Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Samsung NX300 to najnowszy bezlusterkowiec koreańskiego producenta. Oferuje 20-megapikselową matrycę CMOS APS-C, dotykowy ekran AMOLED, Wi-Fi, NFC i zdjęcia seryjne z prędkością ponad 8 kl/s.
Szybkośc działania
Samsung NX300 jest gotowy do działania momentalnie po włączeniu. Pierwsze zdjęcie z włączonym autofokusem wykonuje po nieco ponad 1s co jest bardzo dobrym rezultatem. Trochę lepiej mógłby radzić sobie bufor ze zdjęciami seryjnymi, jednak przy tak dużych plikach, szczególnie RAW-ach, nie jest to łatwe zadanie. Poza tym NX300 nie ma problemów z szybkim odtwarzaniem, czy przewijaniem zdjęć. Odczuwalną chwilę trwa jeszcze wyświetlenie dużej liczby miniatur. Ogólne odczucie z szybkości działania NX300 są pozytywne.
Zdjęcia seryjne
Na duże brawa zasługują zdjęcia seryjne. NX300 trzyma deklarowane 8,6 kl/s. W formacie JPEG udało nam się wykonać 14 zdjęć w 1,7 s zanim aparat zaczął zwalniać. Seria RAW-ów zatyka bufor po 5 klatkach. Podobnie wygląda sytuacja z tandemem RAW+JPEG. Zdjęcia zapisywaliśmy na karcie SDHC SanDisk Extreme 10 klasy.
Poza tym do dyspozycji mamy zdjęcia seryjne w ograniczonej rozdzielczości 2736 x 1824 pikseli z prędkością 10, 15 i 30 kl/s.
Pomiar ostrości
Na duże uznanie zasługuje autofokus, który jak na korpus z tak dużą matrycą jest bardzo szybki. W codziennym fotografowaniu autofokus sprawuje się bardzo dobrze, w dobrym oświetleniu osiągając czasy ostrzenia między 0,2-0,4 s. W trudniejszym oświetleniu aparat wspomaga się mocną zieloną diodą, czasy ostrzenia wydłużają się, jednak zazwyczaj nie przekraczają 1 s. Gdy ostrzymy na kontrastowe elementy NX300 odwdzięczy się szybkością działania.
Jedyne zastrzeżenia mamy do delikatnego opóźnienia w momencie kiedy uruchomimy autofokus i chcemy szybko go uruchomić go ponownie, żeby wyostrzyć na jakimś innym elemencie.
Tryby ekspozycji
Samsung NX300 został wyposażony w tradycyjną tarczę trybów ekspozycji na której poza trybami PASM, znajdziemy tryb Auto, tryb preselekcji obiektywu i, który jest uproszczoną preselekcją przysłony, tryb 14 scenerii - S oraz Wi-Fi. Wśród scenerii znajdziemy tradycyjny zestaw trybów ułatwiających fotografowanie mniej zorientowanym użytkownikom. Z ciekawszych warto wspomnieć o trybie Najlepsze ujęcie, który został zapożyczony ze smartfonów i aparatu Samsung Galaxy Camera. Pozwala na wykonanie serii zdjęć i wybór miny z jednego z nich. W ten sposób łatwiej wykonać udane zdjęcie grupy osób.
W trybie Wi-Fi możemy zadecydować z jakiej funkcji chcemy skorzystać - ze smartfona jako wizjer zewnętrzny, z przesyłania zdjęć czy z automatycznej kopii zapasowej. Widać, że Samsung chce się pochwalić tymi funkcjami umieszczając tryb Wi-Fi na tarczy trybów ekspozycji.
Pomiar światła
Samsung NX300 oferuje tradycyjny zestaw trybów pomiaru światła: Multi, Punktowy oraz Centralnie ważony. Dostajemy się do nich najszybciej przez menu podręczne - przycisk Fn.
Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru matrycowego, który w większości przypadków naświetlał sceny prawidłowo. Korektę ekspozycji w trybie Multi stosowaliśmy przy świetle kontrowym i portretach z jasnym tłem poza tym nie była potrzebna. Pomiar punktowy działa zgodnie ze swoją charakterystyką poprawnie naświetlając odcienie skóry w różnym oświetleniu.
Napęd i bracketing
Do zakładki napędu i bracketingu dostajemy się dedykowanym przyciskiem. Poza zdjęciami seryjnymi znajdziemy tu samowyzwalacz i bracketing ekspozycji, balansu bieli oraz efektów kreatora obrazu. W menu głównym możemy dokładniej dostosować skok bracketingu i efekty kreatora obrazu.
Balans bieli
NX300 poza trybem auto oferuje 7 trybów zdefiniowanych, ustawienia według Kelvinów oraz na białą kartkę. Jednym słowem jest wszystko co niezbędne. Warto przy tym zaznaczyć, że ustawienie na wzorzec jest banalnie proste, wystarczy wybrać tryb Własne ustawienia następnie wycelować na jakiś biały element i gotowe.
Filmowanie
Samsung NX300 umożliwia filmowanie w jakości Full HD z dźwiękiem stereo w formacie MP4 (H.264). Podczas filmowania słyszymy dźwięki obiektywu, na szczęście kit 18-55mm działa dość cicho. NX300 sprawnie przeostrza z ładnym filmowym przejściem.
Podsumowanie
Samsung NX300 zbiera w tej części dużo ważnych plusów, dzięki którym fotografuje się nim bez większych problemów. Pierwszy z nich należy się za szybkość działania i szybkość autofokusa. Dużym plusem są zdjęcia seryjne z prędkością 8,6 kl/s. Kolejne atuty NX300 to automatyczny balans bieli i przewidywalny pomiar światła. Trochę lepiej mógłby sobie radzić bufor ze zgrywaniem serii zdjęć.
+ szybkość działania
+ szybkość autofokusa
+ zdjęcia seryjne 8,6 kl/s
+ automatyczny balans bieli
+ pomiar światła
+ szerokie możliwości bracketingu
+ stabilizacja obrazu w niektórych obiektywach
+ filmowanie full HD