Samsung EX2F - Budowa i ergonomia

W zeszłym roku wszyscy producenci zdecydowali się na odświeżenie swoich zaawansowanych kompaktów. Samsung EX2F w stosunku do swojego poprzednika ma kilka znaczących zmian - po pierwsze jasność obiektywu f/1.4, po drugie Wi-Fi. Zwiększono także rozdzielczość matrycy do 12,4-megapikseli. Zobaczcie jak nowy Samsung poradził sobie w naszym teście.

Autor: Patryk Wiśniewski

4 Styczeń 2013
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Pierwsze wrażenie

Samsung EX2F sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie. Metalowe elementy obudowy ściśle do siebie przylegają. Wypukły grip pozwala nam wygodnie zahaczyć środkowy palec. Cieszy obecność dwóch tarcz nastawczych na górnej ściance aparatu. Ruchomy ekran umożliwia nam pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.

Przyciski umożliwiają wygodną obsługę aparatu nawet w rękawiczkach. Jedyne do czego możemy mieć zastrzeżenia to dekielek obiektywu, który nie spada po włączeniu aparatu.

Funkcje przycisków

Samsung oferuje swojemu użytkownikowi dość bogatą klawiszologię. Na przedniej ściance pod spustem migawki umieszczono tarczę nastawczą. Jest ona niestety w takim miejscu, że jej obsługa nie należy do najbardziej komfortowych. Dodatkowo tarcza ma niewielki skok, co również nie ułatwia jej obsługi.

Na górnej ściance znajduje się włącznik On/Off, spust migawki z suwakiem zoomu oraz dwie tarcze nastawcze. Lewa odpowiada za tryb napędu, a prawa za tryb ekspozycji.

Reszta elementów sterujących znajduje się na tylnej ściance, z prawej strony obrotowego ekranu. Idąc od góry umieszczono tu przycisk REC. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu mamy szybki dostęp do filmowania w dowolnym trybie ekspozycji. Pod nim znalazł się przycisk blokady ekspozycji AEL.

Poniżej znalazły się dwa przyciski obsługujące menu aparatu oraz przycisk funkcyjny Fn, który w trybie fotografowania kieruje nas do menu podręcznego. Pod nimi znajduje się nawigator z okalającą tarczą nastaw. Tylna tarcza nastaw służy do zmiany przysłony, poza tym możemy się za jej pomocą poruszać po menu i menu podręcznym.

Menu podręczne jest bardzo dobrym rozwiązaniem umożliwiającym zmiany najważniejszych fotograficznych parametrów bez potrzeby zaglądania do menu głównego. Jednak do jego obsługi musimy się przyzwyczaić, ponieważ nie jest zbyt intuicyjna.

menu podręczne

Pod nawigatorem znalazły się ostatnie dwa przyciski - odtwarzania zdjęć oraz Kosz.

Matryca

Samsung wyposażył swój zaawansowany kompakt w matrycę o przekątnej 1/1.7 cala i rozdzielczości 12,4-megapikseli. Matryca w technologii BSI CMOS umożliwia szybkie zdjęcia seryjne oraz filmowanie w Full HD, czego nie miał poprzednik. O właściwościach matrycy szerzej piszemy w części testu poświęconej jakości zdjęć.

Monitor

Koreański aparat został wyposażony w ruchomy, 3-calowy ekran Swivel VGA AMOLED. W przeciwieństwie do innych konstrukcji tego typu nie mieliśmy problemu ze zmieniającymi się odcieniami kolorów.

Ekran pozwala na komfortową pracę z aparatem, nie mamy problemu z oceną naświetlenia zdjęcia. Obraz jest kontrastowy, kolory wiernie odwzorowane. Rozdzielczość 614 000 punktów nie należy do najwyższych, ale użytkownik nie ma problemów z oceną zdjęcia.

Ekran jest ruchomy w osi poziomej o 270 stopni, a w osi pionowej o 180 stopni. Dzięki temu użytkownik EX2F może kadrować praktycznie w każdej sytuacji.

zmiana wyświetlanej informacji

Lampa błyskowa

Samsung wyposażył swój kompakt we wbudowaną lampę błyskową, którą uruchamiamy dedykowanym przełącznikiem. Po jej uruchomieniu lampka energicznie wyskakuje nad obudowę. Nie przesuwa się do przodu, ale nawet w przypadku długich ogniskowych nie mamy problemu z cieniem od obiektywu.

Lampa w trybie automatycznym radzi sobie bardzo dobrze, nawet w przypadku otwartej przysłony nie możemy specjalnie narzekać.

Zasilanie i pamięć

Za zasilanie EX2F odpowiada akumulator SLB-10A o pojemności 1030mAh. Na jednym ładowaniu możemy wykonać około 200 zdjęć. Akumulator możemy naładować przy pomocy kabla USB podpiętego do komputera lub przy pomocy dedykowanej ładowarki sieciowej. Szkoda, że nie mamy ładowarki, która umożliwiałby osobne ładowanie akumulatora i równoczesne korzystanie z aparatu.

Obok gniazda kart pamięci znajduje się złącze kart pamięci. Samsung EX2F obsługuje najpopularniejszy standard czyli SD/SDHC/SDXC.

Wi-Fi

Samsung EX2F został wyposażony w moduł Wi-Fi, który umożliwia kilka podstawowych czynności:

  • komunikację ze smartfonami
  • możliwość prostego sterowania przy pomocy smartfona
  • udostępnianie zdjęć na serwisach społecznościowych, wysyłanie ich przez e-mail
  • usługę wirtualnej chmury, automatyczne wykonywanie kopii zapasowych plików zapisanych na karcie
  • możliwość podłączenia do innego urządzenia np. telewizora

Pod tym względem obsługa i funkcjonalność modułu Wi-Fi wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku flagowego modelu bezlusterkowca koreańskiego producenta - NX 20. Dlatego osoby zainteresowane tą opcją w aparacie odsyłamy do obszernego artykułu poświęconego modułowi Wi-Fi w aparatach NX20 i EX2F.

Podsumowanie

Samsung EX2F nie pozwala na siebie specjalnie narzekać. Aparat został dobrze wykonany, ma obrotowy wyświetlacz, co w przypadku braku wizjera ma znaczenie. Jasny obiektyw, nowa matryca oraz lampa błyskowa umożliwią nam wykonanie zdjęć w trudnych warunkach. Dobrze prezentuje się także wydajność akumulatora, nawet w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych. Jedyne zastrzeżenia jakie mamy to dość nieintuicyjna (początkowo) obsługa menu podręcznego oraz praca przedniej tarczy nastaw.

+ jakość wykonania

+ obrotowy wyświetlacz

+ wbudowana lampa błyskowa

+ wydajny akumulator

+ wbudowany moduł Wi-Fi

+ rozbudowane menu podręczne

+ przycisk funkcyjny

- praca przedniej tarczy nastaw

- obsługa menu podręcznego

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)