Samsung NX300 - Ergonomia i funkcje przycisków

Samsung NX300 to najnowszy bezlusterkowiec koreańskiego producenta. Oferuje 20-megapikselową matrycę CMOS APS-C, dotykowy ekran AMOLED, Wi-Fi, NFC i zdjęcia seryjne z prędkością ponad 8 kl/s.

Autor: Marcin Falana

24 Maj 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Pierwsze wrażenie

Samsung NX300 robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Aparat prezentuje się solidniej niż jest w rzeczywistości głównie za sprawą górnej ścianki z tworzywa przypominającego szczotkowane aluminium. Bardzo stylowo wygląda także skóropodobne tworzywo, którym jest pokryty NX300 nawiązując do aparatów sprzed lat. Widać, że Samsung popracował nad wzornictwem. Co do materiałów to mogłyby być trochę solidniejsze, jednak za cenę 2800 zł z Lightroomem 4 trudno oczekiwać więcej.

Pod względem gabarytów NX300 plasuje się w średniej bezlusterkowców z matrycą APS-C bez wizjera. Nawet z obiektywem typu Pancake nie schowamy NX300 do kieszeni. Jest to bardziej propozycja na szyję, do mniejszej torby ewentualnie nerki.

Samsung NX300 został wyposażony w wygodny i bardzo ładnie wyprofilowany grip. W wygodnym uchwycie pomaga także wyprofilowanie pod kciuk na tylnej ściance. Spust migawki znajduje się pod palcem wskazującym i działa z wyczuwalnym skokiem.

Reszta elementów sterujących znajduje się pod kciukiem. Przyciski działają z wyczuwalnym skokiem i są umieszczone w odpowiednich miejscach. W obsłudze pomaga także dotykowy i odchylany, 3,3-calowy ekran AMOLED. Z lżejszym obiektywem Samsungiem NX300 możemy spokojnie fotografować jedną ręką

Samsung NX300 nie oferuje wbudowanej lampy błyskowej. W zestawie z aparatem dostajemy małą lampę, mocowaną do gorącej stopki.

NX300 oferuje menu podręczne, które uruchamiamy dedykowanym przyciskiem Fn, albo przyciskiem na ekranie oznaczonym także Fn. Dodatkowo w przypadku obiektywów z funkcją iFn mamy do dyspozycji kolejne menu podręczne iFn.

Funkcje przycisków

Na górnej ściance znajdziemy spust migawki z okalającym go włącznikiem. Jest to jedno z lepszych rozwiązań pozwalających na błyskawiczne uruchomienie aparatu palcem, który obsługuje też spust migawki. Tuż za umieszczono tarczę nastaw, która nie jest umieszczona w optymalnym miejscu. Obsługując ją zahaczmy palcem o tarczę trybów ekspozycji, która znajduje się po jej prawej stronie.

Samsung NX300

Na górnej ściance znajdziemy jeszcze przycisk DIRECT LINK, który możemy zaprogramować jednak tylko pod funkcje związane z łącznością Wi-Fi.

Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance w zasięgu kciuka. Na wyprofilowaniu pod kciuk znajduje się przycisk filmowania. Bliżej ekranu od góry znajdziemy przycisk korekty ekspozycji, Menu i menu podręczne Fn. Pod nimi umieszczono nawigator, który obsługuje napęd, wyświetlanie informacji, tryb autofokusa i czułość ISO. Środkowy przycisk nawigatora pozwala na zmianę punktu AF.

Samsung NX300

Pod nawigatorem znajdują się jeszcze dwa przyciski - odtwarzania i usuwania zdjęć. Drugi z nich możemy zaprogramować w trybie fotografowania pod jedną z sześciu funkcji.

menu podręczne Fn

Ergonomia

Samsung NX300 pozwala na wygodne i bezproblemowe fotografowanie. Wyciągnięcie najważniejszych funkcji na korpus, menu podręczne i wygodny uchwyt to zdecydowane zalety NX300. Watro także wspomnieć o dotykowym ekranie, który nienachalnie uzupełnia obsługę przycisków. Delikaty minus należy się za umiejscowienie tarczy nastaw, która trochę chowa się za tarczą trybów ekspozycji.

Podsumowanie

Samsung NX300 to przyzwoicie wykonany aparat, który może się podobać. Materiały użyte do produkcji to głównie plastiki. Wszystkie elementy są dobrze spasowane i działają z odpowiednim skokiem. NX300 oferuje także bardzo dobrą ergonomię, dzięki czemu możemy się skoncentrować na fotografowaniu.

+ wyciągnięcie najważniejszych funkcji na korpus

+ wygodny uchwyt

+ łatwy dostęp do zmiany punktu AF

+ menu podręczne

+ wygodny włącznik

+ menu podręczne iFn (z niektórymi obiektywami]

+ Adobe Lightroom 4 w zestawie

- umiejscowienie tarczy nastaw

- nieduże możliwości programowania przycisków

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (12)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj