Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Paweł Szypulski
Aneta Grzeszykowska "Negative Book"Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
Seria zdjęć prezentowanych w książce opiera się na prostym, ale bardzo sprytnie wymyślonym zabiegu formalnym. Wszystkie fotografie prezentowane są w postaci negatywowej. Ciało artystki widoczne na każdej z nich pokryte jest ciemną farbą, przez co jej skóra jest na zdjęciach nienaturalnie blada. Tak jak w przypadku wcześniejszych projektów Grzeszykowskiej nie mamy tu jednak do czynienia z efektowną, ale płaską w swojej wymowie sztuczką. Zabieg ten jest zaledwie punktem wyjścia do opowiedzenia poruszającej historii o rodzinie, śmierci i samotności. Książka, która ukazała się jako publikacja towarzysząca wystawie w warszawskiej Zachęcie jest piękną i minimalistyczną wariacją na temat klasycznego albumu rodzinnego. Nakład to zaledwie 300 sztuk więc warto spieszyć się z zakupem.
Lorenzo Vitturi "Dalston Anatomy"SPBH
Na książkę składa się seria zdjęć wykonanych na jednym z londyńskich bazarów oraz fotografie rzeźb i reprodukcje kolaży stworzonych przez autora ze znalezionych na nim odpadków. Obrazy Vitturiego są szalenie zmysłowe, a przy tym radosne i pełne poczucia humoru. Za każdym razem kiedy przeglądam to wydawnictwo jestem pod wrażeniem tego jak spójną całość udało się uzyskać z sekwencji obrazów zupełnie pozbawionych elementów anegdotycznych i narracyjnych. Książka jest pięknie wydrukowana, złożona przy użyciu dwóch rodzajów papieru, a każdy jej egzemplarz ma odrobinę inną okładkę. Dla polskiego widza dodatkowym smaczkiem może być użyta w jednej z rzeźb Vitturiego tandetna figurka przedstawiająca Jana Pawła II. Cały dotychczasowy nakład został już sprzedany, ale jesienią 2014 roku ma się ukazać druga edycja.
Simon Menner "Top Secret: Images from the Stasi Archives"Hatje Cantz
Nie jestem miłośnikiem książek fotograficznych tak skromnych edycyjnie jak publikacja Mennera. Cenię sobie raczej wydawnictwa, które same w sobie są obiektami artystycznymi i nieczęsto zdarza mi się kupować książki będące jedynie nośnikiem treści, z którą równie dobrze mógłbym mieć kontakt za pośrednictwem innego medium (np. internetu). W przypadku "Top Secret" jest jednak inaczej - owa "treść" jest tak niezwykła, że mało finezyjna forma, w jakiej jest prezentowana przestaje mieć znaczenie. Projekt Mennera opiera się na materiałach archiwalnych z zasobów wschodnioniemieckiej tajnej policji i - jak mówi sam autor - opowiada o tym "co widzi Wieli Brat kiedy na nas patrzy". Zdjęcia zgromadzone w "Top Secret" przy pierwszym kontakcie zdają się zabawne i zaskakujące. Po chwili jednak dociera do widza cała groza sytuacji, z którą ma do czynienia. W roku, w którym jednym z najważniejszych tematów debaty publicznej była afera związana z NSA publikacja poświęcona spojrzeniu tajnych służb była wyjątkowo na czasie.
Paweł Szypulski - twórca wizualny pracujący z różnorodnymi materiałami archiwalnymi. Członek Rady Programowej i zespołu Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog specjalizujący się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych.