T 23 mm f/2 ASPH z aberracją chromatyczną radzi sobie w miarę dobrze. Największa aberracja wynosi 5,01 piksela, co wydaje się dużą wartością. Jednak występuje ona jedynie w samych rogach kadru. Co więcej, w plikach JPEG jest ona świetnie korygowana przez aparat.

Aberrację chromatyczną mierzymy dla plików JPEG w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wybranych (skrajnych i środkowej) ogniskowych i pełnego zakresu przysłon. Przedstawiane wykresy pokazują najgorsze wartości dla każdej z ogniskowych.

Dystorsje
Z kolei stałoogniskowy obiektyw bardzo dobrze poradził sobie z dystorsją. Na ogniskowej 23 mm wartość dystorsji beczkowej wynosi jedynie 0,12% i jest niezauważalna gołym okiem.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Dystorsje mierzymy dla plików JPEG w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wybranych (skrajnych i środkowej) ogniskowych. Przedstawiane wykresy pokazują poziom i charakterystykę dystorsji dla skrajnych ogniskowych.

Winietowanie
W kwestii winietowania obiektyw Summicron-T 23 mm f/2 ASPH również poradził sobie całkiem dobrze. Przy ogniskowej 23 mm i przysłonie f/2,0, różnica pomiędzy środkiem a brzegiem kadru wynosi 25%, co w praktyce przekłada się na około 0.43 EV. Na wyższych przysłonach winieta praktycznie nie występuje.

Winietowanie mierzymy dla plików JPEG w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania i wyostrzania. Pomiar wykonywany jest dla wybranych (skrajnych i środkowej) ogniskowych. Przedstawiane wykresy pokazują mapę winietowania dla najgorszych wartości.

Odblaski
Obiektyw Summicron-T 23 mm f/2 ASPH zamocowany do aparatu Leica T zdał test podczas fotografowania pod słońce. Artefakty w postaci blików i flar pojawiają się dopiero, gdy skierujemy obiektyw bezpośrednio w kierunku ostrej wiązki światła. W innych przypadkach możemy cieszyć się z kontrastowych i wyraźnych zdjęć.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Bokeh
Podczas fotografowania na szeroko otwartej przysłonie f/2,0 możemy uzyskać całkiem ciekawe efekty w postaci ładnego i miękkiego rozmytego tła. Poniżej prezentujemy przykładowe bokeh uzyskane za pomocą tandemu Leica T oraz Summicron-T 23 mm f/2 ASPH.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Podsumowanie ten części:

+ mała i lekka konstrukcja jasnego obiektywu
+ wysoka rozdzielczość obiektywu w całym zakresie przysłon
+ aparat dobrze koryguje aberracje w plikach JPEG
+ bardzo mała dystorsja
+ ładne bokeh

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)